Máte
otázku?

Výška výživného na tri deti


Online právna poradňa
Oblasť práva: Rodinné právo, Nitra

Otázka: Výška výživného na tri deti

Dobry den, chcel by som sa orientacne spytat, aku max. vysku vyzivneho mi moze urcit sud na 3 deti (16,14 a 5r.). Moj cisty prijem je 700€, manzelkin 1000€. Zijeme v spolocnej domacnosti, o deti sa starame obaja. Mesacne vydavky na chod domacnosti su (vratane hypoteky a pozicky) okolo 1200€. Iny majetok okrem spolocnej nehnutelnosti nemam. Dakujem.

Odpoveď: Výška výživného na tri deti

Dobrý deň, výška výživného závisí aj od nákladov detí, či sú zdravé a či výdavky na domácnosť sú oprávnené. Ak nám napíšete bližšie informácie, odhadneme Vám výživné.

Trápi vás "Výška výživného na tri deti" a chcete pomôcť?

V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál

JUDr. Patrik Ozimanič



4,9 (3,405)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:




Podotázka: Výška výživného na tri deti (Rodinné právo)

Dobrý deň,
chcel by som poradiť vo veci výživného.
Som rozvedený a z prvého manželstva mám 2 deti vo veku 9 a 15 rokov.
Obaja majú fenylketonóriu, teda obmedzenie v stravovaní.
Doteraz platím výživné vo výške 500 eur na obe deti ako stanovil súd vzhľadom na ich obmedzenie.
Môj ročný príjem je v priemere 15000 eur, keďže súd zaujíma iba ročný príjem, i, keď mesačne mám príjem cca 1200 ( odmeny, 13 a 14 plat ).
Momentálne mám priateľku a máme spoločné 1 mesačné dieťatko ( nie sme zosobášení).
Bývam vo vlastnom dome, na ktorom platím hypoúver a 2 spotrebné úvery v celkovej výške 700 eur. Vzhľadom na nový prírastok a vyššie náklady je možné požiadať o nižší výdavok na výživné? S Ex manželkov sa dohodnúť nedá, preto sa obraciam najprv na rady od Vás.
Ďakujem.

Odpoveď: Výška výživného na tri deti

(odpoveď odoslaná: 24.11.2022)

Dobrý deň,
súd pri určovaní výživného vychádza z majetkových pomerov rodiča, resp. jeho možností a schopností. Ak sa Vám narodilo ďalšie dieťa, tak treba poznamenať, že aj voči tomuto dieťaťu máte vyživovaciu povinnosť, pričom medzi odôvodnené výdavky možno zaradiť aj splácanie úverov na bývanie.

Môžete podať návrh na úpravu vyživovacej povinnosti a požadovať, aby bola výška výživného znížená. V návrhu uveďte, že sa Vám narodilo ďalšie dieťa a tým pádom Vám vznikla aj ďalšia vyživovacia povinnosť. Taktiež uveďte, že splácate úvery, ktoré ste si vzali na Váš dom. Preukázať to môžete úverovou zmluvou a výpismi s účtu. S vypracovaním takéhoto návrhu Vám môže pomôcť advokát. 

Nevieme samozrejme ako súd rozhodne, avšak vzhľadom na Vami uvedené skutočnosti by súd výšku výživného mohol primerane znížiť. Musíte preukázať ako sa Vám zmenila situácia od posledného určenia výživného. Tiež sa pripravte na to, že súd nie veľmi rád znižuje výživné. 


Podotázka: Výška výživného na tri deti (Rodinné právo)

Chcem sa opýtať, či mám poslať návrh na výživné a akú šancu mám ak otec maloletých troch deti pracuje na čierno čo neviem dokázať. Trvalý pobyt má u nás,  ale tu sa celoročne nezdržiava a žije s novou priateľkou v Nitre a neviem ani, či tam ma prechodné bydlisko. Podotýkam my sme neboli zobratý, ale žili sme ako druh a družka deti sú jeho. Len sa chce vyhnúť plateniu výživného. Je dobrovoľne nezamestnaný. Ďakujem.

Odpoveď: Výška výživného na tri deti

(odpoveď odoslaná: 31.07.2018)

Dobrý deň,

je samozrejmé, že musíte podať návrh na súd o určenie vyživného.

Podľa § 62 zákona o rodine platí :

"Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.

(2) Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov.

(3) Každý rodič bez ohľadu na svoje schopnosti, možnosti a majetkové pomery je povinný plniť svoju vyživovaciu povinnosť v minimálnom rozsahu vo výške 30 % zo sumy životného minima na nezaopatrené neplnoleté dieťa alebo na nezaopatrené dieťa podľa osobitného zákona.

(4) Pri určení rozsahu vyživovacej povinnosti súd prihliada na to, ktorý z rodičov a v akej miere sa o dieťa osobne stará. Ak rodičia žijú spolu, prihliadne súd aj na starostlivosť rodičov o domácnosť.

(5) Výživné má prednosť pred inými výdavkami rodičov. Pri skúmaní schopností, možností a majetkových pomerov povinného rodiča súd neberie do úvahy výdavky povinného rodiča, ktoré nie je nevyhnutné vynaložiť."

Minimálna výška výživného je od 1.7.2018 v sume 28,08 €, do 1.7.27,32 €.

Konanie o určenie výživného je oslobodené od platenia súdnych poplatkov a príslušným pre podanie návrh je súd, kde majú trvalé bydlisko deti.

Formulár pre návrh na určenie výživného nájdete aj na stránke Ministerstva spravodlivosti SR.

 

 

Trvalý pobyt : Píšete v otázke, že má u Vás trvalý pobyt, zrejme byt alebo dom je vo Vašom vlastníctve.

Podľa zákona o hlásení pobytu občanov je možné mu zrušiť trvalý pobyt. Predpokladáme, že nemá vlastnícke právo k nehnuteľnosti a ani žiadnu zmluvu o nájme, preto vlastník nehnuteľnosti mu môže zrušiť trvalý pobyt a zo zákona bude mať trvalý pobyt na obci, teda na obecný úrad mu bude zasielaná všetka pošta.

 

 



V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Výška výživného na tri deti" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (3.405)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku