Užívanie časti pozemku - spoluvlastníctva

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo,

Otázka: Užívanie časti pozemku - spoluvlastníctva

Rád by som sa informoval, ako by som měl postupovat, pokud chci svůj podíl využívat samostatně. Ostatní spoluvlastníci mají odlišnou představu o využívání našeho pozemku. Mohu využívat tu část pozemku, která mi podle katastru náleží samostatně, tedy odděleně od nich?

Odpoveď: Užívanie časti pozemku - spoluvlastníctva

Dobrý deň, s poukazom na rozhodnutie - rozsudok KS v Prešove sp. zn. 1 Co/16/2006 a vzhľadom na charakter podielového spoluvlastníctva nie je možné užívať predmet spoluvlastníctva samostatne (oddelene od ostatných spoluvlastníkov). V prípade, že chcete užívať reálnu časť predmetu, ktorý je v podielovom spoluvlastníctve,  musíte požiadať o zrušenie a vyporiadnie podielového spoluvlastníctva. Najskôr to skúste mimosúdne, a pokiaľ táto snaha zostane bezúspešná, môžete sa obrátiť na súd.

 Podľa vyššie uvedeného judikátu:

Podľa ustanovenia § 137 ods. 1 OZ podiel vyjadruje mieru, ako sa spoluvlastníci podieľajú na právach a povinnostiach vyplývajúcich zo spoluvlastníctva k spoločnej veci. Vychádzajúc z tohto ustanovenia je zrejmé, že platná právna úprava nepozná tzv. delené spoluvlastníctvo, t.j. také, pri ktorom by z titulu spoluvlastníctva patrilo jednotlivým spoluvlastníkom právo vylučujúce disponovať reálne oddelenou časťou veci. Na to, aby podielový spoluvlastníci mohli nakladať s jej reálnou časťou, sa vyžaduje zrušenie spoluvlastníctva niektorým zo spôsobov uvedených v ustanovení § 141 a 142 OZ. Dovtedy totiž nie je známe, komu zo spoluvlastníkov patrí tá-ktorá časť spoločnej veci. Ani prípadná existencia dohody o užívaní určitých vydelených častí nehnuteľnosti jednotlivými spoluvlastníkmi, totiž nemôže ovplyvniť ich postavenie spoluvlastníkov vo vzťahu k častiam nehnuteľnosti, ktoré neužívajú.