Dobrý deň,
pri skončení pracovného pomeru z dôvodu odchodu do dôchodku, Vám nemusí plynúť výpovedná doba. Výpovedná doba plynie len pri skončení pracovného pomeru výpoveďou. Ale Vy nemusíte podávať výpoveď. Váš pracový pomer sa môže skončiť aj dohodou.
Ak svojho zamestnávateľa požiadate o skončenie pracovného pomeru dohodou, z dôvodu odchodu do predčasného dôchodku, v dostatočnom časovom predstihu, tak zamestnávateľ Vám môže vyhovieť. Časový predstih je odporúčaný preto, aby si zamestnávateľ stihol za Vás nájsť náhradu. Pošlete mu teda žiadosť na skončenie pracovného pomeru dohodou, s uvedením predpokladaného dátumu odchodu do dôchodku, a on Vám pripraví dohodu podľa § 60 ods. 1 Zákonníka práce.
Čo sa týka odchodného, podmienky na jeho priznanie sú upravené v § 76a ods. 2 Zákonníka práce. Musíte splniť podmienku, ktorá spočíva v tom, že o dôchodok musíte požiadať pred skončením pracovného pomeru alebo najneskôr do 10 dní po skončení pracovného pomeru. Odchodné je najmenej v sume Vášho priemerného mesačného zárobku.
Podľa § 60 ods. 1 Zákonníka práce, "Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom."
Podľa § 76a ods. 2 Zákonníka práce, "Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak mu bol priznaný predčasný starobný dôchodok na základe žiadosti podanej pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich dní po jeho skončení."
Ak by Vám zamestnávateľ nevyhovel vo veci skončenia pracovného pomeru dohodou, ale chcel by, aby ste podali výpoveď, tak napíšete výpoveď podľa § 67 Zákonníka práce a bude Vám plynúť dvojmesačná výpovedná doba podľa § 62 ods. 6 Zákonníka práce.
Podľa § 62 ods. 6 Zákonníka práce, "Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je najmenej dva mesiace."
Podľa § 67 Zákonníka práce, "Zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoveď z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu."