Pohľadávka na základe ústnej dohody

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Bratislava

Otázka: Pohľadávka na základe ústnej dohody

Dobrý deň, je možné vymáhať pohľadávku len na základe ústnej dohody? S pozdravom.

Odpoveď: Pohľadávka na základe ústnej dohody

Dobrý deň,

pokiaľ ide o vymáhanie pohľadávky na základe ústnej dohody, dá sa to vymáhať. Často sa stretávame s tým, že niekto si vyberie peniaze z bankomatu a bez dokladu ich odovzdá dlžníkovi bez toho, aby si podpísali akýkoľvek dokument, ide teda iba o pohľadávku na základe ústnej dohody.

V tomto prípade často nie sú svedkami žiadne osoby, ktoré by mohli dosvedčiť, že peniaze boli odovzdané. Je potrebné uviesť, že súd neporebuje iba svedka, ktorý bol osobné prítomný pri odovzdávaní peňazí, postačí svedok, ktorý potvrdí, že počul od dlžníka o tom, ako hovoril o dlhu. Na súde je potrebné, aby vypovedal tak, že to veriteľovi (žalobcovi) pomôže k preukázaniu existencie pohľadávky na základe ústnej dohody.