Výživné a konateľ firmy sro

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Trenčín

Otázka: Výživné a konateľ firmy sro

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Som vdaná, ale s manželom už dva roky nežijeme v spoločnej domácnosti. Máme spolu dcéru, na ktorú mi pravidelne prispieva sumou 180 eur. Nemáme to súdne určené. Manžel je konateľom firmy s.r.o. Peniaze mi vždy dá do ruky, tvrdiac, že mi ich nemôže posielať iným spôsobom. Hovorí, že ak podám návrh na úpravu výživného a rozvod, dostanem len výšku výživného určenú štátom, a to je 40 eur, pretože je evidovaný na úrade práce a nemá žiadny príjem. Neviem, čo mám urobiť, pretože sa obávam, že o jeho peniaze prídem a žiť nám bude veľmi ťažko. Viem, že má príjem z jeho firmy, kde je autoservis, potraviny a krčma. Tvrdí, že mu to neprináša zisk, ale funguje to takto už asi rok a pol. Prosím Vás, dá sa mu nejak dokázať jeho príjem? Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Výživné a konateľ firmy sro

dobrý deň,

pri určovaní výživného sa pozerá nie len na aktuálny príjem manžela, ale aj na jeho schopnosti a možnosti. Nie je teda rozhodujúce, že je na úrade práce, ale či má schopnosti a možnosti sa zamestnať a dosahovať taký príjem, aby bol schopný prispievať na výživu svojho dieťaťa.

Nemusíte sa preto obávať, že by Vám súd určil výživné v minimálnej výške. Súd posudzuje aj to, aký má manžel majetok, v akom motorovom vozidle sa vozí, či chodí na dovolenky, akú má životnú úroveň a tak ďalej. Toto všetko súd zohľadňuje. Vo svojej otázke nepíšete, či je aj spoločníkom v tejto obchodnej spoločnosti alebo len konateľom. Pokiaľ by bol aj spoločníkom spoločnosti a táto spoločnosť byť spravovala vami uvádzané podniky, potom by súd na to prihliadal.

Takisto považujem za potrebné uviesť,  že ako argument na súde môžete uviesť aj to (ak by manžel tvrdil, že nemá žiadny príjem), že túto činnosť konateľa nemusí vykonávať a nech sa riadne zamestnaná. Na súde postačí preložiť ponuky práce zinternetu alebo pracovné ponuky z úradu práce. Taktiež bude dôležité aké vzdelanie má manžel a aké má pracovné skúsenosti. Minimálneho výživného sa však bávať nemusíte.