Vysporiadanie dedičstva

Online právna poradňa
Oblasť práva: Košice

Otázka: Vysporiadanie dedičstva

Dobrý deň, s bratom sme zdedili v 1/2 majetok po rodičoch, konkrétne ide o rodinný dom s dvorom a záhradou o celkovej výmere 1000 m2. S ústnym súhlasom môjho brata, ktorý súhlasil, že nemusíme platiť prenájom za jeho polovicu, v dome od roku 2013 býva môj syn s manželkou. Syn hradil všetky poplatky spojené s domom a udržiaval nehnuteľnosť. V máji 2021 môj brat daroval svoj podiel - teda 1/2 - svojmu synovi. Ten mi následne oznámil, že od októbra 2021 sa tam presťahuje on, s čím nesúhlasím. Navrhla som synovcovi vyplatenie jeho podielu plus pridaný bonus v hotovosti, náhradu v podobe nového stavebného pozemku alebo kúpu podobnej nehnuteľnosti v našom katastrálnom území. Všetky tieto návrhy však odmietol. Trvá na rozdelení dedičstva tak, že väčší podiel (dom) bude jeho a menší podiel (záhrada) bude mojím. Odmieta aj zriadenie prístupovej cesty na uvedenú záhradu, nakoľko som aj spoluvlastníčkou priľahlého pozemku. Prosím o preverenie možnosti, ako by som mohla vlastniť celú nehnuteľnosť ja, alebo či darovaním svojho podielu svojmu synovi môže ovplyvniť celú situáciu. Ďakujem a s pozdravom,

Odpoveď: Vysporiadanie dedičstva

Dobrý deň,

z uvedeného vyplýva, že rodinný dom a pozemky máte v podielovom spoluvlastníctve Vy a syn Vášho brata, ktorému bol podiel bratom prevedený. Uviedli ste, že Vaše návrhy zo strany syna Vášho brata boli zamietnuté. Ak sa neviete dohodnúť, situáciu bude zrejme nutné vyriešiť súdom cestou podania žaloby o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva. Občiansky zákonník však určuje záväzné poradie, ako môže súd o vyporiadaní tohto spoluvlastníctva rozhodnúť. Súd prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. V prvom rade bude súd zisťovať, či vec je možné rozdeliť (súd sa opiera väčšinou o znalecké posudky). Ak by dom nebolo možné rozdeliť, súd by prikázal dom za primeranú náhradu buď Vám alebo synovi Vášho brata. Iba v prípade, ak by vec žiadny zo spoluvlastníkov nechcel, rozhodol by súd o nariadení predaja a výťažok by rozdelil podľa podielov. Ak Váš syn s manželkou nemali zriadené vecné bremeno v podobe práva bývania a užívania, a uviedli ste, že nemali ani uzavretú nájomnú zmluvu, potom v podstate dom užívali na základe dobrovoľného rozhodnutia Vás a Vášho brata.

To, či budete vlastniť celú nehnuteľnosť závisí jednak od dohody medzi Vami a synom Vášho brata a pokiaľ sa nedohodnete, rozhodovať bude súd, avšak úspech vo veci Vám nevieme zaručiť, dá sa však na to pripraviť, aby ste mali väčšie šance dom získať pre seba. Súd bude prihliadať na skutočnosti, ktoré vyjdú počas konania najavo a viazaný je aj záväznosťou poradia o tom, ako podielové spoluvlastníctvo vyporiada. Ak by ste svoj podiel darovali svojmu synovi, situáciu by ste určite ovplyvnili. Na prípadné vysporiadanie je potrebné sa pripraviť.