Ako sa zbaviť ťarchy na dome?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Nitra

Otázka: Ako sa zbaviť ťarchy na dome?

Dobrý deň, potreboval by som sa informovať o tom, ako sa zbaviť ťarchy domu, kde moji rodičia majú doživotné bývanie. Dom je už prevedený na môj meno, chcel by som však upraviť doživotné bývanie na inú zmluvu, aby som mohol ďalej ručiť týmto domom za hypotéku. Ďakujem.

Odpoveď: Ako sa zbaviť ťarchy na dome?

Dobrý deň, ťarcha na dome (vecné bremeno) vo Vašom prípade vznikla pravdepodobne zmluvou medzi Vami a Vašimi rodičmi. Následne bolo toto vecné bremeno zapísané do príslušného katastra. Každé vecné bremeno sa dá zrušiť zmluvou medzi oprávneným z vecného bremena a povinným z vecného bremena. Tzn. že ak uzavriete s Vašimi rodičmi zmluvu o zrušení vecného bremena (či už za určitú náhradu alebo i bez nej), následne ju zavkladujete do katastra nehnuteľnosti, dôjde k zániku vecného bremena na nehnuteľnosti. Ak by Vaši rodičia nesúhlasili so zrušením vecného bremena je možné podať návrh na zrušenie vecného bremena na súd. V súdnom konaní však musia byť splnené zákonom predpokladané skutočnosti, aby mohol (na základe Vášho návrhu súd môže zrušiť, tzn. že má možnosť zrušiť vecné bremeno a nie povinnosť) súd vecné bremeno zrušiť. Týmito podmienka je zmena pomerov, na základe ktorej vznikne hrubý nepomer medzi vecným bremenom a výhodou oprávneného. Nakoľko ste uviedli, že vecné bremeno chcete zrušiť z dôvodu ručenia, mám za to, že by ste v súdnom konaní veľmi ťažko preukazovali zmenu pomerov.