Spätne výživné

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Trnava

Otázka: Spätne výživné

Dobrý deň, chcel by som sa informovať ohľadom výživného. Pred jedenástimi mesiacmi opustila moja manželka spoločnú domácnosť so synom (4 roky), a to po podaní návrhu na rozvod. Mesiac po odsťahovaní podala predbežné opatrenie, v ktorom žiadala zverenie syna do svojej osobnej starostlivosti, určila štandardný styk s ním (parný utorok a štvrtok a nepárny víkend) a výživné vo výške 100 euro. Súd predbežné opatrenie odsúhlasil. Platby som vždy zaslal včas a dokonca boli aj vyššie ako určená suma. So synom som sa mohol stretávať kedykoľvek a naše vzťahy fungovali ako pri striedavej starostlivosti, pretože môj čas bol flexibilný a ona začala pracovať. Nedávno sme mali pojednávanie o tomto predbežnom opatrení. Na súde manželka požadovala výživné vo výške 150 euro, ktoré aj súd schválil c s tým, že vyššiu sumu mám vyplatiť spätne ukončené obdobie, odvtedy čo opustili našu spoločnú domácnosť. Preto sa pýtam, či by zvýšené výživné nemalo byť v platnosti až od právoplatnosti rozhodnutia a prečo požadujú spätne vyplatiť túto sumu, keď súd určil inú výšku výživného. Ďakujem za pochopenie.

Odpoveď: Spätne výživné

Dobrý deň, neodkladným opatrením súd upravuje práva a povinnosti k maloletému dieťaťu iba dočasne do času rozhodnutia vo veci samej. Súd v rozsudku vo veci samej (v tomto prípade o úprave práv a povinností k maloletému dieťaťu na čas do rozvodu) môže o výživnom rozhodnúť aj inak, než rozhodol v neodkladnom opatrení. Je to spôsobené tým, že súd neodkladným opatrením rozhoduje iba o výživnom v nevyhnutnej miere. Preto v rozsudku vo veci samej je bežne určené vyššie výživné. Následne súd určuje aj tzv. zročné výživné od podania návrhu na súd (nie od odsťahovania zo spoločnej domácnosti). Ak ste platili 100 eur a súd určil v rozsudku 150 eur, tak za každý mesiac by mal spätne vypočítať 50,- eur a určiť Vám lehotu na jeho splatenie. Vzhľadom na to, že ste manželke platili aj viac ako 100 eur, musí súd túto skutočnosť zohľadniť a podľa toho prepočítať tzv. zročné výživné. Platenie v rozsahu prevyšujúcom 100 eur však musíte súdu preukázať.