Máte
otázku?

Náhrada škody uhryznutie psom


Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Trnava
Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát

Otázka: Náhrada škody uhryznutie psom

Ako postupovať pri náhrade bolestného a škody po uhryznutí psom?

Odpoveď: Náhrada škody uhryznutie psom

Dobrý deň,

Pokiaľ vznikla škoda po uhryznutí psom, máte právo ju od osoby, ktorá mala vykonávala dozor nad psom, požadovať. Výška škody, čo sa týka bolesti, sa určuje na základe obodovania spôsobenej bolesti. V tomto prípade musíte kontaktovať svojho obvodného lekára, ktorý Vám poradí, ktorý lekár vykoná obchodovanie (vypracuje posudok). V súčasnosti je právnym predpisom upravená výška jedného bodu. Najskôr je vhodné sa na túto osobu (ktorá dozerala nad psom) obrátiť písomnou výzvou. Pokiaľ nebude reagovať, máte právo vec riešiť v súdnom konaní. Bude potrebné preukázať, že táto osoba za škodu zodpovedá a preukázať výšku škody. Pokiaľ bola spôsobená aj iná škoda ako ublíženie na zdraví, túto je potrebné taktiež vyčísliť a samozrejme preukázať zavinenie škodcu.

JUDr. Milan Ficek, advokát

online právna poradňa zadarmo


4,9 (2,639)
Všetky recenzie

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:
Podotázka: Náhrada škody uhryznutie psom (Občianske právo)

Dobrý deň, riešim podobný prípad a mám doplňujúcu otázku. Susedov pes napadol nášho psa pri venceni. Udalosť bola oznámená na polícii a bolo nám odporučené riešiť náhradu škody za veterinu v občianskom konaní. Ako ale postupovať? Akú formu by táto žiadosť o náhradu škody mala mať? Komu ju podať? Snažili sme sa o mimosúdne vyrovnanie, kedy sme písomnou formou dotyčného žiadali o preplatenie veterinárnych nákladov ale dotyčný si list ani neprebral aj napriek tomu, že bol videný doma. Mám teda spísať nejakú žiadosť na súd? Ďakujem.

Odpoveď: Náhrada škody uhryznutie psom

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 02.08.2019)

Dobrý deň,

v tomto smere zastávam názor, že ide o civilnoprávny problém a podstatné je tam to, že bol poškodený majetok inej osoby.

Najskôr je vhodné sa na túto osobu obrátiť písomnou výzvou. Pokiaľ nebude reagovať, máte právo vec riešiť v súdnom konaní. Bude potrebné preukázať, že táto osoba za škodu zodpovedá a preukázať výšku škody. Na súd sa podáva žaloba a nie žiadosť.

Všetky podania, ktorým sa domáhate svojho práva na súde sa nazývajú žaloby. Konkrétne táto vaša bude znieť na plnenie (náhrada škody).

Na konanie v prvej inštancii je miestne príslušný všeobecný okresný súd žalovaného podľa Civilného sporového poriadku. A teda príslušným súdom bude súd, v obvode ktorého má žalovaný trvalý pobyt. 

V danom prípade je podstatné, aby ste pri podaní žaloby zdokladovali všetku škodu, ktorá vám vznikla, pretože túto budete musieť na súde preukázať. K podaniu môžete priložiť i veterinárne správy. 

Upozorňujeme vás však na fakt, že súdne konanie je spojené s rôznymi poplatkami a nákladmi. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Náhrada škody uhryznutie psom (Občianske právo)

Dobrý deň. Prosím Vás. Kamarátke napadol psík psíka. Stalo sa to však neopatrnostou, keď sa stretli z poza rohu domu. A majiteľka psa sa šmykla. A pes ju potiahol k tomu druhému. Uhryzol ho. Boli na veterine, psík bude v pohode ma len hryznú ranu, nič sa nešilo ani nezlomilo. Majiteľka jej preplatila náklady za veterinu. Ma ísť ta moja kamoška to niekde nahlásiť? Aj, keď to pohryznutie nebolo úmyselne. Len nešťastná náhoda. A majiteľka jej preplatila škodu. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Náhrada škody uhryznutie psom

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 05.12.2018)

Dobrý deň,

v tomto smere zastávam názor, že ide o civilnoprávny problém a podstatné je tam to, že bol poškodený majetok inej osoby a pokiaľ bola škoda nahradená, potom nie je potrebné túto vec oznamovať. 


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Náhrada škody uhryznutie psom (Občianske právo)

Môjho. Psíka dohrýzol veľký pes. Je to zdokumentované políciou, mám faktúru z veteriny z operačného zákroku. Mám nárok na uhradenie faktúry majiteľom psa? Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Náhrada škody uhryznutie psom

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 05.08.2018)

Dobrý deň,

podľa Občianskeho zákonníka je každý povinný predchádzať hroziacim škodám. Ak spôsobenie škody bolo zapríčinené nezodpovednosťou majiteľa väčšieho psa (napr. ho nemal na vôcke) potom by vznikla jeho zodpovednosť za škodu a mal by škodu nahradiť. Záleží však aj na tom, či ste svoju povinnosť predísť hroziacej dodržali aj Vy. Ak by ste napr. ani Vy nemali psa pod kontrolou, škodca by sa čiastočne mohol zbaviť svojej zodpovednosti, pretože by ste za škodu spoluzodpovedali. Záleží na obsahu policajnej správy a celom priebehu udalosti.


JUDr. Milan Ficek, advokát
Trápi vás "Náhrada škody uhryznutie psom" a chcete pomôcť?

Podotázka: Náhrada škody uhryznutie psom (Občianske právo)

Dobrý deň, existuje právna úprava, podľa ktorej by bolo možné žiadať náhradu škody spôsobenú psom, ktorý sa opakovane dostáva na nás pozemok, k čomu bola 7 x privolaná aj polícia za účelom zdokumentovania a odvedenia psa, konkrétna škoda, ktorú spôsobil je neželané nakrytie našej chovnej suky stafforda, keďže ide o čistokrvnú suku, neželané krytie je neprípustné (v niektorých prípadoch dokonca hrozia pokuty), s veľkým nemeckým ovčiakom môže byt aj zivotohrozujuce, na odporúčanie veterinára jej bol preto podaný prípravok, ktorý by mal graviditu ukončiť. Je teda možné žiadať aspoň náhradu za veterinárne vyšetrenia a lieky, ktoré jej museli byt podané? Prípadne ušlý zisk na steniatkach, ktoré teraz nemôže mať? Reálne nás majiteľ psa, ktorý si ho riadne nezabezpečil pripravil o niekoľko tisíc eur (predajňa cena jedného šteňatá je 1000eur), veterinárne poplatky zatiaľ 40eur, v prípade nutnej operácie ešte ďalších 250, nutnosť zákroku sa ukáže o pár dni po sono vyšetrení. A ešte jedna otázka: ako sa môžme brániť, keďže pes tu bol minimálne 15x za pol roka, z toho 7x bola privolaná aj policajná hliadka, pre majiteľa tohto psa to skončilo 10 - 20 eurovou pokutou ale k náprave neprišlo, dokonca sa mi začal vyhrážať. Bolo by možné žiadať súd, aby nariadil nejaké opatrenia? Ďakujem.

Odpoveď: Náhrada škody uhryznutie psom

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 26.04.2017)

Dobrý deň,

prenikanie psa na Váš pozemok jednak porušuje ustanovenie § 127 Občianskeho zákonníka Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok.

Pokiaľ ide o škodu, zvieratá sa podľa nášho práva považujú za veci, pričom kto spôsobí škodu, je povinný ju nahradiť. Ak Vám v súvislosti s krytím vznikli náklady, ktoré by inak nevznikli, môžete sa domáhať ich náhrady. Za škodu zodpovedá samozrejme majiteľ psa. Výšku škody budete musieť preukázať.

Čo sa týka ušlého zisku, nie je možné zaručiť, že by Vám súd priznal ušlý zisk. Dôvodom je skutočnosť, že aj okolnosti museli nasvedčovať tomu, že ste sa chystali predať mláďatá. Posúdenie by záležalo na súde.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Náhrada škody uhryznutie psom (Občianske právo)

Dobry den prajem.Pan Ficek taktiez som bola uhryznuta psom a kedze pisete, ze pri nahrade skody treba majitela najskor pisomne vyzvat na uhradu odskodneho, potrebovala by som vediet ,co vsetko by mala taka pisomna vyzva obsahovat. Chcela by som totiz uvedene nahrady za: lieky -potvr.mam, Usly zarobok si necham potvrdit v uctarni. Bolestne mi ohodnoti moj obvodny lekar. A stazene spolocenske uplatnenie. Len teraz neviem ako sa bude ratat to bolestne, ci mi to lekar aj vycisli alebo ako. Dalej nahradu za cestovne, kedze som musela chodit na chirurgiu a ta je mimo nasho bydliska a jazdila som autom, mam si zratat km a priemernu spotrebu? Srdecne Vam dakujem za odpoved. S pozdravom 

Odpoveď: Náhrada škody uhryznutie psom

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 14.01.2016)

Dobrý deň, vo výzve uveďte, čo všetko požadujete a z akého titulu (dôvodu uhryznutia psom). Lekár Vás oboduje a tým pádom budete vedieť, koľko máte požadovať (je potrebné si pozrieť výšku jedného bodu). Pokiaľ ide o cestovné, tiež ho môžete požadovať, ak by to však riešil súd, mohol by cestovné znížiť na cestovné hromadnou dopravou. Môžete to ale skúsiť žiadať priemernou spotrebou vozidla a uvidíte, ako dlžník zareaguje.


JUDr. Milan Ficek, advokát

Podotázka: Náhrada škody uhryznutie psom (Občianske právo)

Dobrý deň. Chcem vás poprosiť o odpoveď na otázku k problematike vyššie. Moju sestru uhryzol pes, v súčasnosti zvažuje návrh na náhradu škody v adhéznom konaní. Prečítala si, že v návrhu je okrem iného potrebné určiť aj výšku škody - ešte ju presne nevie určiť, pretože obodovanie ešte neprebehlo. Zároveň si prečítala, že súd sa výškou sumy, ktorú navrhne poškodený, cíti zaviazaný a viac jej nedá (menej áno - podľa hodnoty bodu?). Lieči sa už 3. mesiac, utrpela hlboké tržné rany, s pravdepodobnými trvalými následkami, je ZŤP. Viem, že sa nedá presne určiť, v akej výške by mala žiadať kompenzáciu, ale z vašej praxe, aspoň približne, koľko by asi mala žiadať? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Odpoveď: Náhrada škody uhryznutie psom

Odpovedá: JUDr. Milan Ficek, advokát (odpoveď odoslaná: 16.09.2015)

Dobrý deň, presne tak, súd neprizná vyššiu náhradu škody, ako tú, ktorú poškodený požaduje. Výška škody sa dá presne určiť podľa toho, na koľko bodov bude zranenie ohodnotené. Okrem náhrady za bolesť, má nárok aj na náhradu za sťaženie spločenského uplatnenia, ktoré sa tiež oboduje. Oba nároky môže požadovať spoločne. Náhrada za sťaženie spoločenského uplatnenia sa určí až keď sa stav ustáli. 

Nedokážem Vám povedať, akú konkrétnu sumu máte žiadať, pretože nepoznám počet bodov. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky ustanovuje výšku náhrady za bolesť (hodnotu 1 bodu) od účinnosti zákona č. 437/2004 Z. z. opatrením vyhláseným v Zbierke zákonov Slovenskej republiky. Podľa OPATRENIA Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky č. S02622-OL-2015 z 13. mája 2015 o ustanovení výšky náhrady za bolesť a výšky náhrady za sťaženie spoločenského uplatnenia na rok 2015 je výška náhrady za bolesť a výška náhrady za sťaženie spoločenského uplatnenia na rok 2015 za jeden bod je 17,16 eura.


JUDr. Milan Ficek, advokát

V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Náhrada škody uhryznutie psom" a chcete pomôcť?Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (2,639)
Všetky recenzie
LEXANA - asistentka

Text zprávy
Moje zprava
Text v prvnim tlacitku