Úmrtie dediča pred smrťou poručiteľa

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Bratislava

Otázka: Úmrtie dediča pred smrťou poručiteľa

Dobrý deň. Stala sa nasledujúca situácia: zomrela pani A., ktorá nemala deti, manžela, spolužijúcu osobu ani rodičov. Mala iba troch súrodencov. Jeden z nich, pán B., zomrel v roku 2008 a zanechal po sebe dvoch synov. Ešte pred smrťou svojho brata, pán B., pani A. zanechala závet, v ktorom označila všetkých troch súrodencov za svojich dedičov. Pani A. zomrela v roku 2017, čo spustilo dedičské konanie. Notár potom oznámil, že podiel, ktorý mal podľa závetu pripadnúť pánovi B., sa uvoľnil v dôsledku jeho smrti a bude sa preto dediť zo zákona. To znamená, že tento podiel sa musí rozdeliť medzi dvoch žijúcich súrodencov a dvoch synov zomrelého pána B. Inými slovami, podiel, ktorý nepripadne zomrelému pánovi B., nebudú v plnej miere dediť jeho dvaja synovia, pretože neboli v závete určení ako náhradní dediči. Jedného z týchto synov, konkrétne pána B., by som vás chcela požiadať o odpoveď, či je v poriadku, že si domáha celý podiel zanechaný pani A, hoci v závete bola pani A. označená ako dedič brata, pána B. Ďakujem vám veľmi pekne za vašu odpoveď. S pozdravom.

Odpoveď: Úmrtie dediča pred smrťou poručiteľa

Dobrý deň, notár v tomto prípade postupuje správne.

Podľa Občianskeho zákonníka platí, že:

Ak nenadobudne dedičstvo dedič zo závetu, nastupujú namiesto neho dedičia zo zákona. Ak sa nadobudne zo závetu len časť dedičstva, nadobúdajú zvyšujúcu časť dedičia zo zákona.

Preto sa v tomto prípade bude dediť podľa zákona. Podiel zomrelého dediča sa stal voľným.