POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Zánik BSM počas manželstva


Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Banská Bystrica

Otázka: Zánik BSM počas manželstva

Dobrý deň, rada by som sa informovala o jednej veci. Mám priateľa, ktorý v priebehu rozvodového konania so svojou manželkou založil firmu. Táto firma zatiaľ nezarába; bola len založená a plánuje začať zarábať a fungovať od stredu mesiaca júla. Čo sa týka rozvodového konania, čakajú na oznámenie o rozvode, keďže obaja súhlasia s rozvodom. Už mali aj stretnutie, na ktorom sa dohodli na odlúčení. Z týchto dôvodov by môj priateľ potreboval spísať dokument, v ktorom by sa jeho ešte stále manželka u notára podpísala a súhlasila s tým, že nebude nárokovať podiel na firme. Manželka s tým súhlasí, no radi by sme mali potvrdenie na papieri. Vedeli by ste nám s touto záležitosťou pomôcť? Samozrejme, všetky potrebné údaje by sme Vám dodali a službu zaplatili. Ďakujem Vám krásne, Jana Krkošková.

Odpoveď: Zánik BSM počas manželstva

Dobrý deň

pokiaľ manželstvo trvá všetko, čo nadobudol niektorý z manželov za jeho trvania s výnimkou vecí, ktoré sú uvedené v § 143 OZ, patria do BSM (bezpodielové spoluvlastníctvo manželov). Zákon pripúšťa tzv. zúženie rozsahu BSM dohodou, avšak je potrebné ju uzavrieť formou notárskej zápisnice, iný dokument nie je možné spísať. BSM zanikne až zánikom manželstva. Naše právo nepozná inštitút, ktorý by upravoval to, čo žiadate. Po zániku manželstva je možné, aby sa exmanželia vyporiadali dohodou (§ 149 ods. 2 OZ), kde exmaželka prehlási, že si po vyporiadaní BSM nebude robiť nároky k majetku, ktorý sa týka podnikateľskej činnosti exmanžela.

 

Trápi vás "Zánik BSM počas manželstva" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Zánik BSM počas manželstva" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.