Spätne výživné


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Trnavský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Spätne výživné

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať ohľadne výživného. Pred 11-timi mesiacmi opustila manželka aj spolu so synom (4r) spoločnú domácnosť (po podaní návrhu o rozvod). Po mesiaci od odsťahovania podala predbežné opatrenie, kde žiadala zverenie syna do osobnej starostlivosti, určený styk štandardne (parný utorok a štvrtok a nepárny víkend od do) a výživné vo výške 100e. Súd predbežné opatrenie nariadil vykonať. Platby boli vždy načas a bolo tam i niečo navyše. So synom som sa mohol stretávať kedykoľvek ba dokonca sme mali sme fungovali ako na striedavej starostlivosti, pretože môj čas bol flexibilný a ona začala pracovať. Nedávno sme mali pojednávanie ohľadne tohto predbežného opatrenia. Na súde manželka žiadala výživné vo výške 150e, ktoré aj súd odsúhlasil a žiada spätne vyplatiť za celé obdobie od kedy opustili spoločnú domácnosť. A preto sa pýtam, či zvýšené výživné by nemalo byt v platnosti až od právoplatnosti rozhodnutia a prečo žiadajú spätne vyplatiť, keď súd určil výšku výživného. Ďakujem za pochopenie.

Odpoveď: Spätne výživné

Dobrý deň, neodkladným opatrením súd upravuje práva a povinnosti k maloletému dieťaťu iba dočasne do času rozhodnutia vo veci samej. Súd v rozsudku vo veci samej (v tomto prípade o úprave práv a povinností k maloletému dieťaťu na čas do rozvodu) môže o výživnom rozhodnúť aj inak, než rozhodol v neodkladnom opatrení. Je to spôsobené tým, že súd neodkladným opatrením rozhoduje iba o výživnom v nevyhnutnej miere. Preto v rozsudku vo veci samej je bežne určené vyššie výživné. Následne súd určuje aj tzv. zročné výživné od podania návrhu na súd (nie od odsťahovania zo spoločnej domácnosti). Ak ste platili 100 eur a súd určil v rozsudku 150 eur, tak za každý mesiac by mal spätne vypočítať 50,- eur a určiť Vám lehotu na jeho splatenie. Vzhľadom na to, že ste manželke platili aj viac ako 100 eur, musí súd túto skutočnosť zohľadniť a podľa toho prepočítať tzv. zročné výživné. Platenie v rozsahu prevyšujúcom 100 eur však musíte súdu preukázať.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Spätne výživné (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcem sa spýtať, dnes som bola na súde ohľadom spätného výživného, kde mi bolo povedané, že už ho súd nepriznáva, ako by sa dalo v tom to prípade postupovať, ďakujem.

Odpoveď: Spätne výživné

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 06.07.2020)

Dobrý deň,
nie celkom rozumiem Vašej otázke. Pokúsim sa Vám to však vysvetliť, ako to asi myslel. Podľa zákona sa výživné priznáva do budúcna, najskôr odo dňa podania návrhu. Spätne sa môže priznať len pre maloleté dieťa a len ak rodičovi niečo objektívne bránilo podať návrh skôr. Súd neprizná dlžné výživné automaticky spätne. Ak ste mali výživné priznané súdom a povinný ho nezaplatil, tak môžete podať návrh na vykonanie exekúcie.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku