Vrátenie zálohy na kúpu nehnuteľnosti

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Nitra

Otázka: Vrátenie zálohy na kúpu nehnuteľnosti

Dobrý deň! Zaplatil som zálohu 1 000 eur na kúpu nehnuteľnosti. V ten istý deň som však po zistení určitých okolností od kúpy odstúpil. Majiteľka nehnuteľnosti ju takmer ihneď po mojom odstúpení znovu ponúkla na predaj, ale odmietla mi ihneď vrátiť peniaze. Vrátenie zálohy podmieňuje predajom dané nehnuteľnosti. Trvá to už takmer mesiac (od 7.4.). Nepodpisoval som žiadnu rezervačnú zmluvu ani žiadny dokument, kde by bolo stanovené, že ak sa kúpa nezrealizuje do určitého dátumu, záloha prepadne predávajúcej. Dohodli sme sa len ústne, že peniaze vybavíme z úveru. Potreboval by som poradiť, ako postupovať ďalej. Podľa toho, čo som si zatiaľ zistil, mi je jasné, že majiteľka by nemala ponúkať nehnuteľnosť na predaj, pokiaľ má od niekoho prevzatú zálohu. Domnievam sa, že jej postup je minimálne neseriózny nielen voči mne, ale aj voči potenciálnym záujemcom a možno aj na hrane zákona. Jej sebaistota pramení z faktu nízkej vymožiteľnosti práva na Slovensku. Dokonca mi suverénne oznámila, že ak by som to dal na súd, dostanem len polovicu zálohy, lebo podľa nej takto súdy v takýchto prípadoch rozhodujú. Môžem byť teda vďačný, ak mi peniaze vráti po predaji nehnuteľnosti. Prosím Vás o radu, či je moje postavenie v súlade s právom alebo mi nezostáva nič iné, len dúfať, že nehnuteľnosť predá a splní to, čo mi ústne sľúbila. Ak by bolo vhodné usporiadať platené osobné stretnutie na vysvetlenie situácie, som ochotný sa dostaviť na vopred dohodnutý termín do Bratislavy. Vopred srdečne ďakujem za odpoveď a zostávam s pozdravom.

Odpoveď: Vrátenie zálohy na kúpu nehnuteľnosti

Dobrý deň, v našom právnom poriadku nie je možné výkon práva sankcionovať. V tomto prípade ste odstúpili od zmluvy (vykonali svoje právo) a následne Vás ona sankcionuje tým, že Vám nechce vrátiť zálohu. Takýto jej postup je protizákonný. Rozhodné je však i to, či došlo medzi vami k uzatvoreniu akejkoľvek písomnej dohody, zmluvy o rezervácii. Rovnako je potrebné súdu preukázať, že ste jej peniaze naozaj poskytli (ak v hotovosti, tak najlepšie písomný doklad, kde Vám prevzatie peňazí potvrdili, ak prevodom, výpis z účtu alebo potvrdenie o zrealizovanej transakcii). Takýto postup predávajúcich je však veľmi častý právo z toho dôvodu, že vzhľadom na časovú a finančnú náročnosť súdnych sporov sa málo potenciálnych kupujúcich púšťa do súdneho konania, prípadne sa snažia mimosúdne vymôcť svoju pohľadávku. Ako som uviedol vyššie, najdôležitejšie je preukázať odovzdanie peňazí predávajúcej. V prípade, že máte záujem bližšie prekonzultovať Váš prípad, môžete nás kontaktovať prostredníctvom emailu na adrese uvedenej na našej stránke.