Zánik členstva v družstve

Online právna poradňa
Oblasť práva: Obchodné právo, Trnava

Otázka: Zánik členstva v družstve

Dňa 24.6.2015 som písomne požiadal o vyplatenie svojho členského vkladu, keďže som bol členom družstva s členským vkladom. Pracovný vzťah bol ukončený dohodou z dôvodu môjho zdravotného stavu, keďže som invalidný dôchodca a držiteľ preukazu ZŤP. Rád by som sa informoval, či existuje stanovená zákonná doba na odpoveď, pretože mi doteraz nebola poskytnutá žiadna. Ďakujem.

Odpoveď: Zánik členstva v družstve

Dobrý deň. Pri zániku členstva v družstve (za trvania družstva) má doterajší člen zo zákona nárok na tzv. vyrovnací podiel. V tomto smere je rozhodujúcim znenie stanov družstva a tiež ustanovenie § 233 Obchodného zákonníka. Zo zákona však nevyplýva konkrétna lehota, v ktorej by malo družstvo odpovedať na žiadosť doterajšieho člena družstva (táto môže byť upravená v stanovách). Pokiaľ však stanovy neurčujú inak, platí, že právo na vyplatenie vyrovnacieho podielu je splatné uplynutím troch mesiacov od schválenia riadnej individuálnej účtovnej závierky za účtovné obdobie predchádzajúce účtovnému obdobiu, v ktorom zanikla účasť spoločníka v spoločnosti, alebo ak takáto riadna účtovná závierka schválená nebola, tak uplynutím troch mesiacov odo dňa, keď mala byť schválená.