Vysťahovanie dieťaťa z cudziny na Slovensko

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Vysťahovanie dieťaťa z cudziny na Slovensko

Mám dcéru, ktorá sa narodila na Slovensku, ale jej otec je Talian. Momentálne sa nachádzame v Taliansku, ale náš vzťah sa rozpadá a partner mi nedovolí vziať dcéru so sebou na Slovensko.

Odpoveď: Vysťahovanie dieťaťa z cudziny na Slovensko

Dobrý deň,

vysťahovanie dieťaťa z cudziny na Slovensko nebýva pre jedného z rodičov jednoduché. Pokiaľ však nie je súdom zverené dieťa do starostlivosti žiadného z rodičov, potom ak by ste vycestovali nedopúšťate sa únosu dieťa.

O únos nepôjde, ak rodič, hoci aj násilím alebo ľsťou, odníme dieťa druhému rodičovi vtedy, keď rodičia síce nežijú spolu, ale dieťa sa len fakticky zdržuje u jedného z rodičov, a súd dosiaľ právoplatne nerozhodol, ktorému z rodičov sa dieťa zveruje do výchovy (toto vyplýva z judikatúry súdov).

Otec by ale mohol požiadať o návrat dieťaťa na územie Talianska (v 1 ročnej lehote).

Ak by to neurobil, potom by sa dieťa nemuselo vrátiť do Talianska.

Môžete to urobiť aj tak, že sa vysťahujete na Slovensko, podáte návrh na predbežné opatrenie, ktorým budete žiadať dieťa zveriť do svojej starostlivosti a uvidíte, ako sa zachová otec. Zároveň podáte návrh na úpravu práv a povinností k dieťaťu.

Pri vysťahovaní dieťaťa z cudziny na Slovensko budú súdy skúmať aj to, kde ma dieťa obvyklý pobyt. Táto otázka bude dôležitá pre posúdenie príslušnosti súdov v SR.

V nedávno medializovanom prípade to urobila matka, ktorá sa vysťahovala zo Španielska bez súhlasu otca. Otec na slovenských súdoch nakoniec neuspel, dokonca ani na Ústavnom súde SR. Opačný názor mal na celú záležitosť až Európsky súd pre ľudské práva, ktorý mu počínaním slovenských súdov priznal nemajetkovú ujmu. Trvalo to niekoľko rokov, kým to celé skončilo.

Pokiaľ ide o Vaše vysťahovanie sa (bez dieťaťa), tomu Vám otec nemôže zabrániť, neodporúčal by som však, aby ste sa vysťahovali sama. Dôležitý fakt pri určovaní príslušnosti môže byť aj miesto narodenia dieťaťa. Je dôležité, aký vzťah má dieťa vybudovaný ku ktorej krajine.

Ak by ste sa rozhodli vysťahovať na Slovensko, ihneď konajte na súdoch. Čím dlhšie zostanete v Taliansku, tým to bude ťahšie.