Si advokát? Chceš napredovať v kariére? Nezmeškaj príležitosť stať sa súčasťou prestížnej advokátskej kancelárie!
Klikni sem pre viac informácií.
Máte
otázku?

Vysporiadanie financií po rozchode

Online právna poradňa
Oblasť práva: Banská Bystrica

Otázka: Vysporiadanie financií po rozchode

Dobrý deň, s priateľom sme sa rozviedli. Počas vzťahu si môj priateľ kúpil dodávku, ktorá je na moje meno evidovaná. Neskôr, keď sme očakávali dieťa, sme si z PSS zobrali úver na kúpu nehnuteľnosti, na ktorý je na moje meno. Peniaze prišli na môj účet. Priateľ minul časť peňazí na kúpu nového auta s predpokladom, že peniaze vráti do mesiaca, čo sa však nestalo. Potom stále vyberal peniaze po častiach, pričom som sa neskôr dozvedela, že ich použil na stávky a na oblečenie pre seba a svoju milenku. Po tomto odhalení sme sa rozviedli. Peniaze mal vrátiť už minulý rok. Na účte zostalo menej než tretina z celkovej sumy úveru. Keďže sme nekúpili žiadnu nehnuteľnosť, musím peniaze vrátiť PSS. Čas sa kráti a ja neviem, ako mám od neho peniaze vymáhať. Pri osobnej konfrontácii mi tvrdí, že on žiadne peniaze nevyberal, a keď mu píšem, aby som mala dôkazy, neodpovedá. Aj keď som počas poberania materskej dokázala našetriť, keďže som mala slušný príjem, tieto peniaze mi tiež zobral. Som z tejto situácie zúfalá, keďže teraz poberám len rodičovský príspevok a rodinné prídavky a on ako podnikateľ nedokáže vrátiť peniaze. Chcela by som sa opýtať, či mám šancu získať peniaze spať? Známy mi poradil, že by som mala priateľovi napísať SMS, v ktorej požadujem vrátenie dodávky, keďže je na moje meno. Má to zmysel, alebo ako by som mala postupovať? Vopred ďakujem za odpoveď na moju otázku.

Odpoveď: Vysporiadanie financií po rozchode

Dobrý deň,
ak ste vlastníčkou tej dodávky, tak mu napíšte doporučený list, aby Vám pristavil dodávku a odovzdal kľúče a technický preukaz a ze ak to neurobí, tak podáte na neho trestné oznámenie pre neoprávnené užívanie vášho motorového vozidla. Pokiaľ ide o peniaze, ktoré si vyberal, tak tie od neho máte právo žiadať vrátiť, pretože buď to bola pôžička alebo bezdôvodné obohatenie. Pozor na 2 ročnú premlčaciu lehotu. Pretože zákon je nastavený tak, že ak sa k svoje právo nestaráte, právo sa premlčí. Napíšte mi o akú sumu išlo a akým spôsobom si tie peniaze vyťahoval. Môžeme Vám s tým pomôcť.