Dobrý deň,
pri riešení majetkového vyrovnania po rozchode s bývalou priateľkou, ide o situáciu podielového spoluvlastníctva k nehnuteľnosti. Keďže ste spolu nenadobudli bezpodielové spoluvlastníctvo manželov, vaše práva sa posudzujú podľa podielového spoluvlastníctva. V praxi platí, že ak ste spoluvlastníkmi nehnuteľnosti, máte právo na vysporiadanie svojho podielu.
Ak sa nedohodnete na vyplatení vášho podielu, môžete podať návrh na súd na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva. Súd môže rozhodnúť o pridelení nehnuteľnosť jednému z vás s povinnosťou vyplatiť druhého.
Ak sa nebude chcieť s Vami vysporiadať, môžete to urobiť aj tak, že od nej do času, kým sa s Vami nevysporiada, budete žiadať náhradu za užívanie Vášho podielu bytu. Ak Vás tam nechce pustiť, mali by ste nárok na sumu vo výške polovice bežného nájomného. To človeka obyčajne donúti sa dohodnúť na vysporiadaní.
Ďalšia vec sú investície do nehnuteľnosti. Ak ste to investovali Vy, pretože ste mali peniaze, mohli by ste žiadať náhradu za to čo ste zaplatili za ňu. Tam pozor na premlčanie.
Vy tiež môžete počkať, kým trochu stúpnu ceny nehnuteľností a zníži sa hodnota úveru a zarobíte aj na tomto. Vôbec nie je pravda, že môžete žiadať iba to, čo ste vložili do nehnuteľnosti. Ak ste zapísaný ako vlastník, tak sa nemáte čo ho obávať. Jej dlh voči Vám každým dňom bude iba rásť.
Ak ste ju vypísali z úveru a auto zostalo Vám, aj to je spôsob vysporiadania. Tu sa musí skúmať ako ste boli dohodnutí pôvodne ohľadom auta. Ústna dohoda ohľadom auta je platná ale nebola by platná pri nehnuteľnosti (ústna zmluva pri nehnuteľnosti je neplatná).
Ak chcete dohodnite si u nás konzultáciu a preberieme to bližšie.