Poškodené čelné sklo - Kooperativa

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Poškodené čelné sklo - Kooperativa

Dobrý deň. Potreboval by som sa poradiť ohľadom neúspešnej snahy o získanie náhrady škody za výmenu poškodeného čelného skla od poisťovne Kooperativa. Napriek troma odvolaniam nepreplatili vzniknutú škodu vo výške 400 eur. Vždy ju zamietli s odôvodnením, že nedokážem dôveryhodne preukázať, že došlo k škodovej udalosti. Berú súhlasné stanovisko vodiča, od ktorého kamienok odletel, za nepostačujúce a spolucestujúceho - svedka (môjho syna) neberú vážne, pretože podľa nich nie je nezaujatá osoba. Plánujem sa s touto vecou obrátiť na súd a potreboval by som pomoc pri vypracovaní podania na súd. Mohli by ste mi v tejto záležitosti poradiť? Budem musieť, v prípade úspechu, od poisťovne požadovať preplatenie aj iných výdavkov, napríklad sumy, ktorú zaplatím pri podaní, právne služby, cestovné výdavky? Ako je to s ušlou mzdou v deň konania pojednávania, keďže som zamestnaný? Mohli by ste mi poslať cenovú ponuku na vypracovanie podania na súd? Vopred vám ďakujem za odpovede.

Odpoveď: Poškodené čelné sklo - Kooperativa

Dobrý deň, v prípade tejto poisťovne je to takmer štandardné, že odmietajú poistné plnenie v súvislosti s poškodením čelného skla.

Úhrada nastáva často až po súdnom konaní.

Na jednej strane je pravdou, že vodič motorového vozidla, od ktorého odskočil kamienok, si nemôže byť úplne istý, že tento kamienok odletel práve od jeho kolesa.

Pokiaľ však bol v aute i ďalší svedok, hoci je to Vás syn, potom je možné na takúto svedeckú výpoveď prehliadať. Ak neexistuje iný dôkaz, súd nemôže tento dôkaz odmietnuť iba z dôvodu že ide o Vášho syna.

V prvom rade je potrebné, aby sa skontrolovala celá korešpondencia s poisťovňou ako aj predložené dôkazy.

Až na základe tohto je možné určiť, či uspejete v súdnom konaní alebo nie. Ak ste urobili všetko správne, tak je veľmi vysoký predpoklad, že v súdom konaní uspejete.

V prípade úspechu v súdnom konaní Vám poisťovňa bude musieť nahradiť všetky náklady, ktoré Vám s týmto konaním vznikli, aj ušlú mzdu, vrátane súdneho poplatku a trov právneho zastupovania.

Výšku odmeny za zastupovanie v súdnom konaní si môžete vypočítať tu:

www.ficek.sk/trovy.

Obyčajne sú to dva úkony právnej pomoci. Môže ich však byť aj viac, ak by sa viedlo súdne pojednávanie. Každý jeden úkon je však možné požadovať nahradiť poisťovňou.