Máte
otázku?

Vysporiadanie bytu


Online právna poradňa
Oblasť práva: Bratislava

Otázka: Vysporiadanie bytu

Dobrý deň, s priateľom nie sme v manželstve, ale máme spolu kúpený byt na polovicu. Chcela by som sa spýtať, čo robiť v prípade rozchodu a ako to vyriešiť. Za odpoveď vopred ďakujem.

Odpoveď: Vysporiadanie bytu

Dobrý deň, pri riešení situácie, keď dôjde k rozchodu nerozvedených partnerov, ktorí spolu vlastnia byt, Občiansky zákonník poskytuje postupy na vysporiadanie spoluvlastníctva. Váš prípad je možné riešiť dohodou medzi spoluvlastníkmi alebo súdnou cestou, ak sa nedosiahne dohoda.

1. Dohoda spoluvlastníkov:
Najlepším a preferovaným spôsobom je, aby ste sa s partnerom dohodli na tom, ako byt rozdelíte. Túto dohodu by ste mali uzavrieť v písomnej forme a môže zahŕňať rôzne dohody, ako napríklad:
- Jeden zo spoluvlastníkov odkúpi podiel druhého na byte.
- Byt sa predá a výnos sa rozdelí medzi oboch spoluvlastníkov podľa ich spoluvlastníckych podielov.
- Výmena nehnuteľností alebo iné podobné riešenia.

2. Riešenie súdnou cestou:
Ak nie je možná dohoda, môže riešenie spočívať v súdnom procese. Podľa Občianskeho zákonníka súd môže vydať rozhodnutie o zrušení spoluvlastníctva a zároveň určiť spôsob jeho vysporiadania. Súd môže nariadiť:
- Predaj nehnuteľnosti a rozdelenie výťažku medzi spoluvlastníkov.
- Prikázanie nehnuteľnosti jednému zo spoluvlastníkov so stanovením povinnosti na vyrovnanie druhého spoluvlastníka.
- Fyzické rozdelenie nehnuteľnosti, ak je to možné.

V prípade, že neviete dosiahnuť dohodu, je možné požiadať súd o rozhodnutie, čo môže byť komplexnejšia a časovo náročnejšia cesta.

Každý problém sa ale dá vyriešiť. Niekedy to môže ísť veľmi rýchlo. 

Trápi vás "Vysporiadanie bytu" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Vysporiadanie bytu

Dobrý deň, rád by som sa opýtal ohľadom nasledujúceho problému, ktorý momentálne riešim s bývalou priateľkou. Boli sme spolu približne od roku 2019, keď sme v decembri 2019 kúpili trojizbový byt v hodnote 105 000 eur. Keďže sme nemali potrebných 20 %, požičali sme si 5 000 eur od mojej rodiny (2 000 od otca a 3 000 od otčima), všetko v hotovosti. Zvyšných 100 000 eur sme riešili tak, že jej mama ručila svojím bytom, aby sme dostali hypotéku. V banke, kde sa brala hypotéka, som ja majiteľom účtu a hlavným dlžníkom, bývalá priateľka je druhým dlžníkom. Až do júna 2024 sme fungovali tak, že sme všetky náklady (hypotéku, energie, vodu a poplatky do bytového družstva) hradili na polovicu. Mesačný poplatok za hypotéku bol 320 eur. V roku 2023 sme si kúpili auto na úver, tiež na polovicu. Ja som bol napísaný ako majiteľ, ona ako spoludlžník, a splátky sme si delili na polovicu. Nové auto som používal ja, jej zostalo moje staršie auto, ktoré používala približne rok (stále som jeho majiteľ). V júni 2024 sme sa rozišli, pretože som si našiel novú priateľku. Z bytu som odišiel do prenájmu. Najprv sme sa s bývalou priateľkou ústne dohodli, že ma vyplatí sumou zodpovedajúcou trhovej hodnote bytu, mínus zostatok hypotéky, z ktorého by som dostal polovicu. Byt by zostal jej a mne by ostalo auto (na úver) plus približne 35 000 eur, pričom by sme ju odpísali z daného úveru na auto. V dôsledku tejto dohody mi prestala posielať peniaze za auto a ja som jej prestal posielať za hypotéku, elektrinu a plyn. Potom, čo som moju bývalú priateľku odpísal z úveru na auto, mi oznámila, že údajne nemám nárok na byt a ak chcem nejaké vyplatenie, dostanem najviac polovicu z toho, čo som investoval do hypotéky, pričom ona bude vlastniť byt. Tvrdí, že keďže má dcéru a žije s ňou sama (otec dieťaťa platí výživné), nemôžem žiadať predaj bytu a rozdelenie zisku na polovicu. Údajne to potvrdili dvaja právni poradcovia. Prosím o radu, aké mám reálne nároky a ako ďalej postupovať. Ďakujem.

Odpoveď: Vysporiadanie bytu

(odpoveď odoslaná: 23.01.2025)

Dobrý deň,

pri riešení majetkového vyrovnania po rozchode s bývalou priateľkou, ide o situáciu podielového spoluvlastníctva k nehnuteľnosti. Keďže ste spolu nenadobudli bezpodielové spoluvlastníctvo manželov, vaše práva sa posudzujú podľa podielového spoluvlastníctva. V praxi platí, že ak ste spoluvlastníkmi nehnuteľnosti, máte právo na vysporiadanie svojho podielu.

Ak sa nedohodnete na vyplatení vášho podielu, môžete podať návrh na súd na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva. Súd môže rozhodnúť o pridelení nehnuteľnosť jednému z vás s povinnosťou vyplatiť druhého.

Ak sa nebude chcieť s Vami vysporiadať, môžete to urobiť aj tak, že od nej do času, kým sa s Vami nevysporiada, budete žiadať náhradu za užívanie Vášho podielu bytu. Ak Vás tam nechce pustiť, mali by ste nárok na sumu vo výške polovice bežného nájomného. To človeka obyčajne donúti sa dohodnúť na vysporiadaní. 

Ďalšia vec sú investície do nehnuteľnosti. Ak ste to investovali Vy, pretože ste mali peniaze, mohli by ste žiadať náhradu za to čo ste zaplatili za ňu. Tam pozor na premlčanie.

Vy tiež môžete počkať, kým trochu stúpnu ceny nehnuteľností a zníži sa hodnota úveru a zarobíte aj na tomto. Vôbec nie je pravda, že môžete žiadať iba to, čo ste vložili do nehnuteľnosti. Ak ste zapísaný ako vlastník, tak sa nemáte čo ho obávať. Jej dlh voči Vám každým dňom bude iba rásť.


Ak ste ju vypísali z úveru a auto zostalo Vám, aj to je spôsob vysporiadania. Tu sa musí skúmať ako ste boli dohodnutí pôvodne ohľadom auta. Ústna dohoda ohľadom auta je platná ale nebola by platná pri nehnuteľnosti (ústna zmluva pri nehnuteľnosti je neplatná). 

Ak chcete dohodnite si u nás konzultáciu a preberieme to bližšie.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Vysporiadanie bytu

Dobrý deň, s manželom sme sa rozviedli. Pred manželstvom sme ako súkromné osoby kúpili pozemok a postavili rodinný dom, na ktorý máme hypotéku. Počas manželstva sme odkúpili služobný byt a stali sme sa rovnakými spoluvlastníkmi bytu. Teraz, pri rozvode, manžel žiada, aby si mohol nechať rodinný dom a mne ponúka byt. V tom byte teraz býva naša dcéra s manželom, ktorí ho čiastočne zrekonštruovali za svoje peniaze. Oni nechcú, aby som tam bývala, kým im nezaplatím celú sumu, ktorú do rekonštrukcie investovali. S manželom máme určenú striedavú starostlivosť o nášho maloletého syna. Manžel súhlasil, že ju bude vykonávať v rodinnom dome a ja v našom byte. Ako sa môžem dostať do bytu? Musím zaplatiť celú sumu rekonštrukcie svojej dcére? Ako sa môžem dostať do bytu?

Odpoveď: Vysporiadanie bytu

(odpoveď odoslaná: 30.11.2024)

Dobrý deň,

pri riešení vášho problému týkajúceho sa rozdelenia majetku po rozvode a problematike bývania vám poskytnem nasledujúce právne rady:

1. Rozdelenie majetku:
- V zmysle slovenského práva sa majetok nadobudnutý počas manželstva považuje za bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. Pri rozvode sa toto spoluvlastníctvo zaniká a majetok sa následne rozdelí.
- Ak chcete, aby bola dohoda o rozdelení majetku platná, mala by byť písomne vyhotovená a predložená na vklad do katastra, ak sa týka nehnuteľností.

2. Nárok na dom a byt:
- Ak bude určené, že manžel si ponechá rodinný dom a vy získate byt, tento zámer musí byť vyjadrený v písomnej dohode alebo v rozhodnutí súdu a tiež v dohode o tom kedy sa vyťahujú. 

3. Postup voči dcére a rekonštrukcii bytu:
- Ak vaša dcéra s manželom vykonali rekonštrukciu bytu za vlastné prostriedky, vzniká otázka, kto bude z tejto investície mať prospech. V prípade, že nesúhlasíte s tým, aby ste platili za rekonštrukciu, mali by byť táto téma prerokovaná v rámci dohody o rozdelení majetku medzi manželom a vami, pričom je možné, aby rozdelenie bolo upravené dohodou alebo súdnym rozhodnutím. Investície do bytu nemožno spájať s prístupom do bytu, to vôbec nesúvisí. 

4. Prístup k bytu:
- V zmysle slovenského práva, ak máte spoluvlastnícke právo na byt, máte právo na prístup do bytu. Ak vám bránia v prístupe, je možné, že si budete musieť uplatniť svoje práva súdnou cestou.

Vzhľadom na zložitosť situácie by bolo vhodné konzultovať konkrétne kroky a vysporiadanie majetkových vzťahov s advokátom.


Podotázka: Vysporiadanie bytu

Dobrý deň, chcel by som vás poprosiť o radu. Mám otázku o byte, ktorý sme pred 3 rokmi kúpili s bývalou priateľkou. Hypotéku som bral iba ja a celý byt som aj zaplatil. Avšak, na zmluve od realitnej kancelárie som vedený ako kupujúci 1 a moja ex ako kupujúci 2. Na katastri je teda byt zapísaný ako spoluvlastníctvo nás oboch. Nechápem, ako mohla takáto zmluva vzniknúť, keď byt sa kupoval na základe mojej hypotéky, ktorú mám na svoje meno a stále ju celú platím. Hoci už spolu nie sme, moja ex požaduje polovicu bytu. Prosím vás, ako mám postupovať?

Odpoveď: Vysporiadanie bytu

(odpoveď odoslaná: 01.10.2024)

Dobrý deň,

vaša situácia týkajuca sa spoluvlastníctva bytu a hypotéky je náročná a vyžaduje právne kroky na ochránenie vašich práv. Aj keď máte hypotéku na svoje meno a celú ju platíte, právny stav na liste vlastníctva uvádza ako spoluvlastníkov vás aj vašej ex, čo znamená, že vlastnícky podiel na byte je rozdelený na polovicu medzi vás oboch.

Prvým krokom by bolo pokúsiť sa o dohodu s ex o odkúpení jej podielu na byte. V prípade dohody spíšte zmluvu, ktorú následne predložíte katastru. Z dôvodu záložného práva banky bude potreba získať aj súhlas banky na takýto prevod podielov.

Ak nedôjde k dohode, môžete podať návrh na súd o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva. V rámci súdneho konania súd môže rozhodnúť o rozdelení vlastníctva alebo o prikázaní veci za primeranú náhradu jednému zo spoluvlastníkov.

Ale ak ste celu kúpu financovali Vy, potom by ste mohli požadovať náhradu za to, že ste kupnu cenu platili Vy za expriateľku. Pozor treba riešiť aj premlčanie. 

Každopádne nebolo to dobré rozhodnutie ale dá sa z to vyriešiť.

Napíšte mi sem dátumy, kedy sa čo stalo a posúdim to aspoň takto. 



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Vysporiadanie bytu" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:
  • Vysporiadanie podielového spoluvlastníctva bytu

    To, že manžel v byte nebýval 10 rokov, neznamená, že byt ste nadobudli podiel manžela na byte uplynutím 10 rokov. Podotázka: Vysporiadanie podielového ...

  • Vysporiadanie spoločného bytu

    Odpoveď: Vysporiadanie spoločného bytu. (odpoveď odoslaná: 30.04.2024). Dobrý deň, ak ste rozvedená 23 rokov, potom platí, že vyporiadanie BSM už nastalo ...

  • Vysporiadanie podielového spoluvlastníctva domu

    Otázka: Vysporiadanie podielového spoluvlastníctva domu. Dobrý deň. Spolu so svojou bývalou priateľkou sme postavili dom, z ktorého po dvoch rokoch, keď sme sa ...

  • Vysporiadanie majetku po rozchode

    Založená je iná nehnuteľnosť, konkrétne byt známeho. Splátky sa odvádzajú z môjho účtu, pričom partner mi prispieval sumou 100€ z celkových 170€ bez akéhokoľvek ...

  • Vysporiadanie spoluvlastníctva dvoch spoluvlastníkov

    Spoluvlastník B taktiež spláca svoj podiel bytu prostredníctvom hypotekárneho úveru. Teda na nehnuteľnosť existujú dva samostatné hypotekárne úvery A a B.

  • Vyporiadanie majetku po rozvode

    Byt, v ktorom momentálne bývame, je nadobudnutý počas manželstva a ako majitelia sme v zmluve uvedení obaja. Byt je trojizbový. Exmanžel ešte pred rozvodom sám ...

  • Rozchod a vysporiadanie bytu

    Otázka: Rozchod a vysporiadanie bytu. Dobrý deň, s priateľkou sme si kúpili byt v pôvodnom stave za 84 000 €, pričom vlastníctvo je rozdelené na polovicu ...




najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.