Vypršanie rezervačnej zmluvy o kúpu nehnuteľnosti

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trnava

Otázka: Vypršanie rezervačnej zmluvy o kúpu nehnuteľnosti

Dobrý deň, mám záujem o kúpu bytu prostredníctvom hypotekárneho úveru. Zložil som zálohu na rezerváciu bytu, ktorá vyprší 6. júna. Obávam sa, že banka mi do tohto dátumu neschváli hypotéku. V rezervačnej zmluve je uvedené, že v prípade nerealizovania kúpy bytu do určenej lehoty je potrebné zaplatiť zmluvnú pokutu. Existuje nejaká možnosť predĺžiť túto rezerváciu bez platenia pokuty? Ak áno, ako by som mal postupovať? Ďakujem.

Odpoveď: Vypršanie rezervačnej zmluvy o kúpu nehnuteľnosti

Dobrý deň, každú zmluvu alebo dohodu je možné po súhlase oboch zmluvných strán (alebo troch ak je v zmluve uvedená i realitná kancelária) meniť a dopĺňať. Ak máte stále vážny záujem o kúpu nehnuteľnosti, avšak banka nestíha schváliť úver v lehote, je možné sa s ostatnými zmluvnými stranami dohodnúť na predĺžení rezervačnej lehoty. S takým postupom však musia súhlasiť všetky zmluvné strany a dodatok sa musí spísať v písomnej forme. To, či budete musieť napriek tomu platiť zmluvnú pokutu alebo nie, závisí na tom, ako presne je zmluvná pokuta uvedená v rezervačnej zmluve a na zabezpečenie, ktorej Vašej povinnosti je táto zmluvná pokuta dohodnutá.