Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Vysporiadanie po rozchode

Online právna poradňa
Oblasť práva: Bratislava

Otázka: Vysporiadanie po rozchode

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na nasledujúci problém: S priateľom (nie sme zosobášení) sme kúpili byt, ktorý bol celý financovaný z hypotéky. Hypotéka je iba na mňa (žiadny spoludlžník ani ručiteľ), ale byt je zapísaný v liste vlastníctva, polovica na mňa, polovica na neho. Výška hypotéky je momentálne 61 000 € a hodnota nehnuteľnosti je približne 120 000 €. Otázka znie, ak by sa byt predal a ja by som si chcela preniesť úver na inú nehnuteľnosť - na menší byt, zostane mu potom polovica ceny z nehnuteľnosti? Existuje vôbec takáto možnosť? Za odpoveď ďakujem.

Odpoveď: Vysporiadanie po rozchode

Dobrý deň,

je možné preniesť hypotéku na inú nehnuteľnosť, avšak potrebujete súhlas banky. Banka musí akceptovať novú nehnuteľnosť ako zabezpečenie úveru, a to na základe jej hodnoty a ďalších podmienok konkrétnej banky.

Ak priateľ je na nehnuteľnosti ale nie je na úvere, to nebolo dobré riešenie, pretože môže požadovať vyplatenie z bytu bez toho aby sa podieľal na hypotéke. Samozrejme je spravodlivé, aby dostal pri predaji nehnuteľnosti len sumu polovicu sumy, ktorá by zostala po vyplatení hypotéky.

Ak taká dohoda nebude možná, bude to problém na Vašej strane, pretože po právnej stranke nemôžete požadovať, aby priateľ platil hypotéku.

Ale je tu jedna vec a to, že keď ste kupovali byt, priateľ nezaplatil nič, všetko šlo z vašej hypotéky. Tým pádom ste za priateľa platili jeho časť peňazí, ktorú mal zaplatiť sám. Správne mal pri kúpe dostať len toľko koľko zaplatil. Niekedy to robia ľudia tak, ze priateľ dá za kúpu 1/3 v hotovosti a dostane za to 1/3 nehnuteľnosti. Priateľka, ak dá 2/3 celkovej ceny, tak sa v tejto výške stane aj vlastníčkou nehnuteľnosti. Toto ale nie je Váš prípad.

Keďže ste zaplatili za priateľa celú jeho časť, tak sa obohatil vo výške kúpnej ceny. Od okamihu ako ste to zaplatili z hypotéky, tak tým okamihom Vám vznikol nárok na vydanej bezdôvodného obohatenia. Pozor tento nárok sa premlčuje.

Dôležite je vedieť, kedy ste kúpili nehnuteľnosť a podľa toho by sa určili ďalšie kroky.

Tiez je dôležité vedieť ako ochotný je priateľ riešiť s vami túto situáciu. Ak je ochotný, tak je to dobre, je potrebné uzatvoriť zmluvu. Ak nie je, potom to treba čo najskôr riešiť, pretože Vám plynie premlčanie.

Dobrý deň,

je možné preniesť hypotéku na inú nehnuteľnosť, avšak potrebujete súhlas banky. Banka musí akceptovať novú nehnuteľnosť ako zabezpečenie úveru, a to na základe jej hodnoty a ďalších podmienok konkrétnej banky.

Ak priateľ je na nehnuteľnosti ale nie je na úvere, to nebolo dobré riešenie, pretože môže požadovať vyplatenie z bytu bez toho aby sa podieľal na hypotéke. Samozrejme je spravodlivé, aby dostal pri predaji nehnuteľnosti len sumu polovicu sumy, ktorá by zostala po vyplatení hypotéky.

Ak taká dohoda nebude možná, bude to problém na Vašej strane, pretože po právnej stranke nemôžete požadovať, aby priateľ platil hypotéku.

Ale je tu jedna vec a to, že keď ste kupovali byt, priateľ nezaplatil nič, všetko šlo z vašej hypotéky. Tým pádom ste za priateľa platili jeho časť peňazí, ktorú mal zaplatiť sám. Správne mal pri kúpe dostať len toľko koľko zaplatil. Niekedy to robia ľudia tak, ze priateľ dá za kúpu 1/3 v hotovosti a dostane za to 1/3 nehnuteľnosti. Priateľka, ak dá 2/3 celkovej ceny, tak sa v tejto výške stane aj vlastníčkou nehnuteľnosti. Toto ale nie je Váš prípad.

Keďže ste zaplatili za priateľa celú jeho časť, tak sa obohatil vo výške kúpnej ceny. Od okamihu ako ste to zaplatili z hypotéky, tak tým okamihom Vám vznikol nárok na vydanej bezdôvodného obohatenia. Pozor tento nárok sa premlčuje.

Dôležite je vedieť, kedy ste kúpili nehnuteľnosť a podľa toho by sa určili ďalšie kroky.

Tiez je dôležité vedieť ako ochotný je priateľ riešiť s vami túto situáciu. Ak je ochotný, tak je to dobre, je potrebné uzatvoriť zmluvu. Ak nie je, potom to treba čo najskôr riešiť, pretože Vám plynie premlčanie.