Máte
otázku?

Vysťahovanie z bytu


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trenčín

Otázka: Vysťahovanie z bytu

Dobrý deň, moje meno je Silvia a chcela by som sa Vás spýtať na jednu otázku. Moja mama žije v jednej domácnosti s mojim otcom, nie sú už manželia, sú rozvedený a dom patrí mojej mame. Chcela by vedieť ako postupovať, keď chce môjho otca z domu vyhodiť. On sám nechce odísť, a preto by sme to chceli riešiť oficiálnou cestou ale nevieme kam písať alebo kam sa vlastne obrátiť. Prosím poraďte čo robiť v takom prípade. Vopred Vám ďakujem, že ste si našli čas.

Odpoveď: Vysťahovanie z bytu

Dobrý deň,

prvým krokom je doručenie písomnej výzvy k rukám Vášho otca a vysťahovanie sa z nehnuteľnosti a jej vypratanie. V prípade, že na túto výzvu nebude reagovať, môžete podať na príslušný súd žalobu o vypratanie nehnuteľnosti, kde bude súd skúmať,č či má Váš otec právny dôvod na užívanie nehnuteľnosti a ak zistí, že nemá, prikáže mu dom vypratať a opustiť. 

Trápi vás "Vysťahovanie z bytu" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál

JUDr. Patrik Ozimanič4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Vysťahovanie z bytu (Občianske právo)

Dobrý deň,
kupujem byt, v ktorom býva syn predávajúcej. K bytu nemá žiadny právny vzťah ani nájomnú zmluvu. Z bytu sa odmieta vysťahovať. Je nutné po predaji bytu dať návrh na súd a požiadať o súdne vysťahovanie tohto pána alebo stačí s listom vlastníctva zavolať políciu ? Ďakujem. Minika

Odpoveď: Vysťahovanie z bytu

(odpoveď odoslaná: 30.05.2022)

Dobrý deň,
na vami položenú otázku uvádzam, že kupovať byt v ktorom býva syn predávajúcej, je trochu riziko hlavne z dôvodov ako uvádzate v otázke. Aj keby ste byt kúpili a menovanému zrušili trvalý pobyt, ide o jeho obydlie a teda ak by sa dobrovoľne neodsťahoval, museli by ste podať návrh na súd. Polícia vám v tomto smere nepomôže, keďže ide o obydlie danej osoby a obydlie v zmysle Ústavy SR je nedotknuteľné.

Možnosťou je len po kúpe bytu dohodnúť sa na na tom, kedy sa dotyčná osoba vysťahuje, stanoviť dátum a dohodnúť prípadné sankcie. Ani toto však nezaručuje, že byt opustí a bude voľný len pre vás ako vlastníčku bytu a teda nasledovalo by súdne konanie o vypratanie nehnuteľnosti.

Odporúčam preto zvážiť kúpu bytu, resp. kupovať byt uvoľnený v celosti.


Podotázka: Vysťahovanie z bytu (Občianske právo)

Dobrý deň, mám otázku: Po rozvode manželov bolo dieťa zverené do starostlivosti matky a matka aj s dieťaťom (plnoletý syn) ostala naďalej bývať v nehnuteľnosti, ktorej vlastníkom je len exmanžel. Napriek tomu, že má vlastný trojizbový byt v tom istom meste, ktorý však prenajíma. Ako je možné danú osobu donútiť aby sa vysťahovala ?

 

Odpoveď: Vysťahovanie z bytu

(odpoveď odoslaná: 28.01.2021)

Dobrý deň, v otázke uvádzate, že manželstvo je právoplatne rozvedené. Konkrétna nehnuteľnosť je vo vlastníctve bývalého manžela. Aj keď bolo manželstvo rozvedené a bývalý manžel má ďalší byt, ktorý prenajíma, nie je on ako vlastník nehnuteľnosti, v ktorej býva aj bývalá manželka a plnoletý syn, sa vysťahovať, keďže je vlastníkom nehnuteľnosti. Samotný rozvod nie je dôvodom, aby sa z nehnuteľnosti vysťahoval.

Odporúčame kontaktovať advokáta za účelom vyporiadania bezpodielového spoluvlastníctva manželov po rozvode.

 


Podotázka: Vysťahovanie z bytu (Občianske právo)

Dobrý deň, prosím Vás o radu.
Rozviedla som sa v r. 2000 z dôvodu psychického týrania a bitia. Mala som v opatere 2 maloletých synov. Bývali sme v 3-izbovom byte a vlastnila som firmu, o ktorú sme sa obaja s exmanželom starali. Chcela som mu firmu po rozvode nechať, ale on ju nechcel (bol vojak z povolania), len peniaze. V r. 2003 som predala byt po ústnej dohode s ex a dala som mu 1/4 z predajnej ceny a za ostatné peniaze som si kúpila byt, kde som sa s deťmi nasťahovala. Pretože som vedela, že musím zrušiť firmu s dlhmi a ex pýtal z nej peniaze, napísala som 1/2 bytu na staršieho syna, ktorý mal 18 rokov a neskôr som ďalšiu polovicu bytu darovala mojej mame, aby som o byt neprišla. Našla som si dve práce a dlhy som postupne splatila. Keďže mama bola staršia a mohla zomrieť, tak sme previedli 2/2 bytu v r. 2005 na mladšieho syna.
Keď som v r. 2006 odišla do Anglicka za prácou, zostal mi len exov splátkový kalendár. Postupne som mu to do r. 2010 vyplatila a pretože synovia boli stále v problémoch (bez peňazí a práce, dlhy v bankách, problémy s políciou), tak som ich požiadala, aby mi darovali byt naspäť, čo sa aj stalo.
Žijem v Anglicku (myslím, že sa vrátim na Slovensko). V byte býva starší syn, mladší sa odsťahoval 11/ 2019. (Chcel, aby som byt predala a dala mu 1/3 z peňazí. ) Ex ich stále presviedča, že to je aj ich byt, že preto mi nechal 3/4 peňazí z predaja predchádzajúceho bytu.
V r.2017 starší syn dal vymeniť okná, zaplatil 1160 e, ja a ďalší syn sme zaplatili po 390 e. Ja som povedala, že nebudem investovať do bytu, keď tam nežijem. V r. 2003 som ho zrekonštruovala, a keď boli opití, veľa veci a nábytok mi rozbili. Pes mi roztrhal tapety, nikto mi to nezaplatil. , keď som povedala, že si zrekonštruujem moju izbu a zamknem, syn s tým nesúhlasil,pretože on momentálne platí ; všetky náklady (do fondu, , elektrinu, SIPO). Viem, že byt potrebuje opravu (omietky opadávajú, novú kuchyňu. ), ale neviem ako to mám vyriešiť. Už dlhší čas nad tým rozmýšľam a trápi ma to. Možno mi budete vedieť poradiť. Majú deti právo na byt? Môže zhodnotenie bytu (výmena okien) zmeniť nárok na byt ?

Odpoveď: Vysťahovanie z bytu

(odpoveď odoslaná: 23.06.2020)

Dobrý deň,
z otázky vyplýva, že po mnohých životných peripetiách v roku 2010 Vám synovia byt darovali a odvtedy sa právny vzťah - vlastníctvo bytu - nezmenili a Vy ste naďalej vlastníčkou bytu zapísanou na LV. Byt užíva syn a náklady spojené s bývaním uhradzuje správcovi bytového domu, ako aj platí úhrady za služby spojené s užívaním bytu. Samotná výmena okien a podobné práce nemenia vlastnícke právo k bytu, naviac v otázke uvádzate, že ste sa na predmetných nákladoch podieľali.

Vy žijete v UK a chcete sa vrátiť na Slovensko.

Odporúčame spísať so synom zmluvu o nájme na dobu určitú, resp. o prenájme časti bytu jemu, s tým, že vymedzená časť bytu bude Vám k dispozícii. Ak syn s návrhom nebude súhlasiť, potom riešením je len vec postúpiť na súd a podať návrh na vypratanie bytu.

 


Trápi vás "Vysťahovanie z bytu" a chcete pomôcť?

Podotázka: Vysťahovanie z bytu (Občianske právo)

Prosím o radu, ako môžem dosiahnuť vysťahovanie bývalého manžela z bytu, kde doteraz bývame. V byte má trvalé bydlisko a vlastní podiel jednu štvrtinu z bytu. Fyzicky má kam ísť, len nechce. Pritom jeho správanie trápi naše dieťa a tým aj mňa. Ďakujem vopred za odpoveď.

Odpoveď: Vysťahovanie z bytu

(odpoveď odoslaná: 14.02.2017)

Dobrý deň. Vzhľadom na to, že Váš bývalý manžel je spoluvlastníkom predmetného bytu, titulom spoluvlastníckeho práva je oprávnený byt užívať a tiež mať tam prihlásený trvalý pobyt. Ak by ste chceli dosiahnuť jeho vysťahovanie, môžete to docieliť napr. tým spôsobom, že najskôr zrušíte a vyporiadanie spoluvlastníctvo k predmetnému bytu (dohodou alebo súdnou cestou) tak, aby už Váš bývalý manžel nebol ani podielovým spoluvlastníkom. Ak by nebol Váš bývalý manžel spoluvlastníkom predmetného bytu, mohli by ste sa domáhať vypratania nehnuteľnosti.
Obmedzenie alebo vylúčenie užívacieho práva k bytu je tiež možné v prípadoch, ak sa z dôvodu fyzického alebo psychického násilia alebo hrozby takého násilia stane ďalšie spolužitie neznesiteľným.V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Vysťahovanie z bytu" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku