Výživné od manžela vo väzení

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Banská Bystrica

Otázka: Výživné od manžela vo väzení

Môj doterajší manžel pravidelne týral naše neplnoleté dieťa. Momentálne si odpykáva trest za tento trestný čin. Keď ešte bol na slobode a podnikal, zarábal celkom slušne. Aktuálne však, ako som už spomenula, je v nápravnom zariadení, nemá žiadny príjem a nijakým spôsobom neprispieva na výchovu nášho dieťaťa. Mám právo požiadať o výživné, hoci je vo väzení, keďže sa o dieťa starám sama a moje finančné prostriedky nedokážu pokryť potreby nás oboch?

Odpoveď: Výživné od manžela vo väzení

Dobrý deň,

táto situácia je značne komplikovaná. Krajský súd Ústí nad Labem sp. zn. 11 Co 507/97 vyslovil právny názor, že v prípade ak bol otec vo väzbe a následne vo výkone trestu z dôvodu, že sa dopustil trestného činu týrania zverenej osoby (maloletého dieťaťa), súd pri rozhodovaní o výživnom pre túto osobu vychádza z jeho možností a schopností, aké mal pred vzatím do väzby. Samozrejme dôležité je to, či vôbec má nejaký príjem, resp. iný majetok, napr. na bankovom účte. Aj vo výkone trestu odňatia slobody sa poskytuje možnosť odsúdeným vykonávať zárobkovú činnosť.

Jeho možnosti sú však obmedzené, preto by výživné nebolo príliš vysoké.