Ako postupovať, ak sa matka vysťahovala s dieťaťom do cudziny bez môjho súhlasu?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Prešov

Otázka: Ako postupovať, ak sa matka vysťahovala s dieťaťom do cudziny bez môjho súhlasu?

Dobrý deň. Moja bývalá manželka mi vzala našu maloletú dcéru do Švajčiarska bez môjho súhlasu. Je tam už približne 4-5 mesiacov. K dnešnému dňu neviem, kde sa nachádza moja dcéra a ani ktorú školu navštevuje. Skúsil som podať trestné oznámenie na políciu, ale všetko mi vrátili s odôvodnením, že som nevyužil všetky prostriedky. Cez úrad práce som posielal rôzne dokumenty na švajčiarske orgány týkajúce sa vrátenia maloletého na Slovensko, kde má trvalý pobyt. Musel som však preložiť všetko do nemčiny, zaplatiť príslušníkom právnického telesa, ktorí hovoria po švajčiarsky atď. Nemám dostatok financií. Preto by som sa chcel opýtať, ako by mala vyzerať alebo čo by som mal napísať do žiadosti na súd. Môžem požiadať aj o zverenie maloletého do osobnej starostlivosti? Môžem návrhovať, aby chodila do školy na Slovensku? Ďakujem.

Odpoveď: Ako postupovať, ak sa matka vysťahovala s dieťaťom do cudziny bez môjho súhlasu?

Dobrý deň, Váš prípad sa kvalifikuje ako rodičovský únos dieťaťa. Ústredným orgánov s kompetenciou poskytovať pomoc občanom SR v tejto oblasti je Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže. Predpokladám, že o pomoc a teda žiadosť o navrátenie dieťaťa ste tomuto orgánu zaslali cez miestny úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Centrum by následne malo konať (v súčinnosti s Vami) a to dožiadaním o informácie partnerský orgán v štáte, do ktorého bolo dieťa premiestnené. Žiaľ, neuviedli ste, v akom štádiu sa uvedený postup skončil, resp. či bolo na súde vo Švajčiarsku začate súdne konanie o nariadenie návratu dieťaťa na Slovensko. Taktiež nepredpokladám, že ste sa nedokázali domôcť svojich práv len preto, že Vaša finančná situácia Vám nedovoľuje hradiť náklady konania. V každom prípade je nepochybné, že Vám vaša bývalá manželka úmyselne bráni v styku s vašim dieťaťom. Podľa § 25 ods. 4 zákona o rodine, ak jeden z rodičov opakovane bezdôvodne a zámerne neumožňuje druhému rodičovi styk s maloletým dieťaťom upravený rozhodnutím súdu, súd môže na návrh niektorého z rodičov zmeniť rozhodnutie o osobnej starostlivosti. Odporúčam Vám preto podať na súd návrh o zverenie dcéry do vašej osobnej starostlivosti a ďalej pokračovať v konaní o nariadenie návratu dieťaťa na Slovensko.