POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Ako zabrániť vstupu na pozemok a do domu?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Prešov

Otázka: Ako zabrániť vstupu na pozemok a do domu?

Dobrý deň, pred dvoma rokmi sme zdedili dom po dedovi. Konkrétne ja, môj brat a dve maloleté sestry sme sa stali spoluvlastníkmi, každý v pomere 1/4. Môj brat žije v Prahe, sestry bývajú pri matke v byte a ja sám obývam dedov dom a platím všetky náklady s tým spojené. S matkou sa nezhodneme kvôli dedičstvu. Ona nie je vlastníčkou ani pozemku, ani domu, no neustále mi vyhráža, že na mňa zavolá políciu, alebo ma pošle na psychiatriu, pretože si praje bývať v tomto dome. Mohol by som požiadať o zákaz vstupu pre moju matku? Nechcem, aby sa pohybovala po pozemku ani v dome, v čase keď som v práci. Vopred vám ďakujem.

Odpoveď: Ako zabrániť vstupu na pozemok a do domu?

Dobrý deň, Vaša matka nemá k zdedenému domu a k pozemku žiadne užívacie právo. Bez Vášho súhlasu nemôže teda Vaša matka svojvoľne vstupovať na predmetné nehnuteľnosti. Vzhľadom na existenciu spoluvlastníckeho vzťahu, ste však povinný rešpektovať aj práva ostatných spoluvlastníkov, pokiaľ sa s nimi nedohodnete v spôsobe ich výkonu inak, napr. v otázke užívania veci. Neoprávnený vstup do obydlia resp. neoprávnené zotrvanie v obydlí, môže zakladať trestnoprávnu zodpovednosť za trestný čin Porušovania domovej slobody podľa § 194 Trestného zákona. Nie je vylúčené ani spáchanie trestného činu Neoprávneného zásahu do práva k domu, bytu alebo k nebytovému priestoru podľa § 218 Trestného zákona. Ochrana Vašich práv je možná aj súdnymi žalobami určenými na ochranu vlastníckych práv.