Dobrý deň,
podľa ust. §127 Občianskeho zákonníka platí, že "vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok."
Podľa § 415 a nasl. Obč. zákonníka platí, že "každý je povinný počínať si tak, aby nedochádzalo ku škodám na zdraví, na majetku, na prírode a životnom prostredí. Komu škoda hrozí, je povinný na jej odvrátenie zakročiť spôsobom primeraným okolnostiam ohrozenia.
(2) Ak ide o vážne ohrozenie, ohrozený má právo sa domáhať, aby súd uložil vykonať vhodné a primerané opatrenie na odvrátenie hroziacej škody."
Podľa § 47 zákona o ochrane prírody č. 543/2002 Z.z. platí, že "súhlas na výrub dreviny sa nevyžaduje
a) na stromy s obvodom kmeňa do 40 cm, meraným vo výške 130 cm nad zemou, a súvislé krovité porasty v zastavanom území obce s výmerou do 10 m2 a za hranicami zastavaného územia obce s výmerou do 20 m2,
b) pri obnove produkčných ovocných drevín na účely výsadby nových ovocných drevín, ak sa ich výsadba uskutoční do 18 mesiacov odo dňa výrubu,
c) na stromy s obvodom kmeňa do 80 cm, meraným vo výške 130 cm nad zemou, ak rastú v záhradách a záhradkárskych osadách,
d) pri bezprostrednom ohrození zdravia alebo života človeka alebo pri bezprostrednej hrozbe vzniku značnej škody na majetku,"
Sme názoru, že situácia ako ju opisujete v otázke, koreňový systém rástol niekoľko rokov a následkom toho došlo k tieneniu Vášho pozemku a domu a zrejme aj k poškodeniu fasády domu suseda, že sa nejedná sa o záležitosť, ktorá vznikla bezprostredne teraz ako je tomu napr. v prípade víchric a následnom poškodení stromov, ktoré ohrozujú bezpečnosť ľudí a majetku.
Odporúčame kontaktovať dendrológa, o vypracovanie stanoviska k stavu stromov a ich koreňového systému, vplyv stavu stromov na nehnuteľnosti.
Následne odporúčame písomne kontaktovať vlastníčku nehnuteľnosti - domu a pozemku a požiadať o vykonanie opatrení podľa posudku dendrológa - odstránenie konárov stromu , ktoré tienia Vašu nehnuteľnosť , prípadne aj o povolenie na odstránenie koreňového systému, ktorý zasahuje Váš pozemok a pozemok suseda, prípadne požiadať vlastníčku, aby zabezpečila výrub stromu v súlade s ust. zákona o ochrane prírody.
Môžete vlastníčku stromov upozorniť aj na vzikajúcu škodu na susedovej nehnuteľnosti, ktorú budete musieť od nej vymáhať ak nedôjde k náprave.
V prípade, že k zjednaniu nápravy nedôjde, budete sa musieť obrátiť na súd.