Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Ktorý z rodičov môže zastupovať dieťa

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo,

Otázka: Ktorý z rodičov môže zastupovať dieťa

Dobrý deň, som rozvedená a mám v osobnej starostlivosti dcéru. Viem, že môžem zastupovať svoju dcéru v dôležitých veciach, pre ktoré ešte nemá dostatočný vek. Chcem sa však spýtať, či má rovnaké právo aj môj bývalý manžel, keďže dcéra nie je v jeho, ale v mojej osobnej starostlivosti. Ďakujem.

Odpoveď: Ktorý z rodičov môže zastupovať dieťa

Dobrý deň,

pokiaľ ide o otázku, ktorý z rodičov môže zastupovať dieťa, táto problematika sa môže zdať veľmi sporná, no v zásade platí, že aj napriek rozvodu rodičov a úprave práv a povinností k maloletému diaťaťu ostávajú viac menej obom rodičom rovnaké práva a povinnosti. To znamená, že obaja rodičia môžu napr. dieťa zastupovať na súde (okrem prípadu kolízie záujmov). Bližšie túto problematiku rozvádza nasledujúce uznesenie NS SR, ktoré pripájam k odpovedi. Aj napriek tomu, že by súd rozhodol, že zastupovať dieťa bude iba jeden z rodičov, neznamená to, že druhý toto právo stráca. V dôležitých veciach totiž rodičia rozhodujú vždy spoločne. Ak sa nevedia dohodnúť, ktorýkoľvek z nich má nárok sa obrátiť na súd.

Uznesenie NS SR sp. zn. 6 Cdo 61/2011

"Rodičovské práva a povinnosti, a teda aj právo zastupovať svoje maloleté dieťa, majú obaja rodičia. Rodičovské práva a povinnosti vykonáva, a teda aj maloleté dieťa aj zastupuje len jeden z rodičov v prípadoch predpokladaných v § 28 ods. 3 ZR. Od zásahov do rodičovských práv a povinností jedného z rodičov podľa § 38 ZR spočívajúcich v ich pozastavení, obmedzení alebo pozbavení treba dôsledne odlišovať úpravu rodičovských práv a povinností podľa § 24, § 25, § 36 ods. 1 ZR spočívajúcu najmä vo zverení maloletého dieťaťa do osobnej starostlivosti jedného z rodičov. Rodičovské práva a povinnosti podľa § 28 ods. 1 ZR, teda aj právo a povinnosť zastupovať svoje maloleté dieťa, zostávajú zachované obidvom rodičom aj po rozhodnutí súdu o úprave výkonu rodičovských práv a povinností. Rodičovské práva a povinnosti podľa § 28 ods. 1 ZR zostávajú rodičovi zachované aj vtedy, ak mu súd predbežným opatrením nariadi, aby odovzdal dieťa do starostlivosti druhého z rodičov alebo do starostlivosti toho, koho označil súd, a aby platil výživné na dieťa v nevyhnutnej miere."