Môže ísť osoba do väzenia pre neplatenie odvodov a poistného a neplatenie výživného?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Prešov

Otázka: Môže ísť osoba do väzenia pre neplatenie odvodov a poistného a neplatenie výživného?

Dobrý deň. Pán nevlastní žiadny hnuteľný ani nehnuteľný majetok. Je konateľom v dvoch s.r.o. spoločnostiach, ktoré však neprodukujú žiadne zisky. Má dlh vo výške 2017,05 eur v sociálnej poisťovni, 682,85 eur v zdravotnej poisťovni a 8200 eur v banke. Zároveň má vyživovaciu povinnosť vo výške 100 eur pre jedno maloleté dieťa. Aktuálne sa o jeho situáciu zaujíma aj exekútor. Je možné, že by bol na základe toho zbavený slobody? Ďakujem Vám za akúkoľvek odpoveď.

Odpoveď: Môže ísť osoba do väzenia pre neplatenie odvodov a poistného a neplatenie výživného?

Dobrý deň, uvedené neplnenie povinností môže zakladať trestnoprávnu zodpovednosť, na základe ktorej môže byť páchateľ potrestaný aj trestom odňatia slobody. Neplatenie odvodov do Sociálnej poisťovne a príspevkov zdravotného poistenia, môže byť postihnuté trestným činom Nezaplatenia dane a poistného podľa 278 Trestného zákona. Podľa tohto ustanovenia, kto vo väčšom rozsahu nezaplatí splatnú daň, poistné na sociálne poistenie, verejné zdravotné poistenie alebo príspevok na starobné dôchodkové sporenie, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky. Pre naplnenie znaku skutkovej podstaty zákon vyžaduje výšku dlžnej čiastky aspoň 2 660,- €. V prípade neplnenia si vyživovacej povinnosti, sa páchateľ môže dopustiť trestného činu Zanedbania povinnej výživy podľa § 207 Trestného zákona, ak najmenej tri mesiace v období dvoch rokov neplní, čo aj z nedbanlivosti, zákonnú povinnosť vyživovať alebo zaopatrovať iného, za čo sa môže potrestať odňatím slobody až na dva roky.