Zadržaný vodičský preukaz

Online právna poradňa
Oblasť práva: Nezaradené, Trenčín

Otázka: Zadržaný vodičský preukaz

Dobrý deň! Chcem sa opýtať, akým právom mi exekútor nechce vydať príkaz na odblokovanie vodičského preukazu, keďže som uhradil zameškané výživné na deti a do dnešného dňa riadne plním vyživovaciu povinnosť? Všetky doklady o zaplatení som odoslal exekútorke. Aj napriek tomu jej odpoveď bola: "Nemáte splnenú vyživovaciu povinnosť." Ale ja som ju splnil. Pýtala sa ma, kedy jej zaplatím exekučné náklady, no doposiaľ mi nebola schopná ani povedať, ani napísať, koľko mám zaplatiť tieto náklady. Neviem, ako ďalej postupovať, preto Vás prosím o radu. Ďakujem pekne!

Odpoveď: Zadržaný vodičský preukaz

Dobrý deň,

podľa § 179a ods. 4 zákona č. 233/1995 Z. z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (exekučný poriadok) v účinnom znení (ďalej len "exekučný poriadok") ak pominú dôvody exekúcie, exekútor bezodkladne vydá príkaz na vrátenie vodičského preukazu; príkaz doručí orgánu Policajného zboru, príslušnému podľa miesta pobytu povinného a upovedomí o tom povinného.

Ak s Vami súdna exekútorka odmieta komunikovať napr. vo veci vyčíslenia trov exekučného konania a týmto spôsobom oddiaľuje vydanie príkazu na vrátenie vodičského preukazu, odporúčame Vám podať sťažnosť na súdneho exekútora, adresovanú Slovenskej komore exekútorov - kontrolnej komisii.

Ak totiž súdny exekútor zavinene porušil svoju povinnosť pri výkone činnosti či zavinene porušil iné povinnosti stanovené exekučným poriadkom, dopúšťa sa súdny exekútor disciplinárneho previnenia.