Dobrý deň, riešenie Vami uvedeného problému spočíva v podstate v dvoch riešeniach :
1./ Možnosťou je vyzvať brata na odkúpenie Vašich podielov na nehnuteľnosti v zmysle ust. § 140 Obč. zákonníka, na základe ktorého má predkupné právo na Vaše podiely pri ich prevode inej cudzej osobe a to v lehote do dvoch mesiacov od obdržania ponuky a to s tým upozornením, že ak podiely neodkúpi, Vaše podiely na nehnuteľnsoti predáte inej cudzej tretej osobe. Podľa ust. § 140 Obč. zákonníka platí :
"Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov."
Brat, ktorý dom užíva pravdepodobne ponuku nevyužije, následne budete môcť podiely na dome predať cudzej osobe. Treba však uviesť, že keďže brat dom užíva ako podiel. spoluvlastník, teda nehnuteľnosť nie je voľná, predajná cena bude nižšia, resp. táto okolnosť ovplyvní aj kúpnu cenu, za ktorú podiely na nehnuteľnosti predáte.
2./ Ak by sa Vám podiely na nehnuteľnosti nepodarilo predať, potom riešením je len podanie návrhu na súd na zrušenie a vyporiadanie podiel. spoluvlastníctva v zmysle ust. § 142 ods. 1 Obč. zákonníka :
"Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov."
3./ Uvádzame aj tretiu možnosť a to tú, že by ste sa od brata aj cestou súdu domáhali užívania nehnuteľnosti.
Odporúčam kontaktovať advokáta.