Ušlý zisk a náhrada škody

Online právna poradňa
Oblasť práva: Obchodné právo, Bratislava

Otázka: Ušlý zisk a náhrada škody

Dobrý deň, chcel by som vás poprosiť o váš odborný názor na moju vzniknutú situáciu. Aby som vás uviedol do kontextu živím sa ako programátor webových stránok. Pred približne rokom ma jedna firma požiadala o vypracovanie eshopu. Do emailu mi prišlo zadanie od klienta danej spoločnosti a prostredníctvom emailovej komunikácie sme si dohodli len sumu, za ktorú tento systém vypracujem. Žiadna zmluva nebola spísaná, taktiež nič podpísané nebolo. Pustil som sa teda do práce a začal som na tom pracovať. V cca 3/4 práce sa mi vyskytli určité osobné problémy, ktoré som musel neodkladne riešiť tak som na to upozornil danú spoločnosť na to že systém nemôžem dokončiť a poslal som im všetko čo už hotové bolo bez nároku na akýkoľvek honorár teda v podstate som zadarmo urobil veľkú časť práce. Všetky podklady k systému a inštrukcie o tom čo treba dokončiť boli spoločnosti doručené 25.7 aj s mojim vyjadrením že ten systém nedokončím a prácu nedorobím a s tým že si nenárokujem na žiadny "honorár". V skratke som urobil pekný kus práce zadarmo a poslal som im to nech to niekto dokončí. Daná spoločnosť s tým súhlasila a dostal som vyjadrenie že to niekomu dajú dokončiť. Asi o mesiac mi písali že zatiaľ nikoho nenašli, znova som im povedal že mám svoje problémy a nemám čas to dokončiť a že to nedokončím. Opäť povedali že v poriadku. Včera mi však od nich prišiel email kde sa mi vyhrážajú že budú odo mňa súdne vymáhať zmluvnú pokutu od klienta a pod. Citujem: "deadline najnovsi a posledny od klienta je do 31.12. potom bude ziadat zmluvnu pokutu + nahradu usleho zisku, cize ked dojde k tomu a pojde to na sud, tak ja to budem ako s.r.o. ziadat od teba potom ako od FO." Opäť som im napísal že to nedokončím že to proste nemám kedy robiť. Z toho mi plynie že už viac ako 4 mesiace vedia že ja to neurobím tak si to mali dať urobiť niekomu inému. Žiadnu škodu som im nespôsobil kedže som im poslal takmer hotovú prácu zadarmo s tým že im to treba už len dokončiť. Navyše daná spoločnosť má od klienta stanovený termín na 31.12. takže má ešte viac ako mesiac času aby to dali niekomu robiť (aj keby to dali robiť úplne od nuly za mesiac je to stále stihnuteľné). Chcel by som sa teda opýtať či je možné aby odo mňa niečo vymáhali prípadne ma ťahali po súdoch. Rovnako mi tam príde divná tá časť o náhrade "ušlého zisku". Kedže sa malo jednať o nový eshop nie o prerábanie existujúceho, ktorého činnosť by sme našim konaním pozastavili. Vyplýva mi z toho že o žiadny zisk klient nemohol prísť kedže žiadny zisk doteraz z eshopu nemal teda by bolo nemožné vypočítať výšku "ušlého zisku". Ďakujem za Vašu pomoc. S pozdravom.

Odpoveď: Ušlý zisk a náhrada škody

Dobrý deň, osobne si myslím, že Vás len "skúšajú". Váš právny vzťah sa riadi obchodným zákonníkom. Právny vzťah sa podľa toho, čo píšete ukončil ešte v lete 2015. Ak ste priamo neodsúpili od zmluvy (hoci aj ústnej) potom je potrebné preskúmať mailovú komunikáciu, či považovala protistrana (objednávateľ) právny vzťah za ukončený.

Ak by z mailovej komunikácie vyplynulo, že právny vzťah nepovažovali za ukončený, Vaša povinnosť dokončiť stránku by trvala a to bez ohľadu na to, či ste prevzali za vypracovanie diela nejaké peniaze.

Preto si dobre pozrite maily, ktoré ste si písali.

Vo všeobecnosti platí, že je možné žiadať náhradu škody a ušlý zisk, ak dielo nie je vykonané riadne a včas. V obchodných vzťahoch sa pritom nepozerá na zavinenie (subjektívnu stránku), preto je náhrada škody možná, aj keď nedošlo k zavineniu škody zo strany zhotoviteľa.

Za ušlý zisk sa považuje aj to, čo môže vzniknúť v budúcnosti, takže je možné požadovať ušlý zisk aj keď ide o nový eshop. Nie je to však jednoduché preukázať výšku ušlého zisku, pretože ho nemôžu oprieť len tak o hocičo.

Ak Vám poslali oni doporučený list, odpíšte im rovnako doporučeným listom. Znenie Vášho listu bude závisieť od mailovej komunikácie medzi Vami.