Kedy sa vymaže trest z výpisu z registra trestov?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Trestné právo, Banská Bystrica

Otázka: Kedy sa vymaže trest z výpisu z registra trestov?

Dobrý večer. Bol som odsúdený za jazdu pod vplyvom alkoholu nad 1 promile. Dostal som peňažný trest, ktorý som uhradil, a odobrali mi vodičský preukaz na 12 mesiacov. Po 6 mesiacoch mi vodičský preukaz vrátili. Moja otázka je, či budem mať záznam vo výpise registra trestov a ak áno, dokedy, alebo sa mi to automaticky vymaže? Táto informácia je dôležitá v súvislosti so zamestnaním.

Odpoveď: Kedy sa vymaže trest z výpisu z registra trestov?

Dobrý deň. Záznam budete mať nielen vo výpise z registra trestov, ale aj v odpise z registra trestov. Vymazať trest z výpisu z registra trestov je možné len po uplynutí určitej doby od výkonu trestu. V tomto prípade by mohol súd zahľadiť odsúdenie po uplynuti 3 rokov od výkonu trestu. Pokiaľ táto doba už uplynula máte právo obrátiť sa na súd so žiadosťou o zahľadenie odsúdenia. Budete musieť preukázať že už vediete riadny život. Po zahľadení odsúdenia súdom bude trest z výpisu z registra trestov vymazaný. V odpise z registra trestov sa trest nevymaže.