Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 09.08.2016)
Dobrý deň
podľa § 473 ods. 1 zák. č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník: “1) V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom.
”Pokial by ste zomreli Vy, najskôr sa vyporiada BSM a následný zostatok by sa delil medzi manžela a Vaše deti. Pokiaľ by zomrel Váš manžel, taktiež by sa najskôr vyporiadalo BSM a následne by dedili spoločné deti, ako aj jeho deti. Naše právo nerobí rozdiel medzi deťmi narodenými v manželstve a mimo manželstva, teda pod deťmi sa rozumejú deti manželské, mimomanželské a aj osvojenci.
Podľa zákona je možné dediť na základe zákona alebo na základe závetu, teda Váš manžel môže spísať závet.
Podľa § 477 Občiansky zákonník:
“V závete poručiteľ ustanoví dedičov, prípadne určí ich podiely alebo veci a práva, ktoré im majú pripadnúť. Ak nie sú podiely viacerých dedičov v závete určené, platí, že podiely sú rovnaké.”
Avšak aj v závete je obmedzená sloboda poručiteľa a to tým, že podľa § 479 Občiansky zákonník:
“Maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov.”
Čo sa týka vydedenia na to musia byť splnené zákonné podmienky podľa § 469a Občiansky zákonník:
“1) Poručiteľ môže vydediť potomka, ak
a) v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch,
b) o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať,
c) bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka,
d) trvalo vedie neusporiadaný život.”
Pokiaľ ide o BSM toto, môžete podľa zákona zúžiť, prípadne sa dohodnúť, že BSM vznikne ku dňu zániku manželstva, čo je možné len notárskou zápisnicou.
Podľa § 143a: “1) Manželia môžu dohodou rozšíriť alebo zúžiť zákonom určený rozsah bezpodielového spoluvlastníctva. Obdobne sa môžu dohodnúť aj o správe spoločného majetku.
2) Manželia sa môžu dohodnúť, že vyhradia vznik bezpodielového spoluvlastníctva ku dňu zániku manželstva.
3) Dohoda podľa odsekov 1 a 2 vyžaduje formu notárskej zápisnice. Manželia sa môžu voči inej osobe na túto dohodu odvolať len vtedy, ak jej je táto dohoda známa.”
JUDr. Milan Ficek, advokát