Môže odo mňa zamestnávateľ požadovať náhradu škody?

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Prešov

Otázka: Môže odo mňa zamestnávateľ požadovať náhradu škody?

Dobrý deň, dňa 31.5.2016 sme sa dohodli so zamestnávateľom na ukončení pracovného pomeru. Táto dohoda bola uzavretá približne dva týždne pred uvedeným dátumom. Od 20.5.2016, však, sa u mňa začali prejavovať neočakávané zdravotné problémy. Z tohto dôvodu som bol praceneschopný od 20.5. do 5.6. Zamestnávateľ si teraz nárokuje úhradu ušlého zisku. Spor sa týka faktu, že pred mojím odchodom podpísal zmluvu na dodávku mrazených jedál pre čerpacie stanice. V pracovnej zmluve mal som uvedené ako popis práce pomocné práce v kuchyni - prípravu jedál, čistenie riadu a udržiavanie čistoty na pracovisku. Po mojom odchode a nástupe na praceneschopnosť ma obhoduje, že som mu nenechal správne normy a pracovný postup výroby. Tvrdí, že jedlo chutí inak a odberateľ zmluvy chce odstúpiť od nej. Avšak všetky dokumenty, postupy a normy som zamestnávateľovi nechal v elektronickej aj tlačenej forme na pracovisku. To, že nejaký kuchár varí inak a jedlo nechutí, ako by malo, by už nemal byť môj problém, myslel som si. Z tohto dôvodu si myslím, že zamestnávateľ nemá nárok na odškodnenie za ušlý zisk. Ďakujem.

Odpoveď: Môže odo mňa zamestnávateľ požadovať náhradu škody?

Dobrý deň, podľa § 179 Zákonníka práce (ZP), zamestnanec zodpovedá zamestnávateľovi za škodu, ktorú mu spôsobil zavineným porušením povinností pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním. Zamestnávateľ je povinný preukázať zamestnancovo zavinenie okrem prípadov, keď zamestnanec zodpovedá za schodok na zverených hodnotách a za stratu zverených predmetov. Zamestnanec zodpovedá aj za škodu, ktorú spôsobil úmyselným konaním proti dobrým mravom. Zo skutkových okolností uvedených vo Vašom príspevku nie je zrejmé, že ste porušili svoje pracovné povinnosti. Opak musí zamestnávateľ preukázať. V zmysle § 186 ZP, zamestnanec, ktorý zodpovedá za škodu, je povinný nahradiť zamestnávateľovi skutočnú škodu, a to v peniazoch, ak škodu neodstráni uvedením do predchádzajúceho stavu a ak túto škodu zamestnávateľ od zamestnanca požaduje. Náhrada škody spôsobená z nedbanlivosti, ktorú zamestnávateľ požaduje od zamestnanca, nesmie u jednotlivého zamestnanca presiahnuť sumu rovnajúcu sa štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku pred porušením povinnosti, ktorým spôsobil škodu. Ak bola škoda spôsobená úmyselne, môže zamestnávateľ okrem skutočnej škody požadovať aj náhradu ušlého zisku, ak by jej neuhradenie odporovalo dobrým mravom. To znamená, že náhradu ušlého zisku môže od Vás zamestnávateľ požadovať, len ak preukáže, že ste porušili svoje povinnosti s úmyslom spôsobiť mu škodu.