Vrátenie pôžičky keď dlžník jej existenciu popiera

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Košice

Otázka: Vrátenie pôžičky keď dlžník jej existenciu popiera

Dobrý deň, potrebujem pomoc. S bývalou partnerkou sme sa ústne dohodli na požičiavaní peňazí, ktoré som jej mesačne uhradil vo výške od 50 do 200 eur cez Western Union v rokoch 2011 až 2016. Celkovo sa jedná o sumu 6000 eur. Avšak, keď som požadoval ich vrátenie, tvrdila, že sme nemali žiadnu ústnu dohodu. Na všetky platby na jej meno mám doklad od Western Union. Rád by som sa opýtal, ako mám postupovať a či existuje nejaká šanca na vrátenie peňazí. Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď: Vrátenie pôžičky keď dlžník jej existenciu popiera

Dobrý deň, ďakujeme za Vašu otázku ku ktorej si dovoľujeme zaujať nasledovný právny názor.

Odpoveď na Vašu otázku rozdelím na niekoľko častí.

K povahe právneho vzťahu

Tvrdíte, že ste bývalej partnerke požičiavali peniaze prostredníctvom služby Western union. V prvom rade je potrebné si uvedomiť, ako pôžičku definuje zákon. Zmluva o pôžičke je upravená v ustanovení § 657 a § 658 Občianskeho zákonníka, podľa ktorých

§ 657

Zmluvou o pôžičke prenecháva veriteľ dlžníkovi veci určené podľa druhu, najmä peniaze, a dlžník sa zaväzuje vrátiť po uplynutí dohodnutej doby veci rovnakého druhu.

§ 658

(1) Pri peňažnej pôžičke možno dohodnúť úroky.

(2) Pri nepeňažnej pôžičke možno dojednať namiesto úrokov plnenie primeraného väčšieho množstva alebo vecí lepšej akosti, spravidla toho istého druhu.

Pojmovými znakmi zmluvy o pôžičke je najmä prenechanie veci (vo Vašom prípade peňazí) inej osobe, pričom existuje dohoda o tom, že dlžník tieto prostriedky vráti.

Na toto vymedzenie nadviažem hneď definíciou darovacej zmluvy, ktorú by mohol dlžník využiť na svoju obranu (mohol by tvrdiť, že ide o dar).

Darovacia zmluva je upravené v ustanoveniach § 628 až § 630 Občianskeho zákonníka, v zmysle ktorých

§ 628

(1) Darovacou zmluvou darca niečo bezplatne prenecháva alebo sľubuje obdarovanému a ten dar alebo sľub prijíma.

(2) Darovacia zmluva musí byť písomná, ak je predmetom daru nehnuteľnosť, a pri hnuteľnej veci, ak nedôjde k odovzdaniu a prevzatiu veci pri darovaní.

(3) Neplatná je darovacia zmluva, podľa ktorej sa má plniť až po darcovej smrti.

§ 629 Darca je povinný pri ponuke daru upozorniť na vady, o ktorých vie. Ak má vec vady, na ktoré darca neupozornil, je obdarovaný oprávnený vec vrátiť.

§ 630 Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.

Pri darovacej zmluve, ako vyplýva z vyššie uvedených ustanovení, absentuje znak dočasnosti. Inak povedané, pri darovacej zmluve sa dlžník nezaväzuje vrátiť peniaze.

K dokazovaniu právneho nároku

Ak sa rozhodnete dlh vymáhať prostredníctvom súdu, potom je potrebné budete musieť v žalobe jednak skutkovo vymedziť právny vzťah, ktorý medzi Vami vznikol, rovnako kedy vznikol a čo bolo jeho obsahom. Svoje tvrdenia však budete musieť náležite preukázať. Podľa § 187 Civilného sporového poriadku Za dôkaz môže slúžiť všetko, čo môže prispieť k náležitému objasneniu veci a čo sa získalo zákonným spôsobom z dôkazných prostriedkov.

Zmluva o pôžičke je tzv. neformálnou zmluvou, tzn. že na jej platné uzavretie nie je potrebná písomná forma. Stačí, aby bol prijatý návrh na jej uzavretie hoci aj ústne, alebo mĺčky. Na preukázanie toho, že skutočne ide o pôžičku bude vhodné pripojiť Vami spomínané potvrdenia o zaslaní platieb, rovnako komunikáciu medzi Vami a dlžníkom (e-maily, sms a pod.). Ide o to, preukázať súdu, že skutočne išlo o pôžičku a nie o dar, ako by mohol na svoju obranu dlžník tvrdiť.

K premlčaniu nároku

Podľa § 100 ods. 1 OZ Právo sa premlčí, ak sa nevykonalo v dobe v tomto zákone ustanovenej (§ 101 až 110). Na premlčanie súd prihliadne len na námietku dlžníka. Ak sa dlžník premlčania dovolá, nemožno premlčané právo veriteľovi priznať. Podľa § 101 OZ Pokiaľ nie je v ďalších ustanoveniach uvedené inak, premlčacia doba je trojročná a plynie odo dňa, keď sa právo mohlo vykonať po prvý raz.

Podstatou premlčania je to, že dlžník môže po uplynutí 3 rokov od kedy bolo možné dlh vymáhať tzv. námietku premlčania, čím docieli to, že súd už nebude môcť nárok priznať.

Vzhľadom na to, že išlo o viaceré čiastkové plnenia, bude ich potrebné posudzovať samostatne. Dôležité v tomto smere je to, ako ste si dohodli splatnosť (dokedy dlžník vráti dlh). Ak ste si splatnosť nedohodli, potom sa postupuje podľa paragrafov 563 a 564 OZ:

§ 563

Ak čas splnenia nie je dohodnutý, ustanovený právnym predpisom alebo určený v rozhodnutí, je dlžník povinný splniť dlh prvého dňa po tom, čo ho o plnenie veriteľ požiadal.

§ 564

Ak je čas plnenia ponechaný na vôli dlžníka, určí ho na návrh veriteľa súd podľa okolností prípadu tak, aby to bolo v súlade s dobrými mravmi.

Ide o dve odlišné situácie. Prvá je, ak si nedohodnete splatnosť. Vtedy dlžník musí dlh vrátiť prvý deň potom, čo ho o to požiadate. Vaše právo žiadať o vrátenie dlhu sa premlčuje v lehote 3 rokov odo dňa nasledujúceho po uzavretí pôžičky.

Druhá situácia je, ak vrátenie pôžičky je ponechané na vôli dlžníka. Čiže umožníte dlžníkovi, aby vrátil dlh, keď mu to bude vyhovovať. V takom prípade by ste najprv museli požiadať súd o určenie času plnenia a až od neho by začala plynúť premlčacia doba. Pre viac informácií si môžete prečítať náš článok o tejto téme https://ficek.sk/plynutie-premlcacej-doby-pri-dlhu-bez-urcenia-splatnosti-ropzracovane-66

Nakoľko v otázke neuvádzate, ako ste sa dohodli, nie je možné presne zodpovedať, ako to bude vo Vašom prípade.