'

Potrebujem poradiť ohľadom výživného


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Žilinský
Odpovedá: Advokát Nitra
Odpovedané dňa: 11. 2. 2016

Otázka: Potrebujem poradiť ohľadom výživného

Dobry den, potrebujem poradit ohladom zvysenia vyzivneho zo strany byvalej ex partnerky mojho manzela, s ktorou ma 6 rocnu dceru. Momentalne maju sudom stanovenu dohodu vo vyske 100 eur mesacne. Matka dietata sa prave rozvadza a momentalne uz zije u druheho partnera, ktory ju zivi. Pozaduje zvysenie vyzivneho, za tym ucelom aby si mohla posplacat dlzoby - presne takto to povedala muzovi do telefonu. Vieme o tom, ze peniaze ktore jej davame na dceru, nepouziva na jej potreby, ale plati si z toho svoje ucty. Uz 3 roky poriadne nepracuje, v roku 2015 dokonca nebola vobec zamestnana, len 2 mesiace pracovala v krcme na cierno. Doslova sa nechava vydrziavat od inych muzov a ked sa s niektorym rozide, najde si ineho aby mala ist kam byvat. Aj teraz, este nie je rozvedena a uz stihla vystiedat 2 byty s 2-ma chlapmi. Hneva nas to a nevieme ako sa mame branit. Vidime aka je situacia, ze ja s manzelom pracujeme poctivo, aby sme vedeli potiahnut domacnost, tiez si chceme zalozit rodinu a ona stale pyta viac penazi a pritom sa vobec nesnazi najst si robotu a tiez si nieco zarobit. Vieme, ze dieta sa ma podielat na zivotnej urovni oboch rodicov, ale co robit v nasom pripade, ked mama nie je ochotna svojmu dietatu zabezpecit nijaku zivotnu uroven, stahuje sa od chlapa ku chlapovi len do tej doby kym su ochotni ju vydrziavat. Ako sa ma muz obranit na sude proti zvyseniu vyzivneho? A este jedna otazka. Da sa nejako na sude pouzit nahravka mojho muza s nou o tom ako mu hovori ze peniaze potrebuje na splatenie svojich dlhov? Je to protizakonne, ak nevie ze sme ju nahrali? Dakujem

Odpoveď: Potrebujem poradiť ohľadom výživného

Dobrý deň, v zmysle zákona o rodine sa pri určovaní výšky výživného vychádza z odôvodnených potrieb maloletého dieťaťa a zo schopností, možností a majetkových pomerov povinného. Vo Vašom prípade Vám v súdnom konaní o zvýšenie výživného odporúčam poukazovať na to, že matka dieťaťa je, dá sa povedať, dobrovoľne nezamestnaná. Neprejavuje žiadnu snahu nájsť si prácu a tým zabezpečiť dostatočný príjem nielen pre seba, ale aj pre maloleté dieťa. Obaja rodičia majú totiž povinnosť prispievať na výživu svojho dieťaťa podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Rovnako je vhodné poukázať aj na fakt, že máte od nej informácie, že výživné, ktoré sa posiela dieťaťu používa na splácanie svojich dlžôb. V tomto smere však nemôžete použiť nahrávku rozhovoru, nakoľko ste ju nahrali bez jej súhlasu a tým pádom je to protizákonné. Túto skutočnosť však môžete preukázať výpoveďou ako svedkyňa i Vy a rovnako počas výsluchu aj Váš manžel. Rovnako by som v súdnom konaní poukázal na časté striedanie partnerov a tým pádom i výchovného prostredia maloletého dieťaťa. Je však dôležité dodať, že súd vo veciach starostlivosti o maloleté deti vždy prihliada na ich záujem. Tzn. že ak bude v záujme dieťaťa zvýšiť výživné, výživné súd s veľkou pravdepodobnosťou zvýši.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Potrebujem poradiť ohľadom výživného (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, keď platím výživné a dieťa nevidím iba raz za rok tak môžem navrhnúť súdu o zrušenie výživného?

Odpoveď: Potrebujem poradiť ohľadom výživného

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 12.02.2019)

Dobrý deň, v tomto prípade nemôžete navrhnúť zrušenie výživného. Predpokladáme, že máte súdom stanovenú túto povinnosť a že naopak matka dieťaťa má povinnosť umožniť Vám styk s dieťaťom. Preto môžete podať žalobu na splnenie povinnosti matky, teda aby Vám umožnila styk s dieťaťom podľa rozhodnutia.

Výživné musíte platiť, aj keď sa s dieťaťom nestretávate. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Potrebujem poradiť ohľadom výživného (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať manžel posiela na svoje nemanželské dieťa alimenty poštovou poukážkou. Ale momentálne žijeme v zahraničí a chcel by to posielať na účet, lenže on účet nemá dalo by sa, aby sa posielalo z môjho účtu? Nebol by potom problém ak by trebalo doklad o platení, že tam bude moje meno účtu? Za odpoveď vopred ďakujem. N.

Odpoveď: Potrebujem poradiť ohľadom výživného

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 18.07.2018)

Dobrý deň,

na Vašu otázku uvádzame nasledovnú odpoveď :

Zriadenie samostatného účtu Vášho manžela nie je problémom nikde, takto by ste sa vyhli prípadným nezhodám v budúcnosti kto platil výživné.

Možným riešením je vklad financií zo strany Vášho manžela na Váš účet, aby bol pre Vás preukázaný vkladateľ a následne výživné posielať na účet do zrejme do SR s tým, že v účele platby bude uvedené výživné za konkrétny mesiac a kto platí - teda meno Vášho manžela. Len poznamenávame, že pokiaľ by nebolo uvedené meno manžela v prevode peňazí, prijímateľ by to mohol považovať za dar z Vašej strany ako odosielateľa.

 

 

 

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Potrebujem poradiť ohľadom výživného (Rodinné právo)

Dobrý deň, mám podobný prípad, len s rozdielom , že som sám a bez dieta. Mám hypot.úver + daľšiu pôžičku na rod. dom a exmanželka po mne chce zvýšiť výživné zo 149 € 350 eur na dve deti . Je pravda, že zarobím 1 100 e v čistom, ale ked po zrátaní všetkých nákladov( plyn,elektrika, daň, smeti, poistka na dom,životná poistka- viinkulácia voči HÚ,PZP za auto, doprava do zamestnania,,hypot.úver + stavebná pôžička, a doterajšie výživné ) , čo činí 910 €. Tieto peniaze ja vôbec nevidím a odchadzajú mi z učtu v v pravidelných mesačných intervaloch . Obstoja moje argumenty, ktoré môžem samozrejme dokázať pre súdom ako opodstatnené? Neviem si predstaviť, z čoho by som splácal, bez toho , že budem riskovať exekutora pri neplnený vyživovacej povinnosti . O deti sa vzorne starám ,pravidelne s nimi trávim každý druhý víkend, kupujem oblečenie, a chodíme na dovolenky , ktoré plne hradím sám .Uťahujem si opasok ako môžem aby som všetko splatil , a zároveň deťom dokázal, že o ne stojím a že sú mi nadovšetko. Súd mám už zajtra, a kvôli tomu má i daľšiu otázku : Obálku od súdu som obdržal až včera ( 05.10.2016) v poobednajších hodinách , a zistil som z obsahu, že sud sa koná 07.10.2016- čiže o 2. dni. Mám právo dožadovať sa o odročenie sudu k vzhľadom časovú tieseň a nemožnosť sa pripraviť? Dakujem

Odpoveď: Potrebujem poradiť ohľadom výživného

Odpovedá: Advokát Trnava (odpoveď odoslaná: 07.10.2016)

Dobrý deň. Na súdnom pojednávaní môžete argumentovať Vašimi životnými nákladmi, avšak v zmysle zákona platí, že výživné má prednosť pred inými výdavkami rodičov (§ 62 ods. 5 zákona o rodine). V súdnom konaní bude dôležité to, či sa matke podarí preukázať podstatná zmena pomerov odôvodňujúca navrhované zvýšenie výživného. Skúmať sa pritom budú jednak odôvodnené potreby Vašich detí a tiež Vaše objektívne schopnosti, možnosti a majetkové pomery. Čo sa týka doručenia predvolania, tak v zmysle procesných predpisov platí, že každý by mal mať čas na prípravu na pojednávanie, pričom spravidla ide aspoň o päť dní predo dňom, keď sa má pojednávanie konať (§ 178 ods. 2 Civilného sporového poriadku).


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií

GoPay Visa SecureCode Visa Visa MasterCard MasterCard MasterCard


Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk