Susedské spory

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Nitra

Otázka: Susedské spory

Dobrý deň, potrebovali by sme poradiť, ako postupovať. Nedávno sme sa presťahovali do poschodového domu, ktorý má spoločnú stenu so susedom. Tento sused chová kačice len pár metrov od našej kuchyne a smrad nám vniká nielen do domu cez deň, ale aj keď sedíme vonku. Sused tiež veľmi často pálí rôzne materiály ako piliny, suchý hnoj či iný odpad. Páli v akomkoľvek čase, niekedy aj viackrát za deň. Moja mama sa pokúšala dohodnúť s nimi, ale neúspešne. Chcela, aby nás aspoň informovali, že idú páliť, aby sme si mohli zavrieť okná. No namiesto toho sa len smiali. Bolo by nám jednoduchšie, keby aspoň pálili v rovnakom čase a iba niektoré dni v týždni, aby sme sa vedeli zariadiť, ale ani tu sme nepochodili. Prosím Vás, ako by sme mali postupovať?

Odpoveď: Susedské spory

Dobrý deň. Vo Vašom prípade ide o typický susedský spor, kde jeden sused obťažuje druhého imisiami. V takýchto prípadoch je kľúčovým ustanovením § 127 ods. 1 Občianskeho zákonníka, podľa ktorého platí, že: „Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok.“

Vzhľadom na to, že s Vašim susedom sa nedá dohodnúť, pokiaľ chcete vec ďalej riešiť, zrejme sa nevyhnete súdnemu konaniu. Na suseda môžete podať žalobu, prostredníctvom ktorej by ste sa domáhali toho, aby súd Vášmu susedovi uložil povinnosť zdržať sa Vami opísaného konania, ktorým neprimerane zasahuje vo Vašich práv.