Máte
otázku?

Potrebujem poradiť ohľadom výživného


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Žilina

Otázka: Potrebujem poradiť ohľadom výživného

Dobry den, potrebujem poradit ohladom zvysenia vyzivneho zo strany byvalej ex partnerky mojho manzela, s ktorou ma 6 rocnu dceru. Momentalne maju sudom stanovenu dohodu vo vyske 100 eur mesacne. Matka dietata sa prave rozvadza a momentalne uz zije u druheho partnera, ktory ju zivi. Pozaduje zvysenie vyzivneho, za tym ucelom aby si mohla posplacat dlzoby - presne takto to povedala muzovi do telefonu. Vieme o tom, ze peniaze ktore jej davame na dceru, nepouziva na jej potreby, ale plati si z toho svoje ucty. Uz 3 roky poriadne nepracuje, v roku 2015 dokonca nebola vobec zamestnana, len 2 mesiace pracovala v krcme na cierno. Doslova sa nechava vydrziavat od inych muzov a ked sa s niektorym rozide, najde si ineho aby mala ist kam byvat. Aj teraz, este nie je rozvedena a uz stihla vystiedat 2 byty s 2-ma chlapmi. Hneva nas to a nevieme ako sa mame branit. Vidime aka je situacia, ze ja s manzelom pracujeme poctivo, aby sme vedeli potiahnut domacnost, tiez si chceme zalozit rodinu a ona stale pyta viac penazi a pritom sa vobec nesnazi najst si robotu a tiez si nieco zarobit. Vieme, ze dieta sa ma podielat na zivotnej urovni oboch rodicov, ale co robit v nasom pripade, ked mama nie je ochotna svojmu dietatu zabezpecit nijaku zivotnu uroven, stahuje sa od chlapa ku chlapovi len do tej doby kym su ochotni ju vydrziavat. Ako sa ma muz obranit na sude proti zvyseniu vyzivneho? A este jedna otazka. Da sa nejako na sude pouzit nahravka mojho muza s nou o tom ako mu hovori ze peniaze potrebuje na splatenie svojich dlhov? Je to protizakonne, ak nevie ze sme ju nahrali? Dakujem

Odpoveď: Potrebujem poradiť ohľadom výživného

Dobrý deň, v zmysle zákona o rodine sa pri určovaní výšky výživného vychádza z odôvodnených potrieb maloletého dieťaťa a zo schopností, možností a majetkových pomerov povinného. Vo Vašom prípade Vám v súdnom konaní o zvýšenie výživného odporúčam poukazovať na to, že matka dieťaťa je, dá sa povedať, dobrovoľne nezamestnaná. Neprejavuje žiadnu snahu nájsť si prácu a tým zabezpečiť dostatočný príjem nielen pre seba, ale aj pre maloleté dieťa. Obaja rodičia majú totiž povinnosť prispievať na výživu svojho dieťaťa podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Rovnako je vhodné poukázať aj na fakt, že máte od nej informácie, že výživné, ktoré sa posiela dieťaťu používa na splácanie svojich dlžôb. V tomto smere však nemôžete použiť nahrávku rozhovoru, nakoľko ste ju nahrali bez jej súhlasu a tým pádom je to protizákonné. Túto skutočnosť však môžete preukázať výpoveďou ako svedkyňa i Vy a rovnako počas výsluchu aj Váš manžel. Rovnako by som v súdnom konaní poukázal na časté striedanie partnerov a tým pádom i výchovného prostredia maloletého dieťaťa. Je však dôležité dodať, že súd vo veciach starostlivosti o maloleté deti vždy prihliada na ich záujem. Tzn. že ak bude v záujme dieťaťa zvýšiť výživné, výživné súd s veľkou pravdepodobnosťou zvýši.

Trápi vás "Potrebujem poradiť ohľadom výživného" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Potrebujem poradiť ohľadom výživného (Rodinné právo)

Dobrý deň,
mám trvalý pobyt aj s maloletou dcérou v Rakúsku. Otec maloletej pracuje vo Švajčiarsku, trvalý pobyt ma na Slovensku.
Rada by som sa spýtala:
- môžem požiadať o zvýšenie výživného aj na Slovensku?
/na SK mám aj s dcérou prechodný pobyt/
Ďakujem za odpoveď.
Katarína.

Odpoveď: Potrebujem poradiť ohľadom výživného

(odpoveď odoslaná: 18.03.2023)

Dobrý deň,
nie, nedá sa to riešiť na Slovensku, pretože maloletá žije v Rakúsku. Dôležitý je reálny pobyt. 


Podotázka: Potrebujem poradiť ohľadom výživného (Rodinné právo)

Dobrý deň,
prišlo mi predvolanie na súd ohľadom zvýšenia alimentov. Chcem sa spýtať vzhľadom na to, že nemám na advokáta, či sa môžem zastupovať sám prípadne, či mám súdu poslať nejaké vyrozumenie, ďakujem.

Odpoveď: Potrebujem poradiť ohľadom výživného

(odpoveď odoslaná: 23.02.2023)

Dobrý deň,
áno samozrejme, v danom konaní sa môžete zastupovať aj sám. V danom konaní postupujte podľa pokynov súdu, ak vás vyzve na vyjadrenie sa, tak sa vyjadrite. 


Podotázka: Potrebujem poradiť ohľadom výživného (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcem sa spýtať priateľova exmanželka, písala správu priateľovi, či by nemohol posielať o 30 eur viac výživné ako ma stanovené. Priateľ stým súhlasí. Výživné posiela na účet ma len zvýšiť sumu resp.zmeniť trvalý príkaz alebo by malo sa to dať písomne a potvrdiť u notára. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Potrebujem poradiť ohľadom výživného

(odpoveď odoslaná: 08.11.2022)

Dobrý deň, uvedené nie je potrebné, žiadny zákon to neustanovuje. Vyživovacia povinnosť je zákonná povinnosť každého rodiča. Pri stanovení výšky výživného sa vychádza na jednej strane z oprávnených potrieb povinného a na druhej z možností, schopností a majetkových pomerov povinného. V prípade, že by si ju rodič prestal plniť, mohol by sa dopustiť trestného činu zanedbania povinnej výživy. Zákon teda predpokladá dobrovoľné plnenie. Je na rodičoch, ak spolu nežijú, aby sa výške výživného na svoje mal. dieťa dohodli. Ak sa dohodnúť nevedia, môžu sa obrátiť na súd s návrhom, aby o tejto výške rozhodol súd. Rodičia si ohľadom výšky výživného môžu spísať aj písomnú dohodu, ale nemusia. Nie je to povinnosť. To, že rodič si výživné plní v konkrétnej výške vie preukázať výpisom zo svojho účtu. Preto stačí, ak váš priateľ zmení trvalý príkaz na vyššiu sumu. 


Trápi vás "Potrebujem poradiť ohľadom výživného" a chcete pomôcť?

Podotázka: Potrebujem poradiť ohľadom výživného (Rodinné právo)

Dobrý deň,
Dobrý deň, prosím Vás syn teraz skončil školu, v decembri minulého roka mal 18, ale škola mu skončila až teraz. Ex manžel platí naňho výživné, ale neviem dokedy má platí, či ešte v júli posledné alebo až v septembri posledné výživné, keďže mu prišlo na nadstavbu, ale nejde pokračovať ďalej. Teraz sa momentálne zamestnal. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Potrebujem poradiť ohľadom výživného

(odpoveď odoslaná: 05.07.2021)

Dobrý deň,
vek pri vyživovacej povinnosti nie je dôležitý (ak má viac ako 18). Dôležité je to, či bude dennou formou pokračovať v štúdiu na strednej alebo vysokej škole. Ak nie, vyživovacia povinnosť zaniká. Podľa judikatúry zanikne k 01.09. nakoľko podľa školských predpisov je do 31.08. študentom. Ak bola jeho vyživovacia povinnosť určená súdom, musí na súd podať návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti.


Podotázka: Potrebujem poradiť ohľadom výživného (Rodinné právo)

Dobrý deň,
dcéra ma 19 rokov a v máji kočí štúdium na strednej škole. Som rozvedená a exmanžel na ňu platí výživné. Chcela by som sa poradiť ako sa to rieši ďalej, nakoľko dcéra bude navštevovať pomaturitné štúdium, ale externé. Ma ešte nárok na výživné? V prípade ak nie, tak do kedy mi ma posielať výživné. Ďakujem.

Odpoveď: Potrebujem poradiť ohľadom výživného

(odpoveď odoslaná: 09.05.2021)

Dobrý deň,

platenie výživného je pre rodičov zákonnou povinnosťou, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné živiť sa samé. To, kedy je dieťa už schopné samo sa živiť, sa posudzuje z rôznych hľadísk, napríklad aj to či študuje denné štúdium alebo či študuje diaľkovo. Preto ak Vaša dcéra bude študovať externe a riadne pracovať, znamená to, že je už schopná sama sa živiť prácou, za ktorú dostáva pravidelný príjem. Preto výživné na dcéru Váš bývalý manžel už nebude musieť platiť. Nič mu však nebráni v tom, aby výživné dobrovoľne platil aj naďalej. 

S konaním o rozvode je obligatórne spojené i konanie o úprave výkonu rodičovských práv a povinností. Ak súd o otázke výživného rozhodol, zrušenie výživného je potrebné zrušiť podaním návrhu na jeho zrušenie. Potom až do právoplatného skončenia konania je Váš bývalý manžel výživné povinný plniť.


Podotázka: Potrebujem poradiť ohľadom výživného (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, keď platím výživné a dieťa nevidím iba raz za rok tak môžem navrhnúť súdu o zrušenie výživného?

Odpoveď: Potrebujem poradiť ohľadom výživného

(odpoveď odoslaná: 12.02.2019)

Dobrý deň, v tomto prípade nemôžete navrhnúť zrušenie výživného. Predpokladáme, že máte súdom stanovenú túto povinnosť a že naopak matka dieťaťa má povinnosť umožniť Vám styk s dieťaťom. Preto môžete podať žalobu na splnenie povinnosti matky, teda aby Vám umožnila styk s dieťaťom podľa rozhodnutia.

Výživné musíte platiť, aj keď sa s dieťaťom nestretávate. 


Trápi vás "Potrebujem poradiť ohľadom výživného" a chcete pomôcť?

Podotázka: Potrebujem poradiť ohľadom výživného (Rodinné právo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať manžel posiela na svoje nemanželské dieťa alimenty poštovou poukážkou. Ale momentálne žijeme v zahraničí a chcel by to posielať na účet, lenže on účet nemá dalo by sa, aby sa posielalo z môjho účtu? Nebol by potom problém ak by trebalo doklad o platení, že tam bude moje meno účtu? Za odpoveď vopred ďakujem. N.

Odpoveď: Potrebujem poradiť ohľadom výživného

(odpoveď odoslaná: 18.07.2018)

Dobrý deň,

na Vašu otázku uvádzame nasledovnú odpoveď :

Zriadenie samostatného účtu Vášho manžela nie je problémom nikde, takto by ste sa vyhli prípadným nezhodám v budúcnosti kto platil výživné.

Možným riešením je vklad financií zo strany Vášho manžela na Váš účet, aby bol pre Vás preukázaný vkladateľ a následne výživné posielať na účet do zrejme do SR s tým, že v účele platby bude uvedené výživné za konkrétny mesiac a kto platí - teda meno Vášho manžela. Len poznamenávame, že pokiaľ by nebolo uvedené meno manžela v prevode peňazí, prijímateľ by to mohol považovať za dar z Vašej strany ako odosielateľa.

 

 

 

 


Podotázka: Potrebujem poradiť ohľadom výživného (Rodinné právo)

Dobrý deň, mám podobný prípad, len s rozdielom , že som sám a bez dieta. Mám hypot.úver + daľšiu pôžičku na rod. dom a exmanželka po mne chce zvýšiť výživné zo 149 € 350 eur na dve deti . Je pravda, že zarobím 1 100 e v čistom, ale ked po zrátaní všetkých nákladov( plyn,elektrika, daň, smeti, poistka na dom,životná poistka- viinkulácia voči HÚ,PZP za auto, doprava do zamestnania,,hypot.úver + stavebná pôžička, a doterajšie výživné ) , čo činí 910 €. Tieto peniaze ja vôbec nevidím a odchadzajú mi z učtu v v pravidelných mesačných intervaloch . Obstoja moje argumenty, ktoré môžem samozrejme dokázať pre súdom ako opodstatnené? Neviem si predstaviť, z čoho by som splácal, bez toho , že budem riskovať exekutora pri neplnený vyživovacej povinnosti . O deti sa vzorne starám ,pravidelne s nimi trávim každý druhý víkend, kupujem oblečenie, a chodíme na dovolenky , ktoré plne hradím sám .Uťahujem si opasok ako môžem aby som všetko splatil , a zároveň deťom dokázal, že o ne stojím a že sú mi nadovšetko. Súd mám už zajtra, a kvôli tomu má i daľšiu otázku : Obálku od súdu som obdržal až včera ( 05.10.2016) v poobednajších hodinách , a zistil som z obsahu, že sud sa koná 07.10.2016- čiže o 2. dni. Mám právo dožadovať sa o odročenie sudu k vzhľadom časovú tieseň a nemožnosť sa pripraviť? Dakujem

Odpoveď: Potrebujem poradiť ohľadom výživného

(odpoveď odoslaná: 07.10.2016)

Dobrý deň. Na súdnom pojednávaní môžete argumentovať Vašimi životnými nákladmi, avšak v zmysle zákona platí, že výživné má prednosť pred inými výdavkami rodičov (§ 62 ods. 5 zákona o rodine). V súdnom konaní bude dôležité to, či sa matke podarí preukázať podstatná zmena pomerov odôvodňujúca navrhované zvýšenie výživného. Skúmať sa pritom budú jednak odôvodnené potreby Vašich detí a tiež Vaše objektívne schopnosti, možnosti a majetkové pomery. Čo sa týka doručenia predvolania, tak v zmysle procesných predpisov platí, že každý by mal mať čas na prípravu na pojednávanie, pričom spravidla ide aspoň o päť dní predo dňom, keď sa má pojednávanie konať (§ 178 ods. 2 Civilného sporového poriadku).


Podotázka: Potrebujem poradiť ohľadom výživného (Rodinné právo)

Dobry den. Mam problem s byvalym priatelom. Ma mi platit vyzivne na 2 deti 60€. Ale kazdy mesiac posle inu sumu. Pred 4 rokmi ked sme mali sud ohladom vyzivneho mu sudca uznal exekuciu. A povedal mu, ze ked ho splati ma dat vediet. Dlznu sumu viem, ze nemal velku a myslim si, ze to uz davno splatil len o tom nechce dat vediet. S detmi sa nekontaktuje, nestretava nic. Naposledy ich videl pred 2 rokmi. Aj to som ho musela ja kontaktovat. Chcela by som si dat zvysit, nakolko dcera ide buduci rok do skoly a syn do predskolskej. Som vydata na materskej. Manzelov cely plat ide na pozicky. Ostane mu akurat cca 100€ a mame 4 deti. Mozete mi prosim Vas poradit ako to spisat. A ked by som chcela pravnika na pojednavanie dakoho odporucit kto nepyta vela? Aby som si ho mohla dovolit. Kedze moj byvaly na kazdom sudnom pojednavani vyskakuje. Dakujem za hocijaku pomoc.

Odpoveď: Potrebujem poradiť ohľadom výživného

(odpoveď odoslaná: 19.11.2015)

Dobrý deň, zmenu pomerov povinného alebo oprávneného z výživného môžete nahlásiť i Vy. Nemusíte čakať kým sa on ozve, že má splatenú exekúciu. Môžete podať návrh na zvýšenie výživného, v ktorom uvediete jednak zmeny na strane oprávnených (tzn. že Vaša dcéra nastupuje do školy, syn do predškolského zariadenia a tým sa Vám zvýšia náklady) a jednak zmeny na strane povinného (tzn. že splatil exekúciu, prípadne že sa mu zvýšil príjem...). Súd v tomto konaní nie je viazaný Vašim návrhom, tzn. že aj keď navrhnete určitú sumu, súd môže priznať výživné vo väčšom alebo menšom rozsahu.

Pre minimalizáciu nákladov spojených so súdnym konaním Vám odporúčam nájsť si právneho zástupcu z mesta, v ktorom sídli okresný súd, ktorý je miestne príslušný rozhodovať o zvýšení výživného. Tzn. okresný súd, v obvode ktorého majú Vaše maloleté deti bydlisko.V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Potrebujem poradiť ohľadom výživného" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku