Prepadnutie zalohy za dovolenku bez existujucich storno podmienok

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Prepadnutie zalohy za dovolenku bez existujucich storno podmienok

Dobrý deň, zaplatili sme zálohu (30%) za ubytovanie v Chorvátsku prevádzkovateľovi portálu www.ubytovanivchorvatsku.cz. Platbu sme uskutočnili na účet v slovenskej pobočke banky, pričom nie je jasné, či je bankový účet zároveň vlastnený majiteľom portálu. Na ich internetových stránkach, ani nikde v našej e-mailovej komunikácii, neboli uvedené žiadne storno podmienky. Preto sme si nezaistili storno zájazdu. Vzhľadom na to, že som utrpel vážne zranenie a som na práceneschopnosti, oznámil som sprostredkovateľovi zrušenie rezervácie 20 dní pred plánovaným začiatkom pobytu. Sprostredkovateľ mi oznámil, že záloha prepada, pokiaľ si za seba nenájdeme náhradu. Príčinu odôvodnil týmito slovami: "Z právneho hľadiska ide o plnenie za služby, kde službou je v tomto prípade považované aj samotné blokovanie daného termínu, ktorý preto nemohol byť rezervovaný iným hosťom." Máme nárok na vrátenie zálohy? Aké sú štandardné storno podmienky, ak nie sú explicitne uvedené žiadne? Ďakujem!

Odpoveď: Prepadnutie zalohy za dovolenku bez existujucich storno podmienok

Dobrý deň, v tomto právnom vzťahu ste vystupovali ako spotrebiteľ. Spotrebiteľ je v našom právnom poriadku, ale i v právnom poriadku ČR tzv. slabšou zmluvnou stranou, ktorej sa poskytuje zvýšená ochrana. V prvom rade musí byť spotrebiteľ informovaný o všeobecných obchodných podmienkach a všetkých jeho právach a povinnostiach. Medzi Vaše právo patrí aj odstúpenie od zmluvy (resp. storno dovolenky) s čím je automaticky spojená aj povinnosť náhrady určitej výšky storno poplatku. O tom všetko (najmä o výške storno poplatku) však musíte byť vopred pred rezervovaním dovolenky informovaný. Ak ste neboli, poskytovateľ porušil svoje zákonné povinnosti. Rovnako, zmluva o obstaraní zájazdu musí byť uzatvorená v písomnej forme. V zmysle Občianskeho zákonníka je jednou z povinných náležitostí zmluvy aj určenie výšky zmluvnej pokuty v prípade odstúpenia od zmluvy (zrušenia dovolenky). Pod zmluvnou pokutou sa má na mysli práve storno poplatok. V prípade, ak medzi Vami nedošlo k uzatvoreniu zmluvy o obstaraní zájazdu a Vy ste poskytovateľovi uhradili zálohu 30 %, túto zálohu ste podľa môjho právneho názoru uhradili bez právneho dôvodu (tzn. ten komu ste to uhradili sa na Váš úkor bezdôvodne obohatil). O žiadnych štandardných storno poplatkoch nie je možné hovoriť. Každá CK alebo iný poskytovateľ si ich určujú sami, pričom ako som Vám uviedol vyššie, musíte byť o nich vopred informovaný. Vzhľadom na vzniknutú situáciu Vám odporúčam kontaktovať poskytovateľa a vysvetliť mu vzniknutú situáciu. Zároveň ho vyzvite, aby Vám v určitej lehote (10-15 dní, je to na Vás) vrátil uhradenú zálohu. Rovnako mu môžete pohroziť nahlásením príslušným úradom za porušenie jeho zákonných povinností (napr. zverejnenie všeobecných obchodných podmienok...).