Máte
otázku?

Pohľadávka na základe ústnej dohody


Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Bratislava
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Pohľadávka na základe ústnej dohody

Dobrý deň, Da sa vymáhať pohľadávka len na základe ústnej dohody? S pozdravom.

Odpoveď: Pohľadávka na základe ústnej dohody

Dobrý deň,

pokiaľ ide o vymáhanie pohľadávky na základe ústnej dohody, dá sa to vymáhať. Často sa stretávame s tým, že niekto si vyberie peniaze z bankomatu a bez dokladu ich odovzdá dlžníkovi bez toho, aby si podpísali akýkoľvek dokument, ide teda iba o pohľadávku na základe ústnej dohody. 

V tomto prípade často nie sú svedkami žiadne osoby, ktoré by mohli dosvedčiť, že peniaze boli odovzdané. Je potrebné uviesť, že súd neporebuje iba svedka, ktorý bol osobné prítomný pri odovzdávaní peňazí, postačí svedok, ktorý potvrdí, že počul od dlžníka o tom, ako hovoril o dlhu. Na súde je potrebné, aby vypovedal tak, že to veriteľovi (žalobcovi) pomôže k preukázaniu existencie pohľadávky na základe ústnej dohody.

4,9 (2,639)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmoPodotázka: Pohľadávka na základe ústnej dohody (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň, prajem, Rad by som sa informoval o povinnosti vrátiť prijatú zálohu ak: Mám v prenájme reštauráciu, ktorú som ponúkol na odstúpenie. Ozvalo sa mi niekoľko záujemcov s tým, že zostal nakoniec jeden z nich. Ústne sme sa dohodli, že ak ma seriózny záujem je nutné mi zaslať nevratnú zálohu 1 500, -- EUR na účet, aby sme sa následne pustili do procesu odovzdávky, prepisov atď. Následne sa mala podpísať zmluva a doplatiť zvyšok. Záloha na účet prišlo, potvrdenie s fotkou prevodného príkazu na cez smsku tiež, len akosi deň pred prepisom (11 hodín) mi záujemca zavolal, že od obchodu odstupuje. Ja som povedal, že v poriadku, ale, že nech si je vedomý, o tom, že záloha je nevratná, mám aj svedkov. Na to mi odpovedal, že on si ju bude nárokovať spať. Teraz neviem, či som mu ju povinný vrátiť alebo nie. Ďakujem S pozdravom Ž.

Odpoveď: Pohľadávka na základe ústnej dohody

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 31.08.2018)

Dobrý deň,

predkladáme Vám nasledovnú odpoveď :

Nie je právny dôvod, aby ste prijatú zálohu 1500 € nevrátili. 

Odporúčame vrátiť ju dobrovoľne, keďže so súdnym vymáhaním sú spojené náklady /súdny poplatok/; v prípade právneho zastupovania by ste boli zaviazaný aj k úhrade týchto trov právneho zastupovania žalobcu.

Áno, máme ten názor, že aj napriek ústnej dohode a  prítomnosti svedkov ste povinný zálohu vrátiť.

Ak by ste jednali ako podnikatelia, žalobca /ten, kto zálohu uhradil/ by mohol okrem iných poukázať na ust. § 265 Obchodného zákonníka :

"Výkon práva, ktorý je v rozpore so zásadami poctivého obchodného styku, nepožíva právnu ochranu."

V prípade použitia ustanovení  Občianskeho zákonníka /podnikateľ - fyzická osoba/ nemáte právny titul na ponechanie si predmetnej sumy.

Podľa § 39 Občianskeho zákonníka platí : 

"Neplatný je právny úkon, ktorý svojím obsahom alebo účelom odporuje zákonu alebo ho obchádza alebo sa prieči dobrým mravom."


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Pohľadávka na základe ústnej dohody (Vymáhanie pohľadávok)

Dobrý deň, požičala som manželovej bývalej manželke peniaze na kúpu reštaurácie. S bratom sa rozviedla a peniaze nie je ochotná vrátiť. Mám výpis účtu o prevode peňazí na jej podnikateľsky účet. Reštauráciu previedla na dcéru a potom dcéra reštauráciu predala. Prešiel záväzok voči mne na dcéru prevodom nehnuteľnosti a jeho predajom? Ak podam žalobu na súd bude sa konanie viesť v mojom mieste bydliska? Ďakujem za informácie.

Odpoveď: Pohľadávka na základe ústnej dohody

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 22.10.2016)

Dobrý deň,

záväzkový vzťah vznikol medzi Vami a osobou, ktorej ste požičali. Predajom reštaurácie neprešla povinnosť vrátiť pôžičku na jej nadobúdateľa.  Budete musieť preukázať, že ste dotyčnej osobe skutočne peniaze poskytli (výpisom z účtu) a rovnako dohodu o splatnosti, teda dokedy je Vám povinná vrátiť požičané peniaze. Ak ste splatnosť dohodnutú nemali, odporúčam ju písomne vyzvať na vrátenie sumy. Nasledujúci deň po výzve je deň splatnosti a od ďalšieho dňa môžete žiadať úroky z omeškania. Žaloba sa podáva v mieste pobytu dlžníka. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Pohľadávka na základe ústnej dohody (Vymáhanie pohľadávok)

DOBRY DEN.STAL STAL SOM SA OBETOU USTNEHO PODVODU. ZOZNAMIL SOM SA S JEDNOU OSOBOU NA INTERNETE.NAJSVOR MA ZAVOLALA, ZE POTREBUJE POMOCT. NEVEDEL SOM O AKU POMOC IDE. KED SOM TAM PRISIEL, PREHOVORILI MA, ABY SOM ISIEL S TOU OSOBOU DO BANKY A ZOBRAL POZICKU NA SEBA TO BOLO V MARCI . O TO BOLO SLOVENSKEJ SPORITELNI 6000  eur. O NejAKY CAS MA ZAVOLALA, ZE SOMNOU DRUHOM STAVE ,ZE ABY SOM ZOBRAL UVER. TO BOLO POSTOVEJ BANKE, ALE TAM SOM BOL SAM. POTOM, ABY TO NESTACILO, ZACALI MA POSTUPNE VYDIERAT, ABY SOM BRAL PRE NICH DALSIE UVERY. MUSEL SOM ZOBRAT S PROVIDENTU 680 EUR. DAL SOM SI UCET JEDNEJ BANKE RAIFAISEN BANKE. TEN UCET CHCELA, ABY SOM SI ZOBRAL POZICKU. ZOBRALA MI KARTU, ZE JU JA NEPOTREBUJEM . OMYLOM SOM DOSTAL NANU PENIAZE VSECKY MI ICH ZOBRALA 400 EUR. NESKOR MA DONUTILA SI BRAT UVERZ KESOVKE 400 EUR A POZICKARNI 600 EUR . PRITOM SOM MAL VSETKO ZAPIERAT . ZOBRALA AJ MOJU DRUHU KARTU. STALE PITALI O DOMNA PENIAZE, ZE JE TO NA REFINAC. MUSEL SOM JEJ DAVAT DO RUKY, LEBO SOM SA NEVEDEL DOSTAT STOHO KRUHU. ZADLZIL SOM SA U OTCA 2600 EUR A U SESTRY 1200 EUR. DONUTILA MA ,SME SI ZOBRALI MOBILNE INTERNETY, ZA KTORE NEPLATILA. VSETKO TO BOLO NA MOJE MENO. SOM PSYCHICKY NA DNE. MAM CHUT SKOCIT POD AUTO. DALA MI PLATOBNE PRIKAZY , ZE PENIAZE POSIELALA, ALE TIE NEPRESLI, LEBO NEMALA NA UCTE DOST PENAZI. TERAZ MAM EXZEKUTOROV NA PLAT A SESTRE HROZI, AK NEZAPLATI POZICKU V PROVIDENTE, KTOROU MI CHCELA POMOCT EXZEKUCIA. PROSIM POMOSTE MI.

Odpoveď: Pohľadávka na základe ústnej dohody

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 28.12.2015)

Dobrý deň, ak ste boli pod nátlakom a nútili Vás k takémuto konaniu, potom podajte trestné oznámenie. Odporúčam podať trestné oznámenie písomnou formou. Ak máte na to možnosti radšej cez advokáta, pretože Vám môžu oznámenie zamietnuť, ak nebude správne formulované.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Pohľadávka na základe ústnej dohody" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (2,639)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku