Zamestnávateľ mi neposlal výplatu ako ďalej postupovať

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Bratislava

Otázka: Zamestnávateľ mi neposlal výplatu ako ďalej postupovať

Dobrý deň, rád by som sa informoval a poprosil o pomoc pre moju mamu, ktorej firma je v kríze. Bolo oznámené, že jej nebudú vyplatené mzdy za júl a august. Mohli by ste, prosím, poradiť, ako ďalej postupovať? Ďakujem.

Odpoveď: Zamestnávateľ mi neposlal výplatu ako ďalej postupovať

Dobrý deň,

Vaša mamina môže pohroziť svojmu zamestnávateľovi, že ak jej zamestnávateľ nevyplatí mzdu do 15 dní po jej splatnosti, ona môže okamžite skončiť pracovný pomer. Zamestnávateľ príde o svojho zamestnanca. Vaša mamina ako zamestnanec, tak môže urobiť do jedného mesiaca podľa § 69 ods. 3 Zákonníka práce.

Podľa § 69 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce, "Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti." Podľa § 69 ods. 3 Zákonníka práce, "Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel."   Ak by sa zamestnávateľ Vašej mamy stal naozaj platobne neschopným, tak má nárok na dávku z garančného poistenia v zmysle zákona o sociálnom poistení.    Podľa § 21 Zákonníka práce, "Ak sa zamestnávateľ stane platobne neschopným a nemôže uspokojiť nároky zamestnancov z pracovnoprávnych vzťahov, tieto nároky sa uspokoja dávkou garančného poistenia podľa osobitného predpisu."   Zároveň má Vaša mamina nárok vymáhať si nevyplatenú mzdu od zamestnávateľa súdnou cestou, čo by však asi znamenalo skončenie jej pracovného pomeru.