POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Vysťahovanie dieťaťa z cudziny na Slovensko


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Bratislava

Otázka: Vysťahovanie dieťaťa z cudziny na Slovensko

Mám dcéru, ktorá sa narodila na Slovensku, ale jej otec je Talian. Momentálne sa nachádzame v Taliansku, ale náš vzťah sa rozpadá a partner mi nedovolí vziať dcéru so sebou na Slovensko.

Odpoveď: Vysťahovanie dieťaťa z cudziny na Slovensko

Dobrý deň,

vysťahovanie dieťaťa z cudziny na Slovensko nebýva pre jedného z rodičov jednoduché. Pokiaľ však nie je súdom zverené dieťa do starostlivosti žiadného z rodičov, potom ak by ste vycestovali nedopúšťate sa únosu dieťa.

O únos nepôjde, ak rodič, hoci aj násilím alebo ľsťou, odníme dieťa druhému rodičovi vtedy, keď rodičia síce nežijú spolu, ale dieťa sa len fakticky zdržuje u jedného z rodičov, a súd dosiaľ právoplatne nerozhodol, ktorému z rodičov sa dieťa zveruje do výchovy (toto vyplýva z judikatúry súdov).

Otec by ale mohol požiadať o návrat dieťaťa na územie Talianska (v 1 ročnej lehote).

 

Ak by to neurobil, potom by sa dieťa nemuselo vrátiť do Talianska.

Môžete to urobiť aj tak, že sa vysťahujete na Slovensko, podáte návrh na predbežné opatrenie, ktorým budete žiadať dieťa zveriť do svojej starostlivosti a uvidíte, ako sa zachová otec. Zároveň podáte návrh na úpravu práv a povinností k dieťaťu.

Pri vysťahovaní dieťaťa z cudziny na Slovensko budú súdy skúmať aj to, kde ma dieťa obvyklý pobyt. Táto otázka bude dôležitá pre posúdenie príslušnosti súdov v SR.

V nedávno medializovanom prípade to urobila matka, ktorá sa vysťahovala zo Španielska bez súhlasu otca. Otec na slovenských súdoch nakoniec neuspel, dokonca ani na Ústavnom súde SR. Opačný názor mal na celú záležitosť až Európsky súd pre ľudské práva, ktorý mu počínaním slovenských súdov priznal nemajetkovú ujmu. Trvalo to niekoľko rokov, kým to celé skončilo.

Pokiaľ ide o Vaše vysťahovanie sa (bez dieťaťa), tomu Vám otec nemôže zabrániť, neodporúčal by som však, aby ste sa vysťahovali sama. Dôležitý fakt pri určovaní príslušnosti môže byť aj miesto narodenia dieťaťa. Je dôležité, aký vzťah má dieťa vybudovaný ku ktorej krajine.

Ak by ste sa rozhodli vysťahovať na Slovensko, ihneď konajte na súdoch. Čím dlhšie zostanete v Taliansku, tým to bude ťahšie. 

Trápi vás "Vysťahovanie dieťaťa z cudziny na Slovensko" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:Podotázka: Vysťahovanie dieťaťa z cudziny na Slovensko (Rodinné právo)

Dobrý deň. Som nezávislá Slovenka, ktorá žije v Rakúsku so svojím priateľom (Rakúšanom). Máme dvojročnú dcéru a chceme sa presťahovať na Slovensko s ňou. Aké možnosti mám, prosím Vás? On mi to nechce dovoliť. Pomôže mi, ak nahlásim na súde, že na Slovensku mám hmotný majetok? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vysťahovanie dieťaťa z cudziny na Slovensko

(odpoveď odoslaná: 08.06.2018)

Dobrý deň, 

ak s Vašim trvalým presťahovaním spolu s dieťaťom otec dieťaťa nesúhlasí, neodporúčam Vám vysťahovať sa, kým nebudete disponovať povolením príslušného štátneho orgánu v Rakúsku (pravdepodobne súd). Mohlo by sa totiž jednať o občianskoprávny únos dieťaťa a jeho otec by sa mohol domáhať jeho vydania. Pred príslušným rakúskym orgánom bude potrebné preukázať, že na Slovenskú budete mať Vy, ako aj dieťa kde bývať, že budete mať zabezpečený príjem, bude o neho riadne postarané (prípadná školská dochádzka, zdravotná starostlivosť a pod.).


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Vysťahovanie dieťaťa z cudziny na Slovensko (Rodinné právo)

Dobrý deň, mám dceru, ktorá žije v zahraničí. Tam sa jej narodil syn, ktorý má teraz 10 mesiacov. Otec dieťaťa od nich odišiel, čímž zostali bez finančných prostriedkov. Akú má moja dcéra šancu vrátiť sa spolu s malým synom na Slovensko bez zásahu otca dieťaťa? Ďakujem.

Odpoveď: Vysťahovanie dieťaťa z cudziny na Slovensko

(odpoveď odoslaná: 18.07.2017)

Dobrý deň, ak sa chce vrátiť na Slovensko, mala by podať návrh na súd v krajine, kde žije s dieťaťom o nahradenie prejavu vôle na vycestovanie. Ak sú na to okolnosti ako píšete a nie je tam nič iné, súd jej to môže povoliť.


Podotázka: Vysťahovanie dieťaťa z cudziny na Slovensko (Rodinné právo)

Som si istá, že by to nahlásil ako únos. Plánujeme s priateľom bábätko a svadbu na Slovensku. Je Slovák. Na mieste je lekár aj škola. Syn bude mať vlastnú izbu v rodinnom dome. Nevieme, ako postupovať čo najrýchlejšie a najlepšie.

Odpoveď: Vysťahovanie dieťaťa z cudziny na Slovensko

(odpoveď odoslaná: 13.08.2016)

Dobrý deň,

v prvom rade by som odporúčal vyžiadať si súhlas otca dieťaťa s vysťahovaním. Ak súhlas neudelí, potom bude jedinou možnosťou podať na súd návrh na udelenie súhlasu s vysťahovaním. Práve v tomto konaní bude súd starostlivo posudzovať, či bude v najlepšom záujme dieťaťa jeho vysťahovanie do cudziny. Budete musieť preukázať skutočnosti, ktoré uvádzate v otázke (bude mať vlastnú izbu, lekársku starostlivosť, zabezpečenú školskú dochádzku, mimoškolské aktivity a pod.). Všetky činnosti týkajúce sa dieťaťa musia byť v jeho najlepšom záujme. Návrh na musíte podať na súd v štáte obvyklého pobytu dieťaťa (štát kde dlhodobo žije a má tam vytvorené sociálne zázemie).


Trápi vás "Vysťahovanie dieťaťa z cudziny na Slovensko" a chcete pomôcť?

Podotázka: Vysťahovanie dieťaťa z cudziny na Slovensko (Rodinné právo)

Dobrý deň. Plánujem sa presťahovať z ČR na Slovensko spolu s dieťaťom, ktoré má 9 rokov. Môj bývalý priateľ nesúhlasí s presťahovaním. Dieťa je v mojej starostlivosti momentálne len na základe podpísanej dohody. Chystám sa túto dohodu potvrdiť aj súdne. Môžete mi prosím poradiť, čo všetko je potrebné urobiť a aké dokumenty budem potrebovať? Veľmi pekne ďakujem za akúkoľvek pomoc alebo radu.

Odpoveď: Vysťahovanie dieťaťa z cudziny na Slovensko

(odpoveď odoslaná: 01.05.2016)

Dobrý deň, ak sa chcete natrvalo vysťahovať, potrebujete súhlas otca. Ak by ste jeho súhlas nemali, potom by mohol do 1 roka požadovať návrat dieťaťa na územie pobytu dieťaťa. Ak súhlas nezískate dobrovoľne, môžete sa obrátiť na súd v ČR.

 

Druhá možnosť je vysťahovať sa a počkať či otec nepodá do 1 roka návrh na súd na návrat dieťaťa. Ak ho nepodá, potom môžete zostať bývať v SR.V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Vysťahovanie dieťaťa z cudziny na Slovensko" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.