Doplnenie rezervačnej zmluvy na nehnuteľnosť

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Nitra

Otázka: Doplnenie rezervačnej zmluvy na nehnuteľnosť

Dobrý deň, poprosila by som vás o radu. Chceme kúpiť nehnuteľnosť cez realitnú kanceláriu, v ktorej sme uzavreli rezervačnú zmluvu s určitým obnosom peňazí. Pýtam sa, môžeme túto zmluvu doplniť o dodatok, že ak by nám nebola schválená hypotéka z banky, záloha sa vráti. Je to možné? Alebo máme na takýto dodatok právo aj zo zákona? Je možné doplniť rezervačnú zmluvu na nehnuteľnosť? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Doplnenie rezervačnej zmluvy na nehnuteľnosť

Dobrý deň,

rezervačná zmluva je dvojastranný právny akt (zmluva medzi budúcim kupujúcim a sprostredkovateľom). Niekedy v tejto zmluve býva uvedená aj tretia strana (t.j. budúci predávajúci). Doplnenie rezervačnej zmluvy na nehnutľnosť preto podlieha súhlasu druhej (resp. aj tretej) zmluvnej strany, pokiaľ už došlo k podpisu rezervačnej zmluvy.

Preto, ak ste už rezervačnú zmluvu podpísali, tak potom musíte požiadať o uzatvorenie dodatku protistranu. Právo na doplnenie rezervačnej zmluvy na nehnuteľnosť nevzniká priamo zo zákona a Vašu požiadavku na doplnenie sprostredkovateľ nemusí akceptovať.

Ustanovenie o prípadnom neschválení hypotéky a následnom vrátení zálohy je bežnou požiadavkou záujemcov o kúpu nehnuteľnosti, ktorú sprostredkovatelia akceptujú v rezervačnej zmluve. Pokiaľ ste však už podpísali rezervačnú zmluvu a sprostredkovateľ nebude súhlasiť s doplnením rezervačnej zmluvy, budete musieť vymyslieť iný spôsob, ako získať zálohu späť, ak by Vám neschválili hypotéku. To, či to bude možné je potrebné posúdiť podľa konkrétneho znenia rezervačnej zmluvy.