Uplatnenie nároku na náhradu škody na občiansko súdne konanie

Online právna poradňa
Oblasť práva: Vymáhanie pohľadávok, Trenčín

Otázka: Uplatnenie nároku na náhradu škody na občiansko súdne konanie

Dobrý večer. Chcem sa opýtať, ako mám vymáhať peniaze za ujmu spôsobenú na zdraví, keď súd rozhodol v trestnom rozkaze, že obžalovaný je vinný a nárok na náhradu škody odkázal na občiansko súdne konanie. Trestný rozkaz bol vydaný dňa 30. 6. 2016. Aká je lehota na uplatnenie náhrady škody, ak bol prečin ublíženia na zdraví spáchaný 3. 2. 2015 a trestný rozkaz bol vydaný 30. 6. 2016? Ďakujem.

Odpoveď: Uplatnenie nároku na náhradu škody na občiansko súdne konanie

Dobrý deň,

jednotlivé nároky na náhradu škody na zdraví sú samostatnými nárokmi (strata na zárobku po dobu pracovnej neschopnosti, strata na zárobku po skončení pracovnej neschopnosti, nárok na bolestné, nárok za sťaženie spoločenského uplatnenia a nárok na náhradu účelne vynaložených nákladov na liečenie poškodeného), pri ktorých plynie vlastná premlčacia doba. Začiatok ich plynutia je stanovený okamihom, kedy sa poškodený dozvie o škode a zodpovednej osobe. Ide o tzv. subjektívnu premlčaciu lehotu, pričom tzv. objektívna premlčacia lehota sa v prípade nároku na náhradu škody na zdraví neuplatňuje. Subjektívna premlčacia doba je 2 roky. Pokiaľ ste si však svoj nárok na náhradu škody riadne uplatnili v trestnom konaní, počas tohto konania premlčacia doba neplynula. Nárok na náhradu škody si môžete od odsúdeného vymáhať najskôr formou mimosúdnej výzvy a pokiaľ bude táto neúspešná, formou podania žaloby na príslušnom súde. V danom konaní by ste boli ako žalobca oslobodený od súdnych poplatkov, keďže ide o škodu spôsobenú trestným činom. V súdnom konaní je potrebné vydokladovať a preukázať každý jednotlivý nárok, ktorý si voči odsúdenému škodcovi uplatníte.