Otázka: Veľkosť dedičských podielov manželky a detí po smrti manžela
Dobrý deň, obraciam sa na Vás s prosbou o konzultáciu týkajúcu sa delenia zdedeného majetku. Môj otec v minulosti získal v rámci reštitúcie majetku svojho rodičov určitý podiel na nehnuteľnosti. Ako by sa podľa dedičského práva mal správne rozdeliť tento jeho podiel medzi jeho manželku a jeho dve dcéry po jeho smrti? Vopred Vám ďakujem za skorú odpoveď.
Odpoveď: Veľkosť dedičských podielov manželky a detí po smrti manžela
Dobrý deň,
v prvom rade je potrebné uviesť, že aj majetok nadobudnutý v reštitúcii je súčasťou (aktív) dedičstva a tento majetok ako aj ostatný majetok poručiteľa tvorí predmet dedičstva, ktoré sa dedí.
Ďalej je potrebné rozlišovať medzi dvomi základnými situáciami, ktoré môžu nastať, a to v závislosti od toho, či poručiteľ zanechal závet.
Ak poručiteľ zanechal závet, dedičstvo nadobudnú subjekty uvedené v závete, a to v rozsahu v akom poručiteľ určí. Rovnako poručiteľ môže presne špecifikovať ktorú súčasť dedičstva nadobudne ten-ktorý dedič, prípadne aj v akom podiele. Jediným špecifikom pri dedení zo závetu, ktoré má prednosť pred dedením zo zákona je len to, že poručiteľ nemôže ani v závete opomenúť neopomenuteľných dedičov, ktorými sú potomkovia (deti) poručiteľa, samozrejme za predpokladu, že poručiteľ potomka nevydedil (ak by poručiteľ svojich potomkov nevydedil a v závete by im neurčil dedičstvo aspoň v rozsahu ich zákonného podielu, v tejto časti by bol závet neplatný a len v tejto časti by sa postupovalo spôsobom ustanoveným pre dedenie zo zákona). Manžel/ka poručiteľa nie je neopomenuteľným dedičom, teda poručiteľ ju môže v závete úplne opomenúť a v taktomto prípade nezdedí ani časť majetku poručiteľa. V prípade neopomenuteľných dedičov (detí poručiteľa) je potrebné ešte rozlišovať, či sú maloletí alebo plnoletí (plnoletosť sa nadobúda dovŕšením osemnásteho roku, prípadne pred dosiahnutím tohto veku v prípade uzavretia manželstva - to je možné uzavrieť najskôr od 16. roku veku). Neplnoletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona a plnoletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona.
V prípade, ak pozostalý nezanechal závet, dedičstvo sa nadobúda zo zákona, podľa kritérií a v rozsahu stanovenom v príslušných ustanoveniach siedmej časti Občianskeho zákonníka. Ak by ste v čase smrti Vášho otca žili Vy, Vaša sestra a Vaša matka, dedičstvo by sa dedilo v prvej skupine. V prvej skupine dedia poručiteľovi deti a manžel poručiteľa, a to každý rovnakým dielom (§ 473 ods. 1 Občianskeho zákonníka). Na základe uvedeného by 50% všetkého majetku tvoriaceho dedičstvo (teda vrátane majetku, ktorý poručiteľ nadobudol v reštitúcii) zdedila manželka poručiteľa - Vaša matka. Rovnaký 50% diel dedičstva podľa uvedeného ustanovenia dedia poručiteľovi deti. Keďže vo Vašom prípade je detí poručiteľa viac, tento 50% diel prislúchajúci deťom poručiteľa sa medzi nich rovným dielom rozdelí - teda vo Vašom prípade by ste Vy zdedili 25% dedičstva a rovnako 25% dedičstva by zdedila aj Vaša sestra.