Výživné keď nemám príjem

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Banská Bystrica

Otázka: Výživné keď nemám príjem

Dobrý deň prajem. Chcel by som sa opýtať čisto hypoteticky. Som na úrade práce, určili mi najnižšie výživné a mám na seba napísané auto v hodnote 7000 eur. Matka žiada zvýšenie výživného, je možné, aby mi štát predal auto a matke zaplatil z predaja? Ďakujem a prajem pekný deň.

Odpoveď: Výživné keď nemám príjem

Dobrý deň. Štát ani súd nie sú oprávnení na to, aby Vám predávali majetok. Najnižšie výživné ste mali určené z toho dôvodu, že ste na Úrade práce a nemáte žiadny príjem. Pokiaľ matka dieťaťa požiada súd o zvýšenie výživného bude musieť preukázať, že sa zmenili pomery na Vašej strane. Súd môže zaujímať prečo máte auto v takejto hodnote, načo toto auto využívate, ako ho napríklad splácate, alebo z akých finančných prostriedkov tankujete do tohto auta. V prípade, ak súd posúdi auto ako Váš majetok, ktorý nevyhnutne nepotrebujete a môžete ho predať, aby ste pokryli výživné, ktoré je prvoradé, tak môže rozhodnúť o zvýšení výživného. Ak nebudete mať prostriedky na platenie takto zvýšeného výživného, tak budete musieť auto predať, aby ste mohli takéto výživné platiť. Toto je však len domnienka, v skutočnosti však k zvýšeniu výživného dôjsť nemusí.