Rozvod a vysťahovanie manžela z domu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Rozvod a vysťahovanie manžela z domu

Mama sa rozvádza s manželom, s ktorým žila 23 rokov vo svojom dome, ktorý mala z prvého manželstva s našim otcom. Dom darovala nám, deťom z prvého manželstva. Jej druhý manžel nehodlá náš dom opustiť. Napísali sme mu výzvu na vystahovanie sa z nášho majetku a zrušili sme mu trvalý pobyt. Dali sme mu lehotu na vystahovanie 30 dní od dátumu zrušenia trvalého pobytu. Mama už od augusta žije so mnou v mojom dome a v jej dome sa druhý manžel schováva a nic neplatí, hoci je v rozvodovom konaní. Môžeme mu veci zložiť, vystahovať ho za bránu a vymeniť zámky?

Odpoveď: Rozvod a vysťahovanie manžela z domu

Dobrý deň,

rozvod nabráni vysťahovaniu manžela z domu, pokiaľ nehnuteľnosť patrí iným osobám ako manželovi.  Pokiaľ ide o vysťahovanie manžela z domu, nie je to až také jednoduché. Napriek tomu, že  uvedený dom je vo vašom vlastníctve, ešte to neznamená, že môžete zbaliť jeho veci a vysťahovať ho za bránu a vymeniť zámky. Takýto postup by bol na hrane zákona, pretože nehnuteľnosť, v ktorej býva jej manžel je jeho bydliskom. Násilným vstupom do bytu by ste sa mohli dopustiť trestného činu porušovania domovej slobody. Existujú dokonca i judikáty v neprospech vlastníkov nehnuteľností, preto takýto postup  neodporúčam.

Správne by ste mali postupovať tak, že po neúspešnej písomnej výzve na vypratanie nehnuteľnosti podáte návrh na súd na vypratanie nehnuteľnosti. V súdnom konaní budete žiadať vypratať dom. Zároveň si u odporcu uplatnite náhradu trov súdneho konania a trov právneho zastupovania. Pokiaľ jej manžel nemá s vami ako vlastníkmi domu žiadnu nájomnú zmluvu alebo inú užívaciu zmluvu k domu, súd bezpodmienečne rozhodne o povinnosti manžela sa z nehnuteľnosti vysťahovať a teda v súdnom konaní  uspejete.

Okrem toho, že máte právo žiadať, aby sa z nehnuteľnosti vysťahoval, máte od neho právo žiadať aj náhradu za užívanie Vašej nehnuteľnosti vo výške bežného mesačného nájomného v danej lokalite.

Násilným vysťahovaním z nehnuteľnosti riskujete, že bude voči vám vedené trestné konanie. Samozrejme, pokiaľ byť manžel nepodal trestné oznámenie, trestné stíhanie by nezačalo.