POZOR na PODVODNÝ EMAIL: Dostali ste z akoby našej mailovej adresy "kancelaria@ficek.sk" mail s predmetom "URGENTNÉ, OZNÁMENIE O EMBARGU" s nezmyslami o úveroch a dlhoch? Je to podvodná správa, neklikajte na link a ani prílohu. Problém intenzívne riešime.
Máte
otázku?

Vrátenie cesty späť do vlastníctva obce a ROEP

Online právna poradňa
Oblasť práva: Občianske právo, Bratislava

Otázka: Vrátenie cesty späť do vlastníctva obce a ROEP

Dobrý deň, prosím o Vašu právnu radu. Po starých rodičoch, ktorí prišli ako kolonisti na Žitný ostrov, v dvadsiatych rokoch minulého storočia sme reštituovali tzv. spoločný majetok, t.j. cesty, lúky, a pasienky, močiare atď. Problém máme s jednou cestou. Ta počas socializmu, v časti intravilánu prešla do majetku obce. V r. 2004, keď sme dostali od Správy katastra Identifikáciu parciel, tam bola ako oprávnená osoba uvedená obec a druh pozemku: "cesta", v intraviláne obce. V reštitúcii nám cestu nevydali, ale dostali sme náhradu. V r. 2014 bol v obci ukončený ROEP a až teraz (keďže tam nebývam) som sa dozvedela, že táto parcela s iným parcelným číslom a väčšou rozlohou bola napísaná v 22 prípadoch na pôvodných kolonistov (neznámi vlastníci) a 2 podiely boli v r.2014 prevedené kúpnou zmluvou a darovaním na nových vlastníkov, ostatné podiely sú v správe SPF. Súčasne je stále v katastri táto cesta pod parc. číslom, známym ešte z čias socializmu s poznámkou "list vlastníctva k danej nehnuteľnosti nezaložený". Uvedené vlastníctvo nie je pre nás vhodné (sme 9 spoluvlastníci) a je nepredstaviteľné hľadať potomkov (3. -4. generácie) po ostatných 21 spoluvlastníkoch mojich starých rodičov. Považujeme za morálne vrátiť cestu späť do vlastníctva obce, pretože jednak za túto cestu sme dostali v rámci reštitúcie náhradu a ad 2) je jediným možným prístupom do rodinných domov súkromných osôb. Môžete mi prosím poradiť, komu máme adresovať naše námietky a oznámiť aká je lehota na podanie námietok voči rozhodnutiu ROEP? 3 roky? Ak áno, odkedy sa počíta, od presného dátumu, alebo platí celý rok? Ďakujem vopred! S úctou.

Odpoveď: Vrátenie cesty späť do vlastníctva obce a ROEP

Dobrý deň, na vrátenie cesty späť do vlastníctva obce nemáte z právneho hľadiska naliehavý právny záujem a preto sa nemôžete tohto domáhať. Naliehavý právny záujem je daný najmä vtedy ak by sa to týkalo Vás a zároveň by ma základe rozhodnutia by sa vo Váš prospech zmenil stav v katastri.

Rád by som Vám dal priaznivú odpoveď ale nie je to možné.

Ohľadom tých domov a prístupovej cesty, tak vlastníci domov sa môžu domáhať zriadenia vecného bremena, ak by sa stalo, že by im niekto bránil v stupe na ich pozemok.