Máte
otázku?

Zákaz šoférovať v ČR


Online právna poradňa
Oblasť práva: Správne právo, Žilina
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Zákaz šoférovať v ČR

Dobrý deň, prosím o radu. V ČR som dostal zákaz viesť motorové vozidlo a tiež pokutu za prekročenie rýchlosti, doba zákazu už uplynula, ale stále som neuhradil pokutu. Môžem už šoférovať v ČR alebo až po uhradení pokuty? Ďakujem.

Odpoveď: Zákaz šoférovať v ČR

Dobrý deň,

s predmetnou otázkou Vám odporúčame obrátiť sa na českých právnikov, keďže Vami uvádzaná problematika sa spravuje českým právom a slovenskí advokáti môžu poskytovať právne služby v oblasti právneho poriadku Slovenskej republiky.

JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo


4,9 (2,639)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Zákaz šoférovať v ČR (Správne právo)

Dobrý deň,
V českej republike ma zastavila hliadka mal som pozitívny test na thc dostal som pokutu a zákaz riadenia všetkých motorových vozidiel platí tento zákaz aj na Slovensku alebo iba v Českej republike?

Odpoveď: Zákaz šoférovať v ČR

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 14.01.2022)

Dobrý deň,
každý zákaz vedenia motorového vozidla platí iba na území štátu, ktorý Vám zákaz uložil. V súčasnosti neexistuje univerzálne nariadenie EÚ, ktorým by sa rozšírila platnosť takýchto zákazov aj na iné členské štáty.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Zákaz šoférovať v ČR (Správne právo)

Dobrý deň,
Na Slovensku som dostal zákaz šoférovania na 2roky. Vodičák som ešte nemal. Platí tento zákaz aj na území ČR alebo si môžem v ČR spraviť vodičák a jazdiť tam. Vďaka.

Odpoveď: Zákaz šoférovať v ČR

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 06.03.2021)

Dobrý deň,
keďže vodičské oprávnenie nemáte, nemôžete viesť MV ani v ČR.

Na získanie vodičského oprávenia v ČR by ste museli splniť podmienky českého zákona o provozu na pozemních komunikacích (par. 92), z ktorého okrem iných vyplýva, že by ste museli mať obvyklé bydlisko na území ČR min. 185 dní v roku z dôvodov pracovných alebo osobných.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Zákaz šoférovať v ČR (Správne právo)

Dobrý deň, rád by som sa informoval s otázkou.
Pred 7 rokmi som si v ČR spravil vodičský preukaz, dodnes mám teda český vp.
Pred mesiacom som mal nehodu s cyklistom, kde utrpel zlomeninu kľúčnej kosti mojim zavinením nedania prednosti v jazde. Cyklista bol mimo viac ako 7 dní, čo sa už berie ako trestný čin ublíženia na zdraví.
Reálne existuje možnosť, že o vodičský preukaz prídem, ale zaujímalo by ma ak by som si v tejto dobe išiel na Slovensko zameniť český vodičský preukaz za slovenský. Dostal by som iba zákaz šoférovania v ČR, ktorý by na slovensku neplatil a nemohli by mi nový slovenský vodičský preukaz zobrať?

Vopred ďakujem za odpoveď, prajem pekný deň.

Odpoveď: Zákaz šoférovať v ČR

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 18.09.2019)

Dobrý deň,

ak sa presťahujete do inej krajiny EÚ, zvyčajne nemusíte meniť svoj vodičský preukaz. Môžete používať svoj súčasný vodičský preukaz počas obdobia jeho platnosti.

V prípade záujmu si môžete dobrovoľne vymeniť svoj vodičský preukaz za rovnocenný preukaz v novej krajine vášho pobytu. Pri uvedenom však platí, že vaša nová krajina pobytu bude SR a nie ČR.

Budete musieť preukázať, že máte pobyt v danej krajine (SR) a spĺňate podmienky na získanie vodičského preukazu (napr. ste dosiahli minimálny vek, váš zdravotný stav umožňuje, aby ste šoférovali atď.).

Pred výmenou vodičského preukazu budú príslušné slovenské orgány kontaktovať zodpovedné orgány v krajine vášho predošlého pobytu (ČR), aby si overili, že váš vodičský preukaz nie je obmedzený, pozastavený alebo odobratý.

Vo vami uvedenom prípade vám teda v SR vodičský preukaz ani len nemusia vymeniť, pokiaľ vám bol tento odobratý, či inak obmedzený v čase, kedy ho budete vymieňať za slovenský vodičský preukaz a pokiaľ nebudete mať v SR ani pobyt. Ak české orgány teda evidujú už teraz skutočnosť, že vám obmedzia, či odoberú vodičský preukaz, podľa nášho názoru je veľká pravdepodobnosť, že vám ho v SR slovenské orgány nevymenia. Na Na záver podotýkam, že dôležitým kritériom výmeny je však už vyššie spomenutá skutočnosť, a to či máte v SR pobyt. 

Trest zákazu činnosti viesť motorové vozidlo, ktoré vám bude uložené v ČR platí iba na území ČR. Tzn. že na Slovensku môžete viesť motorové vozidlo, pokiaľ však máte vodičský preukaz.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Zákaz šoférovať v ČR" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (2,639)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku