'

Vyživné, ak otec zarába minimálnu mzdu


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislavský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 2. 11. 2014

Otázka: Vyživné, ak otec zarába minimálnu mzdu

Dobry den, chcel by som sa opytat. S manzelkou nam nefunguje manzelstvo a mame spolu dieta. Chcem sa opytat, kolko mi moze sud urcit alimenty, ak na vyplatnej paske mam minimalnu mzdu? Dakujem

Odpoveď: Vyživné, ak otec zarába minimálnu mzdu

Dobrý deň, výživné sa neurčuje iba podľa mzdy. Ak otec zarába iba minimálnu mzdu ešte to neznamená, že bude mať určené najnižšie výživné. Súd sa pozerá na schopnosti (vzdelanie, skúsenosti, zdravotný stav,..) otca a možnosti, ktoré otec má (vzhľadom napríklad na trh práce). Súd prihliada aj na majetkové pomery otca, ale aj matky. Tiež sú dôležité potreby dieťaťa.

Takže na Vašu otázku nie je možné jednoznačne odpovedať, keď nemáme všetky potrebné informácie.

 

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo



Podotázka: Vyživné, ak otec zarába minimálnu mzdu (Rodinné právo)

Dobrý deň, Žijem s priateľkou a jej dcérou čo mal s predošlého vzťahu. Chcel by som sa opýtať akým spôsobom bude postupovať exekútor, keď biologický otec malej je povinný spätne uhradiť 2400 EUR ( zameškané výživné ) + plus 200 EUR mesačne za výživné právoplatne uznané súdom, keďže ma pracovnú zmluvu s minimálnou mzdou a nemá ani vlastný bankový účet ? Či bude exekúcia vykonaná priamo na zamestnávateľa a odtiaľ sa to bude strhávať alebo aký spôsobom? Ďakujem.

Odpoveď: Vyživné, ak otec zarába minimálnu mzdu

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 25.04.2019)

Dobrý deň, 

exekučný poriadok v ust. § 63 stanovuje, že ak podkladom na exekúciu je exekučný titul, v ktorom sa ukladá povinnosť zaplatiť peňažnú sumu, exekúciu možno vykonať

a) zrážkami zo mzdy a z iných príjmov,

b) prikázaním pohľadávky,

c) predajom hnuteľných vecí,

d) predajom cenných papierov,

e) predajom nehnuteľnosti,

f) predajom podniku,

g) príkazom na zadržanie vodičského preukazu.

 

Súčasne platí, že pri vykonávaní exekúcií exekútor postupuje v poradí, v akom mu boli doručené poverenia na vykonanie exekúcie; exekúcie na vymoženie pohľadávky na výživnom vybavuje prednostne.

Matka dieťaťa môže podať žiadosť na prísl. úrad práce o náhradné výživné.

Podmienky na priznanie náhradného výživného 

  • právoplatné rozhodnutie súdu alebo súdom schválenú dohodu, ktorým bola povinnej osobe určená povinnosť platiť oprávnenej osobe výživné,
  • potvrdenie exekútora, že exekučné konanie trvá najmenej tri mesiace od doručenia návrhu na vykonanie exekúcie, alebo potvrdenie Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže o postúpení návrhu na uznanie a výkon rozhodnutia vo veci vymáhania výživného zo zahraničia, alebo potvrdenie Centra, že vymáhanie výživného z cudziny nie je možné,
  • potvrdenie školy o tom, že si oprávnená osoba riadne plní povinnú školskú dochádzku, alebo potvrdenie strednej alebo vysokej školy o sústavnej príprave oprávnenej osoby na povolanie štúdiom,
  • potvrdenie Sociálnej poisťovne o výške sirotského dôchodku, alebo potvrdenie o nepriznaní sirotského dôchodku, alebo potvrdenie útvaru sociálneho zabezpečenia, alebo Vojenského úradu sociálneho zabezpečenia o výške sirotského výsluhového dôchodku, alebo potvrdenie o nepriznaní sirotského výsluhového dôchodku
  • potvrdenie o príjme žiadateľa a fyzických osôb, ktorých príjmy sa posudzujú spoločne vyplatených za posledných šesť kalendárnych mesiacov predchádzajúcich kalendárnemu mesiacu, v ktorom bola podaná žiadosť o náhradné výživné.

 

 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Vyživné, ak otec zarába minimálnu mzdu (Rodinné právo)

Dobry den, s ex ptiatelkou mame spolocneho syna. Mam exekucie a zarabam iba minimalnu mzdu. Nemam vyucny list a pracujem ako upratovac v NC Bratislava. Kolko som povinny mesacne prispievat na maleho, ked matka s malym po porode skoncili v krizovom centre a max do konca roka si musi najst byvanie, inak vezmu maleho do detskeho domova. Dakujem

Odpoveď: Vyživné, ak otec zarába minimálnu mzdu

Odpovedá: Advokát Bratislava (odpoveď odoslaná: 27.11.2016)

Dobrý deň, každý rodič je povinný prispievať na výživu maloletého dieťaťa podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Nie je možné na Vašu otázkou odpovedať presnou výškou sumy, ktorou máte prispievať na výživu maloletého dieťaťa. V prípade, že by Vaša expriateľka podala na súd návrh na určenie vyživovacej povinnosti, súd by komplexne skúmal pomery na Vašej strane a tiež odôvodnené potreby maloletého dieťaťa a podľa toho by Vám určil vyživovaciu povinnosť. Výšky výživného však môžete určiť aj dohodou s matkou dieťaťa.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:



1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií

GoPay Visa SecureCode Visa Visa MasterCard MasterCard MasterCard


Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Musíte súhlasiť s podmienkami.



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk