Dobrý deň,
v prípade zrušenia vyživovacej povinnosti k plnoletému dieťaťu treba v prvom rade preukázať, že dieťa nie je schopné sa samo živiť. Podľa Zákona o rodine trvá vyživovacia povinnosť rodičov, kým dieťa nie je schopné samostatne sa živiť, čo zahŕňa aj obdobie, keď sústavne študuje. Vo vašom prípade však platí, že nakoľko syn ešte neukončil vysokú školu, nezískal druhý stupeň vzdelanie, pričom sústavne sa na svoje povolanie pripravuje štúdioum, vyživovacia povinnosť trvá bez ohľadu na jeho vek. K jej zrušenie preto toho času nemôže dôjsť. Na pojednávanie odporúčame, aby si syn priniesol potvrdenie o štúdiu, ak toto doposiaľ súdu nepredložil.
Vzhľadom na uvedené je potrebné na pojednávaní argumentovať tým, že syn stále nie je schopný samostatne sa živiť a že vyživovacia povinnosť stále trvá, nakoľko stále študuje (stále sa sústavne pripravuje na svje budúce povolanie). S/d by s týmto však nemal mať problém, toto je bežná prax, existuje množstvo judikátov, ktoré vykladajú trvanie vyživovacej povinnosti takýmto spôsobom v prípade, ak plnoleté dieťa nepretržite študuje na vysokej škole. Ak súd zistí, že je nárok na výživné dôvodný, môže sa zaoberať znížením výživného vtedy, ak by ho otec navrhoval a patrične odôvodňoval. Znížiť výživné je však možné len pre budúce obdobia a nie spätne. Navyše, ak od momentu posledného určenia výživného na vášho syna nedošlo na strane otca k zmene jeho majetkových pomerov alebo ak mu nepribudla žiadna ďalšia vyživovacia povinnosť, potom nie je dôvod na zníženie výživného. Ak by mu odvtedy pribudla ďalšia vyživovacia povinnosť, toto je dôvod na zníženie výživného.
Navyše ešte uvediem, ak bola otcovi určená vyživovacia povinnosť na syna ešte v čase, kedy neštudoval na vysokej škole, pričom od momentu nástupu na vyokú školu synove výdavky ešte vzrástli oproti času, kedy sa naposledy určovalo výživné na syna, je tu naopak dôvod na strane syna ako oprávneného dieťaťa na zvýšenie výživného. Na toto tiež môže poukázať syn na pojednávaní, ak je tomu tak. Súčasne nech si pre tento prípad potom pripraví sumu jeho mesačných výdavkov, aké má toho času, a to jednotlivo vo vzťahu ku každej položke (strava, hygiena, oblečenie, náklady na štúdium, učebnice, školské potreby, hobby, voľný čas - kultúra, lekári, lieky a pod.) a tiež v súčte všetkých výdavkov. Môže si to urobiť do nejakej tabuľky, kde na jej konci bude uvedený ich súčet.