'

Poškodené čelné sklo - Kooperativa


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislavský
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát
Odpovedané dňa: 22. 11. 2017

Otázka: Poškodené čelné sklo - Kooperativa

Dobrý deň, chcel by som sa poradiť ohľadom neúspechu pri získaní náhrady škody za výmenu poškodeného čelného skla od poisťovne Kooperativa. Ani po troch odvolaniach mi nepreplatili vzniknutú škodu (400 eur). Zakaždým ju zamietli, že neviem dôveryhodné preukázať, že k škodovej udalosti došlo. Súhlasne stanovisko vodiča, od ktorého kamienok odletel, berú za nepostačujúce a spolucestujúceho - svedka (syn) neberú vážne nakoľko nie je podľa nich osoba nezaujatá. Chcem sa obatit vo veci na súd a potreboval by som pomoc vo vypracovaní podania na súd. Vedeli by ste mi s tým poradiť? Bude mi musieť poisťovňa v prípade úspechu preplatiť aj iné výdavky, napr. sumu, ktorú zaplatím pri podaní, právne služby, cestovné výdavky? A ako to je s uslou mzdou v deň konania pojednávania, ak som zamestnaný? Viete mi poslať cenovú ponuku na vypracovanie podania na súd? Za odpovede voped ďakujem.

Odpoveď: Poškodené čelné sklo - Kooperativa

Dobrý deň, v prípade tejto poisťovne je to takmer štandardné, že odmietajú poistné plnenie v súvislosti s poškodením čelného skla.

 

Úhrada nastáva často až po súdnom konaní.

 

Na jednej strane je pravdou, že vodič motorového vozidla, od ktorého odskočil kamienok, si nemôže byť úplne istý, že tento kamienok odletel práve od jeho kolesa.

 

Pokiaľ však bol v aute i ďalší svedok, hoci je to Vás syn, potom je možné na takúto svedeckú výpoveď prehliadať. Ak neexistuje iný dôkaz, súd nemôže tento dôkaz odmietnuť iba z dôvodu že ide o Vášho syna.

 

V prvom rade je potrebné, aby sa skontrolovala celá korešpondencia s poisťovňou ako aj predložené dôkazy.

 

Až na základe tohto je možné určiť, či uspejete v súdnom konaní alebo nie. Ak ste urobili všetko správne, tak je veľmi vysoký predpoklad, že v súdom konaní uspejete.

 

V prípade úspechu v súdnom konaní Vám poisťovňa bude musieť nahradiť všetky náklady, ktoré Vám s týmto konaním vznikli, aj ušlú mzdu, vrátane súdneho poplatku a trov právneho zastupovania.

 

Výšku odmeny za zastupovanie v súdnom konaní si môžete vypočítať tu:

www.ficek.sk/trovy.

 

Obyčajne sú to dva úkony právnej pomoci. Môže ich však byť aj viac, ak by sa viedlo súdne pojednávanie. Každý jeden úkon je však možné požadovať nahradiť poisťovňou.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Poškodené čelné sklo - Kooperativa (Občianske právo)

Mám poškodené čelné sklo. Mám škodcu. Vyplnené tlačivo hlásenie o škode. Kde sme obaja konštatovali, že poškodenie bolo od jeho vozidla (ne ceste v tej dobe nebolo žiadne iné vozidlo). Uvedený aj svedok nehody, ktorý sedel v mojom aute (nie rodinný príslušník). Všetko podané na poisťovňu. Pisťovňa zamietla plnenie. Nekontaktovala ani mňa, ani škodcu, ani svedka. Odvolal som sa. Zamietla rovnako. Podal som podnet na NBS (dozor), v ktorom sa konštatuje, že poisťovňa "by mala plniť". Podal som znova odvolanie na základe vyjadrenia NBS. Poisťovňa znova zamietla plnenie. Aké mám možnosti riešenia?

Odpoveď: Poškodené čelné sklo - Kooperativa

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 08.11.2018)

Dobrý deň,
v predmetných veciach neochoty poisťovní uhradiť  škodu vzniklú poškodením čelného skla z dôvodu vymrštenia kamienka spod kolies predchádzajúceho motorového vozidla existuje množstvo rozsudkov.

Súdy v uvedených veciach sa okrem iných odvolávajú aj na na stanovisko stanovisko Útvaru dohľadu nad finančným trhom NBS k likvidácii škodových udalostí v povinnom zmluvnom poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla v prípadoch škôd na čelnom skle spôsobených kameňom vymršteným spod kolies iného motorového vozidla zo dňa 16.7.2013, z ktorého citujeme : 
"V prípade škody na čelnom skle zaujíma Národná banka Slovenska stanovisko, že vymrštenie kameňa spod kolies iného motorového vozidla je okolnosť, ktorá má pôvod v prevádzke. Prejavom prevádzky motorového vozidla je v tomto prípade otáčavý pohyb jeho kolies. Aj keď kameň nie je súčasťou motorového vozidla, bez pôsobenia otáčavého pohybu kolies idúceho motorového vozidla by kameň zostal na svojom mieste na ceste a k jeho vymršteniu a vzniku škody by nedošlo. Prevádzka motorového vozidla je teda príčinou vymrštenia kameňa, ktorý nárazom do čelného skla spôsobí škodu.
Ak teda udalosť - škoda na čelnom skle - bola spôsobená okolnosťou majúcou pôvod v prevádzke, škoda vznikla a existuje príčinná súvislosť medzi udalosťou a vznikom škody, prevádzkovateľ zodpovedá za škodu na čelnom skle, a pokiaľ má uzatvorené povinné zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla, je poisťovateľ povinný takúto škodu zaňho nahradiť."

Poznamenávame, že takéto stanovisko prijalo aj občianskoprávne kolégium Najvyššieho súdu Slovenskej republiky z 3. júna 2014 Cpj 5/2014, ako aj mnohé rozsudk, napr. KS Bratislava 4 Co/515/2014 z 24.6.2015. 

Odporúčame poslať poisťovni opätovne výzvu k úhrade vzniklej škody a poukázať na predmetné rozsudky a stanovisko Útvaru dohľadu nad finančným trhom NBS z 16.7.2013 ako ho citujeme vyššie.

Sme názoru, že Vám škodu uhradia.

V prípade, že škoda Vám poisťovňou nebude preplatená, budete musieť podať žalobu na súd.

Budeme radi, ak nám dáte vedieť, ako ste dopadli, teda hlavne či poisťovňa uhradila Vám vzniklú škodu.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Poškodené čelné sklo - Kooperativa (Občianske právo)

Ešte by som sa chcel spýtať, či sa v takomto prípade oplatí zasielať akúsi predzalobnu výzvu, alebo sa rovno obrátiť na súd? PS: mne sa zdá, že som už túto otázku písal z mailu, no nevidím ju tu, tak som to napísal ešte 1x.

Odpoveď: Poškodené čelné sklo - Kooperativa

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 21.12.2017)

Dobrý deň, pred žalobou nemusíte urobiť výzvu, ak ste s poisťovňou už komunikovali a ona odmietla plnenie. Tá komunikácia sa už považujesúdny pokus.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií

GoPay Visa SecureCode Visa Visa MasterCard MasterCard MasterCard


Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Musíte súhlasiť s podmienkami.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:

Zoznam otázok a odpovedí

najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk