Vymáhanie zmenky od roku 2016

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Bratislava

Otázka: Vymáhanie zmenky od roku 2016

Dobrý deň, chcem sa spýtať, ako sa zmenilo vymáhanie zmenky po novele zákona o zmenkách a šekoch od 23.12.2015. Požičal som známemu 1000€ na zmenku. Nebola vyplnená žiadna iná zmluva, iba notárom overený podpis dlžníka - môjho známeho na zmenke. Zmenka je po splatnosti už mesiac a peniaze sa nedostavujú. Mám možnosť tieto peniaze vymôcť prostredníctvom rozhodcovského súdu? V zmenke je uvedená doložka o rozhodcovskom súde a zmenka je bez protestu. Čítal som niekde, že okrem zmenky by som mal mať aj iné podklady. Mohli by ste mi prosím poradiť? Oba sme fyzické osoby. Ďakujem pekne.

Odpoveď: Vymáhanie zmenky od roku 2016

Dobrý deň, pri vymáhaní pohľadávok zo zmeniek nastali dve zásadné zmeny. Prvá sa týka toho, že už nie je možné o zmenkách rozhodnúť zmenkovým platobným rozkazom v tzv. skrátenom konaní. Z toho dôvodu je potrebné všetky zmenky vymáhať na základe žaloby, ktorej prílohou je originál zmenky. Druhá zásadná zmena sa týka opisu skutkového stavu. Už nepostačuje iba predložiť zmenku a na základe nej sa domáhať vyplatenia určitej sumy. V súčasnosti je potrebné v žalobe uviesť aj tzv. opis rozhodujúcich skutočností týkajúcich sa vlastného vzťahu so žalovaným. Tzn. že je potrebné v žalobe čo najpodrobnejšie popísať na základe akého právneho vzťahu došlo k vystaveniu zmenky. V mnohých prípadoch to bolo tak, že veriteľ poskytol dlžníkovi pôžičku na základe ústnej dohody. Nepodpísali však zmluvu o pôžičke, ale dlžník vystavil veriteľovi zmenku. V súčasnosti je potrebné v žalobe popísať presne tento právny vzťah, ktorý medzi Vami vznikol.