Výpovedná doba


Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Nitriansky
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Výpovedná doba

Dobrý deň, v práci nám vyvesili brožúrku s názvom Nový Pracovný poriadok a píše sa v ňom, že, keď dáva zamestnanec, ktorý pracuje vo firme najmenej rok výpoveď výpovedná doba je 5 mesiacov. Chcem sa spýtať, či je niečo takéto možné. Kolektívnu zmluvu nemáme pokiaľ viem a dodatky k zmluvám sme tiež nepodpisovali. Ďakujem.

Odpoveď: Výpovedná doba

Dobrý deň, v zmysle ustanovenia § 62 ods. 6 Zákonníka práce, ak dáva zamestnanec výpoveď u zamestnávateľa, u ktorého pracoval aspoň jeden rok je výpovedná doba najmenej dva mesiace. Výpovedná doba upravená zákon je iba "minimálna" a v praxi sa aplikuje vtedy, ak nie je v pracovnej zmluve alebo v kolektívnej zmluve dohodnuté inak. Túto lehotu je teda možné na základe dohody zamestnávateľa a zamestnanca dohodnúť, zväčša vo forme dodatku k pracovnej zmluve, ak pracovná zmluva takéto ustanovenie neobsahuje. Výpovednú dobu však nie je možné upravovať spôsobom ako to spravil Váš zamestnávateľ.  Podľa ustanovenia § 43 Zákonníka práce je potrebné v pracovnej zmluve uviesť i výpovednú dobu (ak nie je dohodnutá v kolektívnej zmluve). Následne je možné túto dobu meniť a predlžovať iba dodatkom k pracovnej zmluve alebo úpravou kolektívnej zmluvy.

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Výpovedná doba (Pracovné právo)

Dobrý deň.

Ako zamestnávateľ mám dilemu. Jeden zamestnanec (zamestnaný na TPP) dal výpoveď. Vzhľadom na to, že vo firme pracoval viac ako rok, mala by po doručení výpovede plynúť dvojmesačná výpovedná doba. Problém je v tom, že ani zamestnanec ani ja ako zamestnávateľ nechceme, aby to boli 2 mesiace, najviac jeden. Je možná nejaká takáto dohoda - v rámci tej výpovede zo strany zamestnanca?

Za skorú odpoveď ďakujem a ostávam s pozdravom


Odpoveď: Výpovedná doba

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 02.07.2020)

Dobrý deň,
áno, je to tak, ako píšete. Mala by plynúť 2 mesačná výpovedná doba. Počas nej môže skončiť pracovný pomer aj dohodou, aj okamžite (ak je na to dôvod). Ak obaja súhlasíte s tým, aby skončil pracovný pomer po mesiaci výpovednej doby, potom odporúčam spísať dohodu o skončení pracovného pomeru a ako dátum skončenia uvediete práve posledný deň prvého mesiaca výpovednej doby. Týmto momentom skončí pracovný pomer dohodou.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Výpovedná doba (Pracovné právo)

Dobrý deň, prajem, Rad by som sa informoval ohľadom výpovednej doby. Pracujem na dobu neurčitú a som zamestancom na TPP 1, 5 roka. Zvažujem ukončiť pracovný pomer avšak v mojej pracovnej zmluve mám 4 mesačnú výpovednú dobu. Ak mi dá výpoveď zamestnávateľ výpovedná doba je 2 mesiace (čo sa pravdepodobne nestane). Myslíte si, že je v poriadku 4 mesačná výpovedná lehota alebo môžem zamestnávateľa požiadať o 2 mesačnú? Ďakujem za pomoc.

Odpoveď: Výpovedná doba

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 19.06.2020)

Dobrý deň,
výpovedné doby upravené v Zákonníku práce sú upravené ako minimálne. V pracovnej zmluve je možné dohodnúť aj dlhšiu výpovednú dobu. Napríklad vo Vašom prípade 4 mesiace. Tá následne platí pre obe strany. Výpovedná doba neslúži iba na ochranu zamestnanca, aby si stihol nájsť iné zamestnanie, ale aj pre zamestnávateľa, aby našiel náhradu za Vašu osobu.

Ak je teda v pracovnej zmluve upravená 4 mesačná výpovedná doba, tá platí ak podáte Vy alebo Vám dá on výpoveď.

Jedinou možnosťou ako nebyť v práci dlhšie ako 2 mesiace po oznámení o úmysle skončiť je podpísať dohodu o skončení pracovného pomeru. Dohodu musíte podpísať obaja a v nej môžete dohodnúť presný deň skončenia pracovného pomeru tak, ako keby ste mali dvojmesačnú výpovednú. S týmto postupom však musí zamestnávateľ súhlasiť.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:1. Zadanie otázky

2. Výber poradne

3. Dodatočné informácie
Emaily sa musí zhodovať a otázka musí byť vyplnená.
Zadarmo Premium
Online odpoveď
Zrozumiteľná odpoveď
Jednoduché otázky
Zložité otázky
Zaručená odpoveď
Neverejná odpoveď
Poplatok za odpoveď
Doplňujúce otázky
Dokumenty
Odpovedá aj koncipient
Odpovedá výlučne advokát
Chcem zadarmo
viac informácií
Chcem premium
viac informácií
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole
Prosím vyberte kraj
Prosím vyberte kategóriu.
V bezplatnej poradni nie je zaručená odpoveď, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
V bezplatnej poradni je otázka a odpoveď verejná, pre zmenu
sa vráťte o krok späť a vyberte si právnu poradňu Premium.
Vyplňte prosím toto pole
Vyplňte prosím toto pole


Musíte súhlasiť s podmienkami.Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku