Mám povinnosť vyplatiť spoločníka z obchodnej spoločnosti?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Obchodné právo, Prešov

Otázka: Mám povinnosť vyplatiť spoločníka z obchodnej spoločnosti?

Dobrý deň, obraciam sa na Vás s prosbou o informáciu týkajúcu sa predpokladaného sporu. Brat môjho priateľa sa netypickým spôsobom domáha podielov vo firme a majetku, kde je 50-percentným spoločníkom a vlastníkom. Upožaduje veľmi vysokú sumu, ktorú sme mu v súčasnosti neschopní vyplatiť. Bohužiaľ, hodnota majetku mi nie je známa. Je možné mu dokázať, že vo firme neprispieval, neplatil žiadne poplatky, mzdy a podobne? Máme podozrenie, že jeho psychický stav nie je úplne stabilný. Podľa môjho názoru je dohoda nemožná, a preto neviem, čo ďalej. Vie mi na základe Vášho skúseností povedať, či existuje nejaká možnosť alebo ďalší postup? Ďakujem Vám veľmi pekne.

Odpoveď: Mám povinnosť vyplatiť spoločníka z obchodnej spoločnosti?

Dobrý deň, vzhľadom na skutočnosť, že Váš priateľ ako spoločník už nemá záujem zotrvať v spoločnosti a svoj obchodný podiel previesť na zostávajúceho spoločníka, je na ňom, aby sa na podmienkach zániku svojej účasti v spoločnosti dohodol. Dovoľujem si Vás upozorniť, že obchodná spoločnosť je ako právnická osoba samostatným subjektom práv, ktorá disponuje vlastným majetkom a preto nie je povinnosťou spoločníka, aby sa svojim osobným majetkom podieľal na výdavkov a nákladoch spoločnosti súvisiacich s jej podnikaním. V prípade, že si Váš priateľ neplní svoje povinnosti, ktoré mu vyplývajú zo spoločenskej zmluvy alebo zákona, môžete sa domáhať, jeho vylúčenia zo spoločnosti a to na základe súdneho rozhodnutia. Podľa § 149 Obchodného zákonníka, spoločnosť sa môže domáhať na súde vylúčenia spoločníka, ktorý porušuje závažným spôsobom svoje povinnosti, hoci na ich plnenie bol vyzvaný a na možnosť vylúčenia bol písomne upozornený. S podaním tohto návrhu musia súhlasiť spoločníci, ktorých vklady predstavujú aspoň jednu polovicu základného imania.