Máte
otázku?

Rozvod a vysťahovanie manžela z domu


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Rozvod a vysťahovanie manžela z domu

Mama sa rozvádza s manželom, s ktorým žila 23 rokov vo svojom dome, ktorý mala z prvého manželstva s našim otcom. Dom darovala nám, deťom z prvého manželstva. Jej druhý manžel nehodlá náš dom opustiť. Napísali sme mu výzvu na vystahovanie sa z nášho majetku a zrušili sme mu trvalý pobyt. Dali sme mu lehotu na vystahovanie 30 dní od dátumu zrušenia trvalého pobytu. Mama už od augusta žije so mnou v mojom dome a v jej dome sa druhý manžel schováva a nic neplatí, hoci je v rozvodovom konaní. Môžeme mu veci zložiť, vystahovať ho za bránu a vymeniť zámky?

Odpoveď: Rozvod a vysťahovanie manžela z domu

Dobrý deň,

 

rozvod nabráni vysťahovaniu manžela z domu, pokiaľ nehnuteľnosť patrí iným osobám ako manželovi.  Pokiaľ ide o vysťahovanie manžela z domu, nie je to až také jednoduché. Napriek tomu, že  uvedený dom je vo vašom vlastníctve, ešte to neznamená, že môžete zbaliť jeho veci a vysťahovať ho za bránu a vymeniť zámky. Takýto postup by bol na hrane zákona, pretože nehnuteľnosť, v ktorej býva jej manžel je jeho bydliskom. Násilným vstupom do bytu by ste sa mohli dopustiť trestného činu porušovania domovej slobody. Existujú dokonca i judikáty v neprospech vlastníkov nehnuteľností, preto takýto postup  neodporúčam. 

 

Správne by ste mali postupovať tak, že po neúspešnej písomnej výzve na vypratanie nehnuteľnosti podáte návrh na súd na vypratanie nehnuteľnosti. V súdnom konaní budete žiadať vypratať dom. Zároveň si u odporcu uplatnite náhradu trov súdneho konania a trov právneho zastupovania. Pokiaľ jej manžel nemá s vami ako vlastníkmi domu žiadnu nájomnú zmluvu alebo inú užívaciu zmluvu k domu, súd bezpodmienečne rozhodne o povinnosti manžela sa z nehnuteľnosti vysťahovať a teda v súdnom konaní  uspejete. 


Okrem toho, že máte právo žiadať, aby sa z nehnuteľnosti vysťahoval, máte od neho právo žiadať aj náhradu za užívanie Vašej nehnuteľnosti vo výške bežného mesačného nájomného v danej lokalite.

 

Násilným vysťahovaním z nehnuteľnosti riskujete, že bude voči vám vedené trestné konanie. Samozrejme, pokiaľ byť manžel nepodal trestné oznámenie, trestné stíhanie by nezačalo. 

Trápi vás "Rozvod a vysťahovanie manžela z domu" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Rozvod a vysťahovanie manžela z domu (Občianske právo)

Dobrý deň, pochádzam z mesta X, kde mám trvalý pobyt a vlastním byt. Som ženatý, v súčasnosti žijem a pracujem v Bratislave spolu s manželkou a dvoma deťmi v byte, ktorý patrí manželke. Nedávno mi manželka oznámila, že ma chce vysťahovať a dala mi ultimátum na vysťahovanie. Chcem sa opýtať, či na to má právo? Nie sme rozvedení. Ďakujem pekne za informáciu. S pozdravom, P.

Odpoveď: Rozvod a vysťahovanie manžela z domu

(odpoveď odoslaná: 24.03.2024)

Dornbý deň, z otázky vyplýva, že k rozvodu manželstva nedošlo. Za tohto právneho stavu vám manželka nemôže dávať ultimátum, aby ste sa z bytu, ktorý je v jej vlastníctve vysťahovali. Vám ako manželovi uzatvorením manželstva vzniklo odvodené právo bývania v byte manželky v zmysle ust. § 18 Zákona o rodine, v zmysle ktorého je povinnosťou manželou žiť spolu :

"Manželia sú si v manželstve rovní v právach a povinnostiach. Sú povinní žiť spolu, byť si verní, vzájomne rešpektovať svoju dôstojnosť, pomáhať si, starať sa spoločne o deti a vytvárať zdravé rodinné prostredie."

Otázka tá, že ste vlastníkom bytu v inom meste, nie je v tomo prípade podstatná.

 


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Rozvod a vysťahovanie manžela z domu (Občianske právo)

Dobrý deň, sme manželia a obaja sme vo veku 32 rokov. Manželovi rodičia nám darovali dom darovacou zmluvou už vtedy, keď sme boli manželia. Spolu sme ho celý zrekonštruovali. Pred 2 rokmi sme ho cez kúpno-predajnú zmluvu preniesli na nášho dospelého syna. Aj naďalej tam bývame spolu, ale manžel ma vždy vyhadzuje preč. Má na to právo?

Odpoveď: Rozvod a vysťahovanie manžela z domu

(odpoveď odoslaná: 29.12.2022)

Dobrý deň, z otázky predpokladáme, že i keď ste dom predali synovi, bolo zriadené súčasne vecné bremeno spočívajúce v právo doživotného bývania v dome pre Vás oboch ako manželov. Manžel Vás z domu vyhodiť nemôže a ani nemôže podať návrh na súd o vypratanie nehnuteľnosti, lebo ide o Vaše obydlie, ktoré je chránené Ústavou SR.
Odporúčam v prípade konfliktov volať štátnu políciu.


Podotázka: Rozvod a vysťahovanie manžela z domu (Občianske právo)

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať na to, či manželka, ktorá podala návrh na rozvod a má trvalé bydlisko v byte, ktorý nie je jej vlastníctvom, by sa mala odsťahovať. Existuje nejaký paragraf alebo stanovený časový rámec na to? S pozdravom, Miloš.

Odpoveď: Rozvod a vysťahovanie manžela z domu

(odpoveď odoslaná: 21.02.2022)

Dobrý deň, na Vami položenú otázku uvádzame, že samotné podanie návrhu na súd o rozvod manželstva a ani právoplatný rozsudok o rozvode manželstva nie je právnym titulom, na základe ktorého by bola manželka povinná sa z bytu vysťahovať. Usudzujeme, že byt je vo Vašom výlučnom vlastníctve /napr. nadobudli ste ho pred manželstvom, prípadne dedením alebo darovaním/. Ak je byt vo Vašom výlučnom vlastníctve, Vašej manželke v zmysle ust. § 18 zákona o rodine vzniklo odvodené právo bývania v predemtnom byte a zto na základe rodiinoprávneho vzťahu - uzatvorenie menželstva.
Citujeme ust. § 18 zákona o rodine :

"Manželia sú si v manželstve rovní v právach a povinnostiach. Sú povinní žiť spolu, byť si verní, vzájomne rešpektovať svoju dôstojnosť, pomáhať si, starať sa spoločne o deti a vytvárať zdravé rodinné prostredie."

Uvádzame, že ak by došlo k rozvodu manželstva, bude na Vašej dohode kedy sa potom už bývalá manželka odsťahuje. Jej povinnosťou to však nie je. Ak sa nedohodnte, bude manželka povinná sa vysťahovať len na základe súdneho rozhodnutia, v ktorom by jej bola uložená táto povinnosť. Súd môže určiť, že je povinná sa vysťahovať až po zabezpečení, teda nie platení bývalým manželom, náhradného bývania.

Citujeme aj z rozsudku NS SR, sp. zn. : 3 Cdo43/99 :

"Manžel, ktorý užíval byt v rodinnom dome patriacom druhému manželovi, má po rozvode ich manželstva právo na náhradný byt v zmysle § 713 ods. 1 Občianskeho zákonníka v spojení s § 853 Občianskeho zákonníka."
Citujeme aj z rozs. rozsudok NS ČR sp. zn. 26 Cdo 1544/2005 :
"Manžel, ktorý za trvania manželstva užíva byt v dome, ktorého vlastníkom je druhý z manželov, svoje právo bývať v tomto byte odvodzuje od existujúceho rodinnoprávneho vzťahu (porov. správu uverejnenú v Zbierke súdnych rozhodnutí a stanovísk, ročník 1978, pod por. č. 14), lebo obsah tohto vzťahu okrem iného tvorí povinnosť manželov žiť spolu a vzájomná vyživovacia povinnosť na tomto základe má manžel – nevlastník právo bývať so svojím manželom v byte nachádzajúcom sa v dome vo vlastníctve druhého manžela a druhý manžel (vlastník) má povinnosť mu toto bývanie (užívanie bytu) umožniť.
Rozvodom manželstva uvedený právny dôvod bývania zaniká a manžel (vlastník) sa môže domáhať vypratania bytu podľa § 126 ods. 1 OZ. Nárok na bytovú náhradu rozvedeného manžela, ktorému rozvodom manželstva zanikol právny dôvod užívania bytu vo vlastníctve druhého manžela a ktorý je preto povinný byt vypratať, nie je v Občianskom zákonníku výslovne upravený. To však neznamená, že rozvedenému manželovi v takomto prípade bytová náhrada nepatrí. Jeho právne postavenie pri zániku jeho právneho dôvodu bývania treba posúdiť analogicky (§ 853 OZ) podľa tohto ustanovenia Občianskeho zákonníka, ktoré upravuje právne vzťahy svojím obsahom a účelom najbližšie. Týmto ustanovením je § 713 ods. 1 OZ upravujúci nárok na bytovú náhradu rozvedeného manžela, ktorého právny dôvod užívania bytu bol, rovnako ako v prípade manžela užívajúceho byt v dome vo vlastníctve druhého z manželov, za trvania manželstva odvodený od existencie manželstva a ktorému rozvodom tento právny dôvod bývania zanikol."

V prípade záujmu resp. problémov kontaktujte našu advokátsku kanceláriu.

 


Trápi vás "Rozvod a vysťahovanie manžela z domu" a chcete pomôcť?

Podotázka: Rozvod a vysťahovanie manžela z domu (Občianske právo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Pred dvadsiatimi rokmi môj manžel zdobil dom po otcovi. Jeho sestra sa vzdala všetkého s tým, že bude opatrovať mamu. Posledných pol roka máme rozbroje, pretože môj manžel veľmi pije a jeho mama ho v tomto podporuje. Teraz daroval svojej sestre jednu tretinu majetku a ona chce nás - mňa, nášho syna a jeho rodinu - odtiaľto vysťahovať. Má na to právo? Ďakujem vopred za vašu odpoveď. Andrea

Odpoveď: Rozvod a vysťahovanie manžela z domu

(odpoveď odoslaná: 04.02.2022)

Dobrý deň,  z otázky vyplýva, že manžel nadobudol dedením podiel na rodinnom dome po otcovi, manželova matka žije. Teraz manžel daroval 1/3 zo svojho podielu na dome svojej sestre a sestra chce, aby ste sa Vy a Váš syn odsťahovali z domu. Spoluvlastnícke podiely na dome v otázke neuvádzate.

Uvádzame, že ak je manžel podiel. spoluvlastníkom domu a Vám ako jeho manželke a Vášmu synovi vzniklo odvodené právo bývania v predmetnom rodinnom dome.  Sestra Vášho manžela aj keď je podiel. spoluvlastníkom domu Vás z domu vyhodiť ani vysťahovať na ulicu nemôže.

Z otázky vyplýva, že sestra Vášho manžela je podiel. spoluvlastníkom domu, rovnao aj Váš manžel je podiel. spoluvlastníkom domu. Ak dom užívate výlučne Vy s rodinou /manželom a synom/ v podstate sestra Vášho brata by mohla od Vás vyžadavať úhradu za bývanie v dome /nájomné/ v podiele podľa pomeru užívania a spoluvlastníckeho podielu sestry s prihliadnutím na ostatné spoluvlastnícke podiely a ostatných užívateľov domu. Keďže zmluvu o nájme nemáte podpísaú, môže vymáhať len vydanie bezdôvodnébho obohatenia v zmysle ust. § 451 a nasl. Obč. zákonníka, ktorého výšku možno odvodiť z obvyklého nájomného v podobných domoch v konkrétnom meste/obci.

V záujme predídenia prípadným súdnym sporom odporúčam kontaktovať advokáta.


Podotázka: Rozvod a vysťahovanie manžela z domu (Občianske právo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ohľadne vysporiadania BSM. Môj brat sa rozviedol pred 2 rokmi a jeho bývalá manželka ho vyhodila z domu. Oba sú vlastníkmi tohto domu. Ako máme pokračovať v tomto prípade, ak sa jeho ex-manželka nechce dohodnúť na vysporiadaní majetku? Ďakujem, Monika

Odpoveď: Rozvod a vysťahovanie manžela z domu

(odpoveď odoslaná: 06.08.2021)

Dobrý deň, vo Vami uvedenom prípade treba uviesť, že bývalá manželka nemal oprávnenie vyhodiť manžela z domu a to ani po rozvode. Uvedené platí bez ohľadu na to, či ide o dom patriaci do BSM, do podielového spoluvlastníctva alebo do vlastníctva iba jedného z manželov.

Bývalý manžel napriek rozvodu sa môže domáhať toho, aby dom aj jemu sprístupnila.

Pokiaľ ide o majetok po rozvode, potom možnosťou je buď dohoda o vyporiadaní BSM, kde platí, že ak ide o nehnuteľnosti, dohoda musí byť písomná a podlieha vkladovému konaniu do katastra nehnuteľností podľa § 149a/ Obč. zákonníka, pričom účinnosť nadobúda zmluva vkladom do katastra.

Ak sa nedohodnú, potom je potrebné podať návrh na súd a to v lehote do 3 rokov od právoplatnosti rozsudku o rozvode manželstva, kde platí ust. §  150 Obč. zákonníka :

"Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti."
 
Odporúčam kontaktovať advokáta.

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Rozvod a vysťahovanie manžela z domu (Občianske právo)

Dobrý deň, som čerstvo rozvedená a mám dve deti. Spolu s manželom sme zarábali na dom, keď sme ešte boli slobodní - jazdili sme s kamiónom. Mám problém, pretože na liste vlastníctva je napísaný manžel. Môže nás vysťahovať s deťmi na ulicu? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Rozvod a vysťahovanie manžela z domu

(odpoveď odoslaná: 10.04.2021)

Dobrý deň, pokiaľ ste dom nadobudli počas trvania manželstva, dom patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov a bývalý manžel vás ani deti nemôže z domu vysťahovať.  Ak by tomu tak nebolo, a teda, že dom do BSM nepatrí, bývalý manžel vás rovnako nemôže z domu vysťahovať.

Na to aby vás z domu mohol vysťahovať, musel by mať súdne rozhodnutie o vyprataní nehnuteľnosti. V prípade problémov resp. konfliktov treba volať štátnu políciu.

Odporúčame kontaktovať advokáta za účelom vyporiadania BSM po rozvode.

Môžete kontaktovať aj našu advokátsku kanceláriu.


Trápi vás "Rozvod a vysťahovanie manžela z domu" a chcete pomôcť?

Podotázka: Rozvod a vysťahovanie manžela z domu (Občianske právo)

Dobrý deň, chcela by som požiadať o radu. Podala som žiadosť o rozvod. Môžem vykázať manžela z bytu, ktorý je v mojom vlastníctve? Necítim sa v jeho prítomnosti dobre. Ďakujem.

Odpoveď: Rozvod a vysťahovanie manžela z domu

(odpoveď odoslaná: 14.01.2020)

Dobrý deň, 

problematike vysťahovania jedného z manželov z bytu, ktorý je výlučným vlastníctvom druhého manžela, sa v našej poradni časti venujeme.

V zásade platí, že ak s manžel nechce sám odsťahovať, Vy ako manželka ho nemôžete z bytu vysťahovať aj keď je Vašim výlučným vlastníctvom. Vášmu manželovi uzatvorením manželstva vzniko odvodené právo bývnia v uvedenom byte.

Za splnenia zákonných podmienok riešenie ponúka ust. § 146 Obč. zákonníka :

"(1) Ak dôjde medzi manželmi k nezhode o právach a povinnostiach vyplývajúcich z bezpodielového spoluvlastníctva, rozhodne na návrh niektorého z nich súd.

(2) Ak sa z dôvodu fyzického alebo psychického násilia alebo hrozby takého násilia vo vzťahu k manželovi alebo k blízkej osobe, ktorá býva v spoločnom dome alebo byte, stalo ďalšie spolužitie neznesiteľným, môže súd na návrh jedného z manželov obmedziť užívacie právo druhého manžela k domu alebo bytu patriacemu do bezpodielového spoluvlastníctva, prípadne ho z jeho užívania úplne vylúčiť."


Podotázka: Rozvod a vysťahovanie manžela z domu (Občianske právo)

Dobrý deň, prosím o informáciu, ako je možné vysťahovať môjho manžela, s ktorým ešte nie je podaný návrh na rozvod, z rodinného domu, ktorý patrí mojim rodičom. Možete mi tiež poskytnúť informáciu o jeho právach v takomto prípade, ak by bol vysťahovaný? Sám nie je ochotný sa vysťahovať. Už asi dva roky nežijeme ako manželia. Navštevuje internetové zoznamky a je často pod vplyvom alkoholu. Už som ho niekoľkokrát žiadala, aby dom opustil, no z jeho strany to stále končí len vyhrážkami. Veľmi pekne ďakujem.

Odpoveď: Rozvod a vysťahovanie manžela z domu

(odpoveď odoslaná: 14.11.2018)

Dobrý deň, 

na Vašu otázku uvádzame nasledovnú odpoveď : 

Podľa ust. zákona o rodine je povinnosťou manželov žiť spolu. 

Aj keď dom nie je vo Vašom vlastníctve Vy ako manželka nie ste oprávnená manžela z domu vysťahovať, nakoľko tento dom Vašich rodičov tvorí obydlie Vášho manžela.

V prípade, že by ste sa rozviedli, vypratania nehnuteľnosti Vašim manželom by sa mohli domáhať iba Vaši rodičia ako vlastníci nehnuteľnosti cestou súdu. V prípade, že by ani na základe súdneho rozhodnutia o povinnosti vypratať nehnuteľnosť by nedošlo k dobrovoľnému splneniu tejto povinnosti potom by museli podať návrh na exekučné konanie vyprataním nehnuteľnosti. 

Neodporúčame vec riešiť svojpomocne, nakoľko manžel by mohol podať trestné oznámenie.

 



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Rozvod a vysťahovanie manžela z domu" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.