Máte
otázku?

Ako správne spísať závet?


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Nitra

Otázka: Ako správne spísať závet?

Dobrý deň. Rád by som sa informoval, či môže byť závet platný, ak máme dve deti a jednému z nich sme v minulosti darovali finančnú hotovosť. Momentálne vlastníme s manželkou dvojizbový a trojizbový byt v BSM. Dieťaťu, ktorému sme v minulosti darovali financie, chceme odkázať dvojizbový byt a druhému väčší trojizbový byt. Ako by mal byť závet spísaný, aby bol platný? Existuje nejaký iný spôsob, ako tieto byty odkázať?

Odpoveď: Ako správne spísať závet?

Dobrý deň, v prvom rade považujem za dôležité uviesť, že závet nemôže byť spoločný pre viaceré osoby. Tzn. že Vy i Vaša manželka musíte každý zvlášť zriadiť závet. V rámci závetu môžete ľubovoľne nakladať so svojím majetkom. Jediným obmedzením v tomto smere sú zákonné podiely tzv. neopomenuteľných dedičov (potomkov). Neplnoletí potomkovia musia dostať svoj celý zákonný podiel, pri plnoletí potomkovia polovicu svojho zákonného podielu. Zákonným podielom v tomto smere je časť majetku, ktorý by na nich pripadol ak by sa dedilo zo zákona a nie zo závetu. Ak by ste neopomenuteľných dedičov zo závetu vynechali, mohli by napadnúť platnosť tohto závetu. Ak by platnosť závetu nenapadli, závet by bol napriek ich opomenutiu platný.

Trápi vás "Ako správne spísať závet?" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Ako správne spísať závet? (Dedičské právo)

Dobrý deň, kto môže napísať závet? Môže ho napísať vlastník aj spoluvlastník.

Odpoveď: Ako správne spísať závet?

(odpoveď odoslaná: 28.11.2024)

Dobrý deň, na Vami položenú otázku uvádzame, že závet môže spísať ktokoľvek, kto chce určiť závetných dedičov v zmysle ust. Občianskeho zákonníka.

Z otázky predpokladáme, že sa pýtate na to, či závet môžu spísať spoločne aj spoluvlastníci nehnuteľnosti. Tu uvádzame, že spoločný závet viacerých poručiteľov je zo zákona neplatný, čo vyplýva z ust. § 476 ods. 3 Občianskeho zákonníka. Teda nie je možný ani spoločný závet manželov.

Na spísanie závetu odporúčam kontaktovať notára, ktorého si môžete sami vybrať a teda pri výbere notára nie ste viazaný trvalým bydliskom.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Ako správne spísať závet? (Dedičské právo)

Dobrý deň, pani Elena. Mám otázku. Teta môjho manžela chce napísať vlastnoručný závet za prítomnosti svedkov. Keďže je bezdetná a slobodná, chcela by z tohto závetu vynechať svoje netere a synovcov. Môže byť takýto závet následne napadnutý? Ďakujem za vašu odpoveď. S pozdravom, Elena

Odpoveď: Ako správne spísať závet?

(odpoveď odoslaná: 08.01.2024)

Dobrý deň, vzhľadom na okolnosť, že teta je slobodná a bezdetná, závet môže spísať v prospech kohokoľvek. Netere a synovci nie sú neopomenuteľnými dedičmi, ktorými v zmysle ust. Obč. zákonníka sú výlučne vlastné alebo osvojené deti. Preto netere a synovci závet z dôvodu, že nebudú dediť nemôžu závet napadnúť.

Nevieme aký je rozsah majetku, ktorý by mal byť predmetom dedenia a preto radšej odporúčame spísanie závetu formou zápisnice u notára, ktorého si vaša teta môže vybrať podľa svojho uváženia. Závet bude uložený v centrálnom registry závetov a bude sprístupnený až bude dedičské konanie po tete.


Podotázka: Ako správne spísať závet? (Dedičské právo)

Dobrý deň, môže byť žiadosť o kremáciu súčasťou závetu? Ďakujem. B.

Odpoveď: Ako správne spísať závet?

(odpoveď odoslaná: 11.08.2023)

Dobrý deň, položili ste nám pomerne zvláštnu otázku :

Odpoveď na otázku je tá, že síce závet môže obsahovať žiadosť pre dedičov, aby poručiteľ bol spopolnený, avšak závet ak by bol uložený v centrálnom registri závetov, s týmto sa dedičia oboznámia až po aj pomerne dlhom čase, keď už pohreb poručiteľa prebehne a teda v čase oboznámenia sa dedičov so závetom môže byť poručiteľ pochovaný aj napr. do zeme. Odporúčam prípadných dedičov, resp. napr. deti a manželku, oboznámiť s vašim prianím spopolnenia.


Trápi vás "Ako správne spísať závet?" a chcete pomôcť?

Podotázka: Ako správne spísať závet? (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, kto môže nahliadnuť u notára, či je závet spísaný. Ďakujem. Anna

Odpoveď: Ako správne spísať závet?

(odpoveď odoslaná: 10.10.2021)

Dobrý deň,
ak ste sa dozvedeli o existencii závetu osoby, ktorá ešte žije a máte vedomosť, že spísala závet, nateraz nikto - žiadna osoba, či už blízka alebo domnelý závetný dedič nemá oprávnenie nahliadnuť do závetu. Žiadny notár Vám to neoznámi a ani neumožní nahliadnutie do závetu, ani Vám neoznámi, či závet existuje alebo nie.

Závet predstavuje listinu, ktorá je spísaná pre prípad úmrtia osobou, ktorá závet spísala a táto osoba môže závet kedykoľvek zmeniť.


Podotázka: Ako správne spísať závet? (Dedičské právo)

Spisovanie poslednej vôle má určitú formu. Prosím o informáciu o spísaní poslednej vôle. Chce ju spísať moja svokra a nevieme, čo má obsahovať. Ďakujem za skorú odpoveď.

Odpoveď: Ako správne spísať závet?

(odpoveď odoslaná: 08.11.2016)

Dobry den, pri poslednej voli Vam odporucam urcite ju urobit formou notárskej zápisnice. Je to naistejší spôsob ako zabezpečiť poslednú vôľu. Existujú aj iné spôsoby, ale tie sú lahsie na napadnutie.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Ako správne spísať závet? (Dedičské právo)

Ďakujem za odpoveď. Je všeobecná, toto som sa dočítal aj z predchádzajúcich vašich odpovedí. Ako môžem zistiť výšku ich zákonných podielov? Musia sa tie byty ohodnotiť?

Odpoveď: Ako správne spísať závet?

(odpoveď odoslaná: 25.02.2016)

Dobrý deň, byt sa bude musieť ohodnotiť buď znaleckým posudkom alebo v rámci dedičského konania môžu účastníci konania ustáliť hodnotu bytu aj dohodou. Po určení hodnoty všetkých vecí (majetku), ktoré patrili poručiteľom sa určí všeobecná hodnota dedičstva (súhrn všetkých aktív - súhrn pasív). Následne sa výška ich zákonného dedičského podielu určuje zo všeobecnej hodnoty dedičstva (ak by boli dedičmi len Vaše deti, tak výška ich zákonného podielu bude 1/2 zo všeobecnej hodnoty, ak by ste boli Vy alebo Vaša manželka účastníkom dedičského konania, tak by sa v prvom rade vyporiadalo BSM a následne by sa z časti majetku patriaceho do dedičstva určili zákonné podiely vo výške 1/3).



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Ako správne spísať závet?" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.