Výživné, tvorba úspor a dohoda s matkou dieťaťa

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Výživné, tvorba úspor a dohoda s matkou dieťaťa

Dobrý deň. Mám otázku týkajúcu sa výživného. Som rozvedený už viac rokov. Súd určil výšku výživného a sumu, ktorú mám prispievať na tvorbu úspor. Výživné pravidelne platím. Príspevky na tvorbu úspor nie. S bývalou manželkou sme mali ústnu dohodu, že dieťa beriem každoročne na dovolenku v lete k moru, v zime na vianoce, jarné prázdniny na lyžovačku a tým pádom nebude odo mňa požadovať peniaze na tvorbu úspor. Zo mojej strany sa nič nezmenilo, ale bývala manželka odo mňa požaduje doplatenie celej sumy úspor. Prosím o radu, ako mám postupovať. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Výživné, tvorba úspor a dohoda s matkou dieťaťa

Dobrý deň,

bohužiaľ budete musieť danú sumu na tvorbu úspor doplatiť. Dôvodom je, že k povinnosti pravidelne ju platiť popri výživnom Vás zaviazal súd a Vy ste viazaní súdnym rozhodnutím, až kým súd nerozhodne (ak sa zmenia pomery) inak. Skutočnosť, že ste dieťa brali na dovolenky, bola Vašim rozhodnutím. Rovnako platí, že aj keď má rodič určené výživné a bráva dieťa na dovolenky, neznamená to, že môže platiť menej. Závisí to na vôli rodiča. Ani dohoda s matkou dieťaťa nie je účinná, keďže obchádza súdne rozhodnutie. Podľa § 24 ods. 3 Zákona o rodine Rozhodnutie o úprave výkonu rodičovských práv a povinností možno nahradiť dohodou rodičov. Dohoda musí byť schválená súdom, inak je nevykonateľná.