Vymáhanie nezaplatenej faktúry bez uzatvorenej zmluvy

Online právna poradňa
Oblasť práva: Obchodné právo, Nitra

Otázka: Vymáhanie nezaplatenej faktúry bez uzatvorenej zmluvy

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či je možné vymáhať nezaplatenú faktúru, aj keď nebola vystavená zmluva, resp. bola len ústna dohoda. Ďakujem za skorú odpoveď. S pozdravom...

Odpoveď: Vymáhanie nezaplatenej faktúry bez uzatvorenej zmluvy

Dobrý deň, faktúra je vymáhateľná aj bez uzatvorenej zmluvy v písomnej forme. Niektoré právne vzťahy v zmysle obchodného zákonníka nevyžadujú písomnú formu uzatvorenia zmluvy (napr. zmluva o dielo, kúpna zmluva). Tieto vzťahy môžu vzniknúť medzi dodávateľom a objednávateľom aj ústnou formou, dokonca aj konkludentne. Faktúra samotná však na vymáhanie pohľadávky nepostačuje. V takýchto prípadoch je totiž potrebné preukázať aj reálne vykonanie diela a jeho odoslanie, resp. odovzdanie objednávateľovi alebo dodanie objednaného tovaru. Súd Vám totiž pohľadávku neprizná iba na základe samotnej faktúry, ale až po tom ako preukážete reálne vykonanie služby alebo dodanie tovaru.